HaberlerListelerSağlık

Reflü Belirtileri Nelerdir, Reflü Nasıl Tedavi Edilir?

Yanlış beslenmenin bir sonucu oluşan reflü hastalığının ilk tedavisi beslenme şeklini düzeltmek üzere kuruludur. Basit şekilde reflü tedavisi az ve sık yemek, kendine dokunan gıdalardan fazla tüketmemeye çalışmak çerçevesinde gerçekleşir. Müzminleşen reflü ise ilaç, hatta ameliyat tedavisi gerektirir.

Başlıca reflü belirtileri

Başlıca reflü belirtileri

Reflünün en çok tariflenen şikayeti mide yanması ile boğaz yanması karışımı bir yanmanın boğaza doğru yükselmesidir. Göğüs seviyesinde bir yanma olur ve midede sindirilmekte olan besinler kolayca, hiçbir şekilde kusmaya gerek kalmadan ağza gelir. Bu şikayetler gece uykularını bile bölecek şiddetlere ulaşabilir.

Mide içinde başka organlar tarafından salgılanan ve yiyeceklerin sindirimi, faydalı minerallerin sentezi için kullanılan salgılar bulunur. Bu salgılar asit ağırlıklıdır ve mide iç yüzeyi hariç dokunduğu her yüzeyi tahriş ve tahrip etme yeteneğine sahiptir. Mideden yukarıya doğru ilerleyen sıvının boğaza ve oradan da ağza ulaşması neticesinde sıvının geçtiği doku tahrip olur ve buna bağlı öksürük olur. Bu tür kuru öksürükler de reflü belirtisidir.

Reflü Tedavisi

Reflü Tedavisi

Reflü, eğer çok ileri seviyeye ulaşmış halde değil ise mide asitlerini artırıcı etkiye sahip besinlerin fazlaca tüketilmemeye çalışılması bile reflüyü tedavi etmek için yeterli olabilir. Sofraya oturulduğunda doyana dek yemek ve yağlı yiyeceklerden hoşlanmak reflüye neden olduğu için,tedavisinde öğünler güne yayılır ve azar azar yenilir. Gece yemek yenmez,yemeğin hemen arkasından ağır fiziksel aktiviteler yapılmaz ve dolu mide ile uyunmaz. Daha ileri seviye reflüler için salgılanan yakıcı asitlerin seviyesini düşürecek veya mide içine film gibi kaplayıp tahrip edici sıvı ile yukarısı arasına engel olacak ilaçlar kullanılır. Reflü için ilaç kullanılması, diğer tedavi usullerinin bırakılmasını gerektirmez, doğru beslenmeye devam edebilir. Reflü kolay tekrarlayan bir hastalık olduğu için düzenli ve sağlıklı beslenmenin bırakıldığı anda şikayetler kolayca geri gelir.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu