Gezi RehberiListeler

Roma’nın Görülmesi Gereken Popüler Yerleri

Roma adeta bir açık hava müzesi tadında ve çok sayıda tarihi eserlerin bulunduğu bir şehiridir.Roma'da görmeniz gereken mekanları sıraladık.

Roma adeta bir açık hava müzesi tadında ve çok sayıda tarihi eserlerin bulunduğu bir şehirdir.Aynı zamanda romantik havasıyla da aşıkların şehri olarak bilinmektedir.Gelin hep birlikte Roma’da bulunan ve görmeniz gereken en ünlü yerlerini inceleyelim.

Roma’nın her köşesinde tarih kokan eserleri yada eski Roma dönemine ait kalıntıları görebilirsiniz.Bunun yanı sıra en meşhur yapılarından olan yapımına MS 72 yılında yapımına başlanan Kolezyumdur.

Roma Kolezyum
Roma Kolezyum

Roma’da bulunan tarihi Kolezyum 7 Temmuz 2007 tarihinde, Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri seçildi. Ayrıca Roma kenti meydanlarıylada ön plana çıkmakta.Mesela İspanyol merdivenlerinin olduğu yerde şehrin gençlerini görebilirsiniz, burası aynı zamanda bir buluşma noktası ve şehrin en hareketli noktalarında bir tanesidir.

Navona Meydanı

Navona Meydanı‘na (Piazza Navona) gittiğinizde çok şirin ve güzel kafeler bulabilirsiniz.Buralardaki kafelerde oturup hoş vakit geçirebilirsiniz.Bunun dışında Navona meydanında gençlerin daha çok ilgi gösterdiği gece klüpleride bulunmaktadır.

Navona Meydanı
Navona Meydanı

Vatikan : Dünya’nın En Küçük Ülkesi

Aslında Roma’da görülmesi gereken çok sayıda yer var.Bunlardan bir taneside Vatikan.Vatikan bildiğimiz gibi başlı başına bir ülke olarak geçiyor.Vatikan’ın kendine özgü bir radyosu, postanesi ve para birimi olduğunuda söylemeden geçmeyelim.

Ayrıca Dünya’nın en varlık ülkelerinden bir tanesi çünkü nede olsa Katolik Hristiyanlığının da merkezi konumunda olup Papa’nın yaşadı yer olarak geçiyor.

Vatikan Roma
Vatikan Roma

Aşk Çeşmesi (Trevi Çeşmesi)’nin Hikayesi

Roma’da bulunan en dikkat çekici popüler mekanlar arasında yer alan ve adından oldukça söz ettirmeyi başarmış olan hiç şüphesiz “Fontana Di Trevi” yani Trevi Çeşmesi dediğimiz Türkçe’de Aşk Çeşmesi olarak bilinen yerdir.Aslına bakarsanız Aşk Çeşmesi ismi bir filmde bu şekilde geçtiğinden dolayı ismi böyle Aşk Çeşmesi olarak kalmıştır.Asıl adı Trevi Çeşmesi olarak bilinmektedir.Burada yapmanız gereken elinize bir madeni para alıp sol omzunuzdan parayı çeşmeye fırlatıp yeniden Roma’ya gelmeyi dilemek olacaktır.

Roma Aşk Çeşmesi (Trevi Çeşmesi)
Roma Aşk Çeşmesi (Trevi Çeşmesi)

Roma’nın en güzel çeşmesi aslında bir binanın yan tarafıdır.Fotoğraflarda ve videolarda buranın çok geniş  gözükmesi sizi aldatmasın zira Trevi Çeşmesi üç dar sokağın birleştiği bütün turistlerin dip dibe sırlandığı yer arasındadır yani çok büyük bir alan içinde olmadığını söylemek isteriz.

Roma’ya Nasıl Gidilir

Bu eşsiz güzellikteki tarihi şehir Roma’ya İstanbul’dan direk uçuşlarla gitmek en mantıklısıdır.Yaklaşık 2.5 saatlik bir yolculuk ile Dünya’nın en güzel şehrine ulaşabiliyorsunuz.Bunun için ilk öncelikle İtalya konsolosluğundan Schengen vizesi almanız gerekiyor.

Diğer bir alternatif olarak feribot ile İtalya’ya gitmek isterseniz Çeşme’den Ancona şehrine yada Brindisi‘ye gidebilir buralardan da Roma’ya karayolu ile geçiş yapabilirsiniz.Fakat bu feribot seferleri genellikle yaz aylarında yapıldığını hatırlatmakta fayda var.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu