HaberlerListelerSağlık

Gastrit Neden Olur?

Sık görülen mide hastalıklarından birisi gastrittir. Başlangıç ve orta seviyede çoğu zaman belirti vermeyen gastrit mide içini kaplayan koruyucu zarın yıpranması veya iltihaplanması ile uzun sürede gelişir. Midenin içinde besin sindirici asitli sıvının doku tahrip edici özelliği vardır. Mide kendini bu tür salgılardan korumak için iç yüzeyini asidi içine geçirmeyen mukoza tabakası ile kaplamıştır. Bu tabaka midenin sindirim esnasında salgılardan zarar görmemesini sağlar.

Bazı sebepler ile bu mukoza tabakası yıpranır ve gastrit denilen hastalık oluşur. Gastritin en bilinen sebepleri şunlardır

İlgili Makaleler

Helikobakter pilori

Helikobakter pilori

Helikobakter pilori: Mide sıvısının içerisinde neredeyse hiçbir bakteri türü barınamaz. Bunun istisnası Helikobakter pylori ve az bilinen birkaç bakteri türüdür. Helikobakter pilori kamçıları ile sıvı akışına karşı koyabilir ve midenin nispeten da az asitli bölgesi olan yukarı bölgelerine tutunmayı başarır. Bu bakteri mukoza tabakasına tutunup üremeyi başlatırsa bu tabakaya zarar veren enfeksiyonlar meydana getirecektir. İltihaplarla yıpranan mide iç zarında yaralar oluşur ve gastrit ağrıları başlar. Gelişimi düşük ülkelerde insanların yarısından çoğunun midesinde bu tür mikroplar vardır.

Dengesiz beslenme

Dengesiz beslenme

Dengesiz beslenme: Bazı gıdalar sindirilmek için daha fazla salgıya ihtiyaç duyarlar. Yağlı, acılı, ekşili, baharatlı gıdalar bu şekildedir. Bu tür beslenme alışkanlığı midenin daha kolay yıpranmasına ve gastrit gibi mide hastalıklarına yol açar. Aynı şekilde çok yemek, yani seyrek öğün yapıp bir kerede mideyi doldurmak da benzer sonuçlar doğurur.

Çay – Kahve

Çay – Kahve

Çay – Kahve: Bunlar sadece gastritin değil reflünün de oluşumunda önemli rol oynarlar. Uzun süre mideyi meşgul ettikleri için bunları sindirmek için bolca salgı gerekir bu da mideyi yıpratır. Her tür mide sorunları olanların bu tür içeceklere mesafeli olmaları gerekir.

Gazoz, alkol ve sigara

Gazoz, alkol ve sigara

Gazoz, alkol ve sigara: Bu maddeler doğrudan mideyi yıpratan maddelerdir. Her tür gastritte tedavi için bunları bırakmak gerekir.

Stres ve üzüntü

Stres ve üzüntü

Stres,üzüntü: Çoğu organ hastalığında olduğu gibi mide de duygusal sıkıntılardan etkilenir. Bu sıkıntıların sonucunda da gastrit olmak kaçınılmazdır.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu