EDİTÖR BAŞVURU
ListelerSağlık

Şişkinlik Nasıl Geçer

Kadınların genel olarak sıkıntı çektiği konulardan biri şişkinliktir. Bu şişkinlik neden olabilir ve acaba onlardan kurtulabilirmiyiz.

Şişkinlik ve Karın Ağrısı; Yediklerimizden kaynaklı olarak meydana gelen bir şişkinlik yemek vaktimizden iki saat sonra kendini gösterir. Bu şişkinlik genel olarak değilde, belirli yiyeceklerden sonra meydana geliyorsa, bazı besinlere karşı hassasiyetiniz var demektir. Buna kramp ve ishal eşlik ediyorsa bu İritabl Bağırsak Sendromu olabilir.

Bu durumda yapmamız gereken ise, o günlerde ne yediyseniz listesini yapmak, bunları karşılaştırmak ve olası yiyeceği bulmanızdır. Birkaç hafta boyunca bu yiyecekleri tüketmezseniz ve şişlik olmazsa sorunu çözdünüz demektir. IBS hastalığınız olduğunu düşünüyorsanız, raporlama yöntemini kullanabilirsiniz. Başta yediğiniz, içtiğiniz şeyleri saat saat yazın ve daha sonra bunu takip eden süreçte ne gibi rahatsızlıklar yaşadığınızı rapor edin. Bu notları göstereceğiniz bir gastroentroloji uzmanı sorununuzu size tam olarak açıklayacaktır.

Şişkinlik ve Bel AğrısıBel ağrısıyla birlikte oluşan şişliğe bir de aşırı kanamalı bir adet dönemi ve sık sık idrara çıkma isteği ekleniyorsa, sorununuz miyom olabilir. Miyomlar iyi huylu oluşumlardır. Ultrasonda bu varsa hemen görülür zaten.

Miyom sorununuz varsa, yolunuz jinekoloğa düşecek demektir. Miyomlar küçük ise ilaçla, büyük ise cerrahi müdahale ile ortadan kaldırılabilir. Tabi rahimin neresinde olduğuda bunda rol oynar.

Şişkinlik ve Adet Düzeninde DeğişiklikBunlara eşlik eden sık idrara çıkma sorunu ve karın ağrısı varsa sorun yumurtalık kistleri olabilir. Genellikle zararsızdırlar. Yumurtalık kistlerinin yol açtığı sorunların başında ise hormon seviyelerinin yükseltmesi ve aşın tüylenme gelebilir.

Yukarıda sıralanan semptomların hepsine sahipseniz bir uzmana görünmenizde fayda var. Büyük bir ihtimalle jinekolog sizi ultrasonla muayene edecek ve gerekiyorsa kisti almak için bir cerrahi işlem önerecektir.

Şişkinlik ve Adet Öncesi Gerginlik; Bu dönemde karın bölgesi şişkindir. Çünkü artan progesteron hormonu sebebiyle vücut su tutuyor ya da bağırsakların çalışma düzeni bozuluyor.

Doğum kontrol haplarının bu dönemi rahatlattığı, düzenlediği söylense de bunu doktora sormadan kullanmamak lazım. Çünkü ters tepki de yapabilir. Doktorların bir kısmı, günlük 20 mg B6 vitamini kullanımının gelişen semptomların azaltılmasına yardımcı olduğunu belirterek hastalarının bir kısmına öneriyorlar.  Bununla birlikte düzenli egzersiz yapmak ve dengeli beslenmekte şişkinliğimizin geçmesine yardımcı olan etkenlerdendir.

İlginiz Çekebilir

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu