Yaşam - insan

Saçı Kazımak Gerçekten Dökülmenin Önüne Geçer mi?

Saç dökülmesi kadın ve erkeklerde görülen ortak sorundur. Peki saçı kazıtmak dökülmeye önleyebilir mi?

Saçları kazımak gerçekten dökülmenin önüne geçer mi?

Saç, kadın ve erkek imajının tartışılmaz parçalarından birisidir. Bu nedenle saç dökülmesi kadın ve erkek için büyük bir problemdir. Günlük 100 tel saç dökülmesi normaldir.

Bu 100’ün üzerine çıkarak 150’leri buluyorsa derhal bir uzmana başvurmalıdır. 100 tel dökülmede de dikkatli bakıldığında dipten yeni saçların gelmemesi halinde uzmana başvurulmalıdır.
Saç dökülmesinin nedenleri çoktur, bunların başında çinko eksikliği, B12 eksikliği, genetik yatkınlık, emzirme, hamilelik, ağır diyet, bazı hastalıklar ve kullanılan bazı ilaçlar gelmektedir.

saç kazımak saç uzatır mı

Dökülme herhangi bir rahatsızlık nedeni ile değilse destekleyici tedavilerle dökülmenin önüne geçilerek yeni saçların çıkması sağlanır. Eğer dökülme sağlık problemleri nedeni ile ise önce hastalık tedavi edilir, iyileşme sağlandığında dökülme de kendiliğinden durur.

Gelelim şimdi saçları kazımak gerçekten dökülmenin önüne geçer mi? Sorusunun cevabına. Saçları kazımanın saç dökülmesinin önüne geçtiğine dair hiçbir bilimsel dayanak yoktur.

Uzun saç döküldüğünde her yerde saç telleri olacağından daha kolay fark edilir, ancak kısa saçın döküldüğü fark edilmez, bu nedenle kişilerde saç kazımanın dökülmenin önüne geçtiğine dair bir yanlış bir inanış gelişmiştir.

Saç kazımak dökülmeyi engellemez, ancak saç kalitesini etkiler. Özellikle çok işlem gören yıpranmış saç ve saç diplerine sahip olanlarda saç dipleri bir süre çok rahat hava alacağı için saçlar eskisinden daha gür ve canlı çıkabilir.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu