Gezi RehberiListeler

Kadın gezginler için yalnız gidilebilecek en iyi 21 yer

Belki herkesin seyahat etmeye maddi gücü ya da zamanı yetmiyor, yurt dışı seyahatleri herkes kolayca yapamıyor ama ülkemizde son yıllarda yurtdışında tatil yapanların sayısının arttığı da bir gerçek. Bununla paralel olarak yurtdışına çıkan kadın gezginlerimizin sayısı da arttı. Sizler için kadın gezginlerin tek başlarına gidebilecekleri en güvenli ve en güzel destinasyonları bir araya getirdik. Siz de sıcak yaz günlerinde ister tatil seyahat listesine, ister gelecekte gerçekleştirmek üzere hayallerinize bu yerleri ekleyebilirsiniz.

Neden yalnız seyahat etmeli?

Bazen yola çıkmayı planladığınız kişilerle programlarınız uyuşmayabilir, bunun da ötesinde yalnız seyahat etmek her kadının hayatında bir kere deneyimlemesi gereken, insanın ruhunu besleyen ve farklılaştıran, ufkunu açan, heyecan verici bir şeydir. Konfor alanınızdan ayrılmak kendinizi daha iyi tanımanıza, sınırlarınızı keşfetmenize yardımcı olur.

Ayrıca, yalnız seyahat ettiğinizde kendi programınızı oluşturma lüksünüz vardır, dilediğinizde dinlenmeye, gevşemeye zaman ayırırsınız, dilediğinizde sosyalleşirsiniz. Daha da güzeli, yalnız seyahat ederken bir sürü yeni insan tanıma şansınız olur. Yanınızda tanıdık birisiyle seyahat etmenin verdiği güven duygusu sizi gittiğiniz bölgelerdeki yerlilerle kaynaşmaktan alıkoyabilir, yalnızken ise daha fazla arkadaş edinebilirsiniz.

Yalnız seyahat pek çoklarının düşündüğü gibi tehlikeli ve karmaşık değildir. Elbette dünya zaman zaman tehlikeli bir yerdir, insan temkinli olmalıdır ancak çoğu yerle ilgili tehlikeli olduğuna dair ön yargılarımız medyanın abartısından ibaret. Dünyada sayısız güzel yer var ve bunların pek çoğu yardımsever insanlarla dolu.

Kadınlar için yalnız başına gidilebilecek en güzel ve en güvenli yerler

1. Roma, İtalya

Roma, İtalya
Güzel insanları, modadaki öncülüğü, lezzetli yemekleri, romantik ortamı ve elbette zengin tarihi ile Roma beş duyuya birden hitap ediyor. Yalnız seyahat eden kadınlar bu güzel İtalyan şehrinde kendilerini güvende hissedebiliyor. İtalyan erkekleri kadınlara oldukça fazla ilgi gösterse de nazik ve hoş davranıyorlar.

Roma İmparatorluğu dönemi kalıntıları, Panteon, Roma Forumu ve Kolezyum gibi yerler görülmesi gerekenler listesinin en başında. Vatikan şehri ve Aziz Petrus Bazilikası da yine rotanızda olmalı. Rahat ayakkabılar giyerek şehri yürüyerek gezmenizi tavsiye ederiz. Yürürken, mola verdiğinizde şirin pizza restoranlarında birbirinden güzel pizzaların tadına bakabilir, taş döşeli sokaklarda Roma’nın ünlü çeşmelerinden su içebilirsiniz.

2. New York, ABD

New York, ABD

Müzeler, sanat galerileri, tiyatro salonları, dev parklar, konserler, dünyanın her yanından farklı lezzetlerin birleştiği restoranlar ve çok etkin bir toplu taşıma sistemi ile, uyumayan şehir New York sizi bekliyor. İster lüks yemeklere düşkün bir gurme, ister sokak yiyeceklerinin meraklısı olsun, New York’ta her damak tadına göre yiyecek var. Jamaika’dan Çin’e tüm dünyayı New York restoranlarındaki enfes yiyeceklerle “gezebilir”, midenize bayram ettirebilirsiniz. Yaz mevsiminde giderseniz konserler ve çeşitli etkinliklerle cıvıl cıvıl Central Park’ta vakit geçirmeden dönmeyin. Brooklyn’deki bit pazarı da ilgi çekici duraklardan birisi. Hudson nehrinde bir tekne turu ise New York’u başka bir açıdan görmek için biçilmiş kaftan.

3. Melbourne, Avustralya

Melbourne, Avustralya

Avustralya’nın müzik, ödüllü restoranlar ve sanat etkinlikleri ile dolu kenti Melbourne, kıtanın Avrupa’dan ne kadar uzakta olduğunu bir an için bile olsa unutturuyor ve Avrupa kentlerinin kültürel zenginliğini aratmıyor. Avustralya genel olarak yalnız gezen kadınlar için en güvenli ülkelerden birisi, Melbourne de geceleri sokaklarında kadınların yalnız başlarına huzurla yürüyebildikleri, çok güvenli bir şehir. Avustralya’nın kültürel başkenti sayılan Melbourne parkları, tiyatroları, galerileri, müzeleri, alışveriş imkanları ve Viktorya dönemi mimarisi ile sizi büyüleyecek. Ayrıca, Avustralya’daki diğer yerleri görmek için de Melbourne hareket merkezi olarak kullanılabilir.

4. Reykjavik, İzlanda

Reykjavik kadın gezginler için dünyadaki en güvenli yerlerden. Ülke ve bölgelerin güvenliğini sınıflandıran Küresel Barış Endeksi’nde İzlanda bir numarada yer alıyor.

Reykjavik, İzlanda

Reykjavik’in listede yer almasının tek sebebi ise güvenliği değil. Şehir, İzlanda’da kültürel ve ekonomik tüm faaliyetlerin odak noktasını teşkil ediyor ve küçük boyundan beklenmeyecek bir zenginlik sunuyor. Ayrıca şehir genelinde rahat, ferah bir hava var. İzlanda’nın büyüleyici doğasını görmek için gideceğiniz günübirlik gezilere de buradan çıkabilirsiniz.

5. Amsterdam, Hollanda

Amsterdam, Hollanda

Dünyanın en liberal kentlerinden birisi olan Amsterdam, elbette yalnız kadın gezginler için de çok güvenli. “Kuzey’in Venedik’i” adıyla da anılan kent kanallarla donatılmış, kanallarda tekne gezintisinin yanı sıra engebesiz yapısıyla bisiklet sürmeye de çok uygun, ayrıca ünlü müzeleriyle her yanından sanat fışkırıyor. Kentin eğlence hayatı da oldukça canlı. Sırt çantalıların gözde yerlerinden olan Amsterdam’da hosteller ve başka ucuz konaklama seçenekleri de bol. Amsterdam için her yalnız gezginin rüyası diyebiliriz.

6. Guatemala

Guatemala

Orta Amerika ülkelerinin tehlikeli olduğuna dair yerleşmiş bir kanı var. Bu bölgedeki çoğu yer için geçerli olsa da turistik yerler aslında gayet güvenli. Guatemala bölgedeki diğer ülkelerden özellikle daha güvenli denilebilir, ayrıca kadınlara karşı saygı ve eşitlik üst düzeyde. Ülke nefes kesici antik Maya kalıntıları ile ve doğasıyla macera tutkunlarına çok şey vaad ediyor. Doğa sporları meraklıları Guatemala’ya özel ilgi gösteriyor. Ayrıca ülkenin Orta Amerika’nın en aktif volkanlarına ev sahipliği yaptığını da söyleyelim. Maceraya doyamıyorsanız Guatemala sizi bekliyor.

7. Montreal, Kanada

Montreal, Kanada

Kuzey Amerikanın bu en “Avrupai” kenti mimarisi, zengin kültürü, tarihiyle görenleri büyülüyor. Kent hem genel olarak hem kadınlar için çok güvenli. Nehir kenarı, eski liman, tarih müzeleri, Fransız restoranları ve 17. yüzyıldan kalma kolonyal binalar kentin en güzel ve dikkat çekici özelikleri arasında. Botanik bahçeleri, ayrıca hareketli gece hayatı da es geçilmemeli.

Kanadalılar çok dost canlısı ve nazik, bu da yalnız gezginler için bir avantaj. Montreal’e gelmişken sadece bir kaç saat uzaklıktaki Niagara Şelaleleri’ni de görebilirsiniz.

8. Chiang Mai, Tayland

Chiang Mai, Tayland

Tayland’ın yoğun turist çeken sahillerinden uzakta, sıradışı bir yer Chiang Mai. Kuzey Tayland’da dağlık bir bölgede bulunan kent Asya’da kadınlar için en güvenli ve aynı zamanda en etkileyici yerlerden. Burası başkent Bangkok’un kalabalık sokaklarından ve gürültüsünden uzakta, sakin, yemyeşil bir bölge. Şehirde 300’den fazla Budist tapınağı, vejetaryen yiyecek seçenekleri, yoga kursları ve görülebilecek pek çok ilginç nokta var.

9. Bali, Endonezya

Bali, Endonezya

Sakin plajları, tarihi tapınakları, ucuz konaklama imkanları ve değişik yeme içme seçenekleri ile Bali, Uzakdoğu’nun en güzel yerlerinden birisi, aynı zamanda kadın gezginlerin gözdesi. Sırt çantalı gezginlerin uğrak yeri olması burada ekonomik seçeneklerin yaygın şekilde bulunmasını sağlamış. Bu tropikal cennet doğası, kumsalları ve barışçıl kültürü ile sizi büyüleyecek.

10. Britanya Virjin Adaları

Britanya Virjin Adaları

Karayip Adaları sadece balayı çiftleri için mi sanıyorsunuz? Britanya Virjin Adaları yalnız gezginler için harika bir seçenek. Muhteşem bir doğanın yanı sıra burada canlı bir gece hayatı, güzel plajlar ve dünyanın her yerinden gezginlerle bol bol sosyalleşme imkanı var. İnsanlar arkadaş canlısı, doğa güzel, ortam güzel. Daha ne olsun değil mi?

Aynı adalar topluluğu içinde Amerika Birleşik Devletleri’nin kontrolü altında olan adalar da var, bunlar resmi olarak Amerika Birleşik Devletleri Virjin Adaları adı ile anılıyor.

11. Kopenhag, Danimarka

Kopenhag, Danimarka

Danimarka’nın başkenti Kopenhag, Avrupa’nın en huzurlu ve güvenli köşelerinden. Kadın – erkek eşitliğinin en yüksek olduğu Avrupa ülkelerinden Danimarka’nın bu güzel şehri kadın gezginler için gece hayatı, kültür ve sanat faaliyetleri, alışveriş imkanları ile de biçilmiş kaftan. Şehir çok büyük değil ve ulaşım kolay, öyle ki sadece bisikletle bile şehri keşfedebilirsiniz.

12. Küba

Küba

Puro, salsa, klasik otomobiller ve kolonyal mimari ile tanınan Küba bugünlerde hızlı bir politik değişim içinde. Ülke dışa açılıyor, küçük işletmeler ve turizm teşvik ediliyor. Halk ise müthiş dost canlısı ve misafirperver. Lüks oteller ve pahalı restoranlar yerine halkın kendi evlerinden dönüştürdükleri pansiyonlar ve restoranları tercih etmenizi özellikle öneriyoruz. Bu şekilde Küba halkını daha yakından tanıyabilir, ülkenin kültürüne nüfuz edebilirsiniz. Ülkede suç oranı çok düşük ve ortam çok güvenli.

13. Tulum, Meksika

Tulum, Meksika

Turkuaz rengi sular ve pudra kıvamında beyaz kumlu plajlar Tulum’a giden ziyaretçileri büyülüyor. Güvenli, güzel, huzurlu bir tropikal cennet diyebileceğimiz Tulum yoga ve meditasyon meraklılarına da hitap ediyor.

14. Racastan, Hindistan

Racastan, Hindistan

Racastan, Hindistan’ın en büyüleyici köşelerinden birisi. Bölge tarihi saraylar ve kalelerle dolu. Jaisalmer, Jodphur, Jaipur ve Udaipur gibi şehirler arasında ulaşım kolay. Konaklama ve yemek için çok ucuz seçenekler mevcut. Buradaki ziyaretinizde çölde deveye binmek, Ekim ve Kasım aylarında Pushjar Deve Festivali’ne katılmak gibi ilginç etkinliklerde de bulunabilirsiniz.

15. Kosta Rika

Kosta Rika

Orta Amerika’nın en gelişmiş, güvenli, çevre dostu ve yenilikçi ülkesi Kosta Rika özellikle doğa sporlarına meraklı turistlerin gözdesi. Görkemli volkanlarda doğa yürüyüşünden iki farklı okyanusta (Atlantik ve Pasifik) sörf yapma imkanına, Kosta Rika dünyanın en heyecan verici deneyimlerini vaad ediyor. Ülke halkı da çok misafirperver ve kadınlara saygılı.

16. Güney Adası, Yeni Zelanda

Güney Adası, Yeni Zelanda

Yeni Zelanda son yıllarda muhteşem doğası ile ön planda, bakir Güney Adası ise doğa turizminin odak noktası. Rafting, jet boating, skydiving, bungy jumping, kayaking, hiking, zorbing gibi pek çok farklı doğa sporu dünyanın her yerinden adrenalin tutkunlarını Yeni Zelanda’ya çekiyor. Başınızı çevirdiğiniz her yanda muhteşem manzaralarla karşılaşıyorsunuz. Göller, okyanus kıyıları, buzullar, dağlar ve ormanlar Yeni Zelanda’nın nüfusu Kuzey’den daha düşük bu sakin bölgesini süslüyor. Yeni Zelanda kadınlar için çok güvenli ve genel olarak huzurlu bir ülke.

17. Hong Kong

Hong Kong

Hong Kong dünyanın nüfus yoğunluğu en yüksek yerlerinden olmasına rağmen huzurlu ve düzenli bir şehir. Güzel park ve bahçelerde Tai Chi kurslarına katılabilir, Asya mutfağının tadına bakabilir, şehrin zengin kültürünü ve tarihini keşfedebilirsiniz. Hong Kong suç oranı düşük ve güvenli bir şehir.

18. Singapur

Singapur

Singapur düzenliliği ve temizliği ile tanınıyor. Şehir çok güvenli, kadınlar için özel önlemler alınmış ve gece sokaklarda korkmadan yürüyen, eğlenen kadınlar görmek mümkün. Singapur alışveriş imkanları, zengin mutfağı ve kültürü ile ziyaretçilerini memnun ediyor. Şehirde İngiliz, Hint, Çin, İslam kültürlerinin etkilerini birarada görmek, aynı zamanda mimari, moda, teknoloji, sanat, yeme içme ve diğer her konuda en modern seçeneklerle karşılaşmak mümkün. Ayrıca bu büyük şehrin yanıbaşında tropikal plajlara ulaşmak da mümkün.

19. Kyoto, Japonya

Kyoto, Japonya

Dünyanın en güvenli ülkelerinden Japonya kadın gezginler için çok uygun bir yer. Kyoto ise ülkenin tarihi eserlerle dolu eski başkenti. İmparatorluk sarayları, tapınaklar, parklar burayı büyüleyici yapıyor. Kamigamo, To-Ji ve Shinmogamo tapınakları ve sarayları mutlaka görün.

20. Palawan, Filipinler

Palawan, Filipinler

Palawan Filipinler turizminde giderek daha çok söz sahibi olan, doğa harikalarına sahip bir tropikal cennet. Kalker kayalıkları, Puerto Princesa yeraltı nehri, Coron Adaları ve Kayangan gölü bölgede görülmesi gereken yerler arasında. Bölge halkı misafirperver ve ortam güvenli.

21. Gemi (kruvaziyer) turları

Gemi (kruvaziyer) turları

Yalnız seyahat eden kadınlar için gemi turları en konforlu ve güvenli seyahat biçimlerinden birisi. Bir seyahatte çok sayıda yer görmek ve yer değiştirirken her seferinde bavul toplamaya gerek kalmaması, gemideki eğlence ve yeme içme imkanları, pek konfor avantajı gemi turlarını gezginlerin favorisi yapıyor.

Geminin sağladığı güvenlik nedeniyle bu seyahatler kadınlar için biçilmiş kaftan. Seçenekler ve talep arttıkça bütçeye uygun gemi turu olanakları da arttı.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu