Faydalı BilgilerListeler

Eşek Dikeni Çiçeği, Faydaları ve Balı

Teknoloji ve ulaşımın gelişmesi ile birlikte bize çok uzak coğrafyalarda yetişen bir bitkiye yada ürüne kolaylıkla sahip olabiliyoruz. Anadolu’nun mucizelerinden biri olarak görülen eşek dikeni çiçeği ve otunun bu kadar geç keşfedilmesini şaşırarak izlediğimi belirtmek istiyorum. Köklerinden sakız da yapılan migrene, diş ağrılarına, sindirim sistemine böbrek sistemine çok iyi gelen bu şifalı bitkinin faydalarını sizler için araştırdık.

Eşek dikeni bitkisi halk arasında kasna ve akgız, akız, eşek otu gibi çeşitli isimlerle anılan papatyagiller ailesine ait boyu bir metreye kadar uzayabilen son derece şifalı bir bitkidir. Bilindiği üzere son dönemlerde bu bitki üzerine çalışmalar yapılmış ve bilinen türlerden daha farklı olduğu ortaya çıkarılmıştır.

eşek dikeni faydaları

Eşek Dikeni Faydaları

  • Migrene karşı kullanılabilir, kramp çözücü özelliği sayesinde sık tercih edilir ve baş ağrısının ortadan kaldırılmasında eşek dikeninden yardım alınabilir.
  • Kanı temizleyici özelliği bulunur.
  • Yüksek lif barındırdığında sindirim sistemi sorunlarına iyi geldiği bilinmektedir.
  • Karaciğere faydalıdır.
  • Sigaranın zararlı etkilerinden vücudu koruduğu bilinmektedir.

Eşek Dikeni Çiçeği

Hoş kokulu bir çiçeği bulunan eşek dikeni ilk açtığı dönemler içerisinde güzel bir koku yapmaktadır. Zaman içerisinde bitki tamamen çiçekleri ile birlikte bir kuruma evresine girdiği için koku ortadan kaybolmaktadır. Güzel ve dikkat çekici çiçeği nedeniyle kolaylıkla ayırt edilebilir. Her ne kadar genel olarak eşek dikeni otundan bahsediliyor olsa da onu kolaylıkla tanımamızı ve ayırt ederek toplamamızı sağlayan şeyin eşek dikeninin çiçeği olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizin doğu bölgelerinde nadiren ege de yetişen bu çiçek temmuz aylarında ortaya çıkar.

Eşek Dikeni Nedir

Eşek dikeni boyu bir metreye kadar ulaşabilen bir ottur. Genel özellikleri itibariyle çorak arazilerde rahatlıkla bulunuyor olması da onu diğer bitkilerden ayırmaktadır. Her ne kadar bir ot snıfı içerisinde yer alıyor olsa da bazen bir iki yıl kadar yaşadığı da görülür. Rengi erguvan renkli iken eşek dikeni çiçeklerinin hoş kokulu olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Aynı zamanda eşek dikeni balının ağrılara iyi geldiğini ve iştah açıcı özelliği olduğunu da belirtmek gerekmektedir.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu