ListelerSağlık

Soru ve Cevaplarla Anestezi Nedir?

Anestezi nedir? Kimler Anestezi yapar? Anestezi ile ilgili akıllara takılan bütün sorulara cevap vermeye çalıştık.

Anestezi Nedir? Neden Yapılır?

Anestezi, ameliyat operasyonu geçirecek kişinin vücudunun tüm bölgelerini veya sadece ameliyat geçirecek belirli bir vücut bölgesinin bazı tıbbi uygulamalar sayesinde ameliyat esnasında ortaya çıkacak ağrılara duyarsız bir hale getirilme veya diğer bir terimle uyuşturma işlemidir. Anestezi genel ve lokal anestezi işlemi olarak 2’ye ayrılır.

Genel anestezi işlemi, hastanın bütün vücuduna etki edip bilincinin kapanmasına etki eder. Bu işlem halk dilinde narkoz diye adlandırılmaktadır.

Lokal anestezi çeşidi ise ameliyat olacak kişinin vücudunun sadece işlem yapılacak kısmının uyuşturulma işlemine denir.

Anestezi İle İlgili Merak Edilen Sorular ve Cevapları:

Anestezi İle İlgili Merak Edilen Sorular ve Cevapları:

Anestezi Doktorunun, Operatör Gibi Bir Uzmanlığı Var Mıdır?

Evet. Anestezi doktorluğu yapan kimse operatör gibi bir uzmanlığı bulunmaktadır. Her ikisi de tıp fakültelerini bitirip mezun olmuş ve ihtisaslarını başarılı bir şekilde yapmış kimselerdir.

Anestezi Uzmanı Olan Kişinin Uzmanlık Eğitimi Neleri Gerektirir?

Doktorluk görevi yapan birinin anestezi uzmanlığına yükselebilmesi için asistanlık görev ve devresinden sonra, resmi bir hastane içerisinde anestezi görevi konusunda 4 yıl boyunca çalıştıktan sonra anestezi uzmanlık sınavına girdikten sonra başarılı bir şekilde geçmesi gerekmektedir.

Ameliyatlar Esnasında Anestezi İşlemi Gerçekleştirenlerin Doktor Olmaları Gerekli Midir?

Eldeki imkanlar doğrultusunda evet. Anestezi uzmanlığı olan bir doktorun ameliyat esnasında anestezi yapması önerilir. Anestezi işlemi günümüzde çok ilerlemiş olan bir ihtisas olup bir anestezi uzman doktorunun ameliyat esnasında hazır bir şekilde bulunması ameliyatın başarılı geçmesi açısından çok önem arz edip, bir tür korunma tedbiri niteliğindedir.

Bebek, Sezaryen Şeklinde Dünya’ya Getirilecekse Anestezi Gerekir Mi?

Bebek, sezaryen doğum yöntemi ile Dünya’ya getirilecekse mutlaka anestezi işlemi gerekir. Sezaryen de bir tür ameliyattır ve diğer bütün ameliyat çeşitleri gibi anestezi işlemini gerektirir.

Doktorluğu Bulunmayan Anestezistler Hala çalıştırılıyor Mu?

Evet, herhangi bir doktorluk kıdemi bulunmayan anestezistler çalıştırılmaktadır. Bunun sebebi ise hastaneler içerisinde yeterli miktar ve sayıda uzman anestezist doktorların yer almayışıdır.

 

Anestezistler İçin Ayrıca Ödemeler Neden Yapılmaktadır?

Çünkü anestezistler de ihtisas eğitimini yapıp bitirmiş bir doktor niteliğindedir. Onun yapılacak ameliyattan önce yapılan konsültasyon içerisinde ortaya koyduğu görüşler, anestezi işlemini kullanması ve anesteziden hemen sonra hasta ile ilgilenmesi, ameliyatın başarı oranında çok büyük bir rol oynar. Ameliyat sonrası hastanın etkili bir şekilde iyileşmesinde de yardımcı olabilmektedir.

Çocuk Doğumu Esnasında Anestezist Görevlendirme İşlemi Yararlı Mıdır?

Anestezi Doktoru

Evet. Doğum esnasında mümkünse anestezist bulundurmak çok yararlı bir işlemdir. Onların bu durumlar içerisinde görevlendirilme işlemi doğumlar esnasında meydana gelen ölüm vakalarını ve çocuğa ait olan komplikasyonları büyük bir derecede azaltabilmektedir.

Doğum Esnasında Çok Fazla Acı Çekilmesi Gerekli Midir?

Hayır. Doğum esnasında aşırı derecede acı çekilmesi gerekli bir durum değildir. Modern olan anestezi işlemi metotları ile ancak doğum durumlarının başlarında çekilen hafif sancılar gerekli bir durumdur. Doğum hallerinin başından sonra gelecek sancılar ise çocuğun doğumu ile anneye hiçbir zarar getirmeden anestezi yolu ile önlenebilen bir durumdur.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu