EDİTÖR BAŞVURU
HaberlerListeler

Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracı Akrep 2 tanıtıldı

Türkiye'nin ilk elektrikli zırhlı aracı Akrep 2 tanıtıldı

Son dönemlerde yapmış olduğu zırhlı araçlarla gündemde olan Otokar firmasının Akrep ailesine yeni bir araç daha katıldı. Elektrikli ve zırhlı olan araç, aynı zamanda Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracı olarak tarihe geçti. Yaklaşan 14. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı da yaklaşırken ülkemizden birçok önemli haber de gelmeye devam ediyor. Türk Savunma Sanayisinde adını duyurmayı başaran Otokar firmasına ait olan Akrep 2, Türkiye’nin ilk elektrikli ve zırhlı aracı olma özelliğini taşıyor.

İlerleyen Zamanlarda Otonom Olarak Kullanılabilecek

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç tarafından yapılan açıklamada aracın ilerleyen dönemlerde otonom sürüşe uygun hale getirileceğine değinildi. Günümüz teknolojisini yakından takip ettiğini belirten Görgüç, araca eklenecek birçok özellik için çalışmalara devam edildiğini açıkladı. Dron ve robotlarla uyumlu bir şekilde çalışması planlanan araca yabancılar tarafından da büyük bir ilgi duyulması bekleniyor.

Yeni Akrep modelinin günümüzdeki zırhlı araçlara kıyasla düşük termal iz, yüksek hız, sessizlik ve çeviklik gibi birçok avantaja sahip olduğunu bildiren şirketin Genel Müdürü Serdar Görgüç, ordumuzun birçok ihtiyacının karşılanacağını belirtti.

Hem dizel hem de elektrikli olarak tasarlanan Akrep 2, bu sayede daha geniş bir kullanım seçeneğine sahip olacak. Elektrikli versiyonun 14. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda tanıtılması beklenen aracın dizel versiyonu için 1 yıl daha çalışma süreci ön görülüyor.

Dolu Batarya İle 250 Kilometre Gidebilecek

Teknik detayları henüz tam olarak açıklanmayan yeni elektrikli ve zırhlı araç dolu batarya ile 250 kilometre mesafe gidebilecek. Bataryanın da tam doluma 3 saatte erişeceğini belirten yetkili isim, bunun daha da geliştirilebileceğinin altını çiziyor. Araç şimdi de Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda sergilenmeyi bekliyor.

İlginiz Çekebilir

Martin Luther King

Martin Luther King, Jr., Afrikalı-Amerikalı Baptist papaz ve Amerikan yurttaş hakları hareketi önderi. Dünya genelinde şiddet karşıtı ve ırksal eşitlik görüşleriyle tanınmaktadır ve 1964 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu