ListelerSağlıkYaşam - insan

Kemoterapi Saç Dökülmesi – Saç Dökülmesi Ne Zaman Başlar?

Kemoterapi saç dökülmesi ve kemoterapi saç dökülmesi ne zaman başlar? sorularına makalemizde yanıt bulacağız. Kemoterapi ilaçları, kemoterapi ne kadar sürer? Kemoterapinin zararlarını da detaylı olarak inceledik.

Kanser tedavisinin en yaygın ve en belirgin yan etkilerinden biri de saç dökülmesidir. Birçok kişi, kadın ve erkek kanser tedavisi sırasında saçlarını kaybederler. Lösemi belirtileri saç dökülmesi sıklıkla yaşanılan bir durumdur. Lösemi belirtileri yanı sıra kanser belirtileri arasında da saç dökülmesi görülmektedir. Burada yanlış bilinen bir durum vardır. İnsan lösemi yada kanser olduğu için saçları dökülmez. Lösemi ve kanser tedavisi için kemoterapi aldığı için saçları dökülür. Aslında saç dökülmesi lösemi ve kanser belirtisi değil uygulanan tedavi belirtisidir. Kemoterapi saç dökülmesi ve kemoterapi saç dökülmesi ne zaman başlar? sorularına makalemizde yanıt bulacağız. Kemoterapi ilaçları, kemoterapi ne kadar sürer? Kemoterapinin zararlarını da detaylı olarak inceledik.

Kemoterapi ve Saç Dökülmesi

Kemoterapi lösemi ve lenfoma gibi kemik iliği kanserleri için en yaygın tedavi şeklidir. Bununla birlikte, bu güçlü kanser öldürücü ilaçlar, kanser hücreleri ile vücudunuzun sağlıklı hücreleri arasındaki ayrımı ne yazık ki yapamazlar.

Kemoterapi ile vücuda alınan ilaç vücutta ki sağlıklı hücrelere de saldırıyorlar. Sağlık hücreler arasında bulunan saç köklerinde ki hücreleri etkileyerek ölmelerine neden oluyor. Sonuç? Lösemi ve kanser tedavisinde kemoterapi uygulanan tüm hastalarda saçlarında dökülme görülür. Ve kellik durumu yaşanır.

Kemoterapi Yan Etkileri
Kemoterapi Yan Etkileri.

Radyoterapi ve Saç Dökülmesi

Kemoterapide olduğu gibi, saç kökü gibi hızlı devir hızına sahip hücreler, radyasyon tedavisinin toksik etkilerine karşı daha hassastır. Sonuç olarak, saç dökülmesi, belli lenfoma tipleri gibi başlarına radyoterapi uygulanan insanlarda da sık görülür.

Eğer tüm beyin radyoterapi ile tedavi edilirse, toplam saç dökülmesi meydana gelecektir. Bununla birlikte, sadece beynin hedeflenen bir alanı tedavi altına alınıyorsa, saç dökülmesi sadece tedavi alanına alanda ortaya çıkar.

Neden saç dökülmesi hızlı görülür?

Kemoterapi, aktif büyüme veya anagen faz tüylerinin fazında olan tüyleri etkiler. Saç derisinde bulunan kıl köklerinin yaklaşık% 85’i herhangi bir zamanda anajen fazındadır.

Bu nedenle, bu saç dökülmesinin en olası nedendir..

Kaş ve kirpik, koltuk altları, kasık alanı, kol ve bacaklarda ve Sakal gibi vücudun saç dışında kalan tüylü kısımlar genellikle ilk başta etkilenmez. Zamanla tekrarlanan kemoterapi dozlarından sonra, bu tüyler bir büyüme evresine girdiklerinde etkilenebilir.

Saç follikülü kemoterapiyle hasar gördüğünde kırılgan olur ve saç dökülebilir ve hiçbir dış etki olmadan da düşebilir.Kemoterapi Saç Dökülmesi Ne Zaman Başlar?

Kemoterapi Saç Dökülmesi Ne Zaman Başlar?

Kanser tedavileri ile ilgili saç dökülmesi, doğal saç dökülmesinden daha hızlı gerçekleşir. İlk kemoterapi tedavinizden 1-3 hafta sonra veya radyoterapi rejimine 2-3 hafta sonra saç dökülmeye başlayabilir.

Saçlarınız yavaş yavaş incelebilir, ancak çoğu durumda kümeler halinde dökülecektir. Sabah uyandığınızda ya da duşta yastığınız üzerinde muhtemelen açıkça görülecektir. Saç dökülmesinin tamamlanması yalnızca birkaç gün sürebilir, ancak birkaç hafta da sürdüğü gözlemenmiştir.

Çoğu kişi saç dökülmesi sırasında herhangi bir belirti yaşamaz, saç dökülmesinin tahrişi dışında. Bir çok kişide saç dökülmesi ortaya çıkmadan birkaç gün önce bir kafa derisi rahatsızlığı ya da hassasiyet hissi yaşamıştır.

Kemoterapi İle Dökülen Saç Geri Çıkar Mı?

Kemoterapiden kaynaklanan saç dökülmesi geçicidir. Kemoterapi tamamlandıktan sonra yaklaşık 4-6 hafta içinde yeniden saç gelişimi başlar ancak tedaviden 1 veya 2 yıl sonrasına kadar saç kendini yenileyebilir.

Radyoterapiden kaynaklanan saç dökülmesi kalıcı veya geçici olabilir. Başlarına daha düşük radyasyon dozu alan insanlar tedavilerinin tamamlanmasından 3-6 ay sonra yeniden saçlarında büyüme görmeye başlayabilirler. Tedaviniz yüksek dozda radyasyon gerektiriyorsa, saç dökülmesi kalıcı olabilir.

Saçlarınız,  kanser tedavisinden sonra, daha önce sahip olduğunuzdan farklı bir renk, doku (ince veya kaba) veya tipli (düz veya kıvırcık) olabilir. Bazen bu değişiklikler kalıcıdır. Bu durum hiç yaşanmayadabilir.

Saç Dökülmesine Etki Eden Tedavi Faktörleri

Saç Dökülmesine Etki Eden Tedavi Faktörleri

Kemoterapiyle ilgili saç dökülmesinin ne zaman ve ne anlama geldiği çeşitli faktörlere bağlı. Aldığınız ilaçlar, bu ilaçların kombinasyonları, ne kadar aldığınız ve zamanlamanın etkisi olacaktır.

Aslında, bazı kemoterapi saç dökülmesine hiç neden olmaz. Genellikle saç dökülmesine neden olan lösemi ve lenfoma tedavisinde sıklıkla kullanılan ilaçlar şunları içerir:

  • siklofosfamid
  • Doksorubisin
  • danorubisin
  • Etoposid
  • idarubicin
  • İfosfamid
  • Vinkristin

Birkaç saat içinde veya daha uzun sürelerdeki yüksek dozda ilaçların kesintili infüzyonu saç dökülmesine neden olurken, düşük doz, sürekli infüzyonlar daha az olasıdır.

Doktorunuza veya sağlık kuruluşunuza, tedavi rejiminizin özelliklerini ve saç dökülmesini nasıl etkileyeceğini önceden tahmin ettiklerini sorun.

Özetle

Kanserli hücreleri  öldürme terapileri hızla bölünen tüm hücreleri hedeflediğinden, saç kökü, kemoterapi ve radyoterapi ile hasara uğrayabilir. Bu, saç dökülmesine kalıcı veya geçici saç kayıplarına neden olabilir.

Birçok durumda, bir kanser tedavisinin neden olacağı saç dökülmesinin tam kapsamını, zamanlamasını veya süresini bilmemektedir. Ancak bazı faktörler saç dökülmesini daha öngörülebilir kılabilir. Tedavi ile ilişkili saç dökülmesinden neyin bekleneceğini bilmek, daha hazırlıklı olmanızı, endişenizi azaltmanızı ve kontrolü ele geçirmenize yardımcı olabilir.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu