Faydalı Bilgiler

Paranoya Nedir?

Paranoya kelime anlamı ile Şizofren yani olmayan şeyler görmek yada gördüğünü zannetmektir. Sevgili okuyucularım, bugün aslında başlığı okuduğunuz zaman “Paranoya” size basit yada normal bir olaymış gibi gelebilir ama bu olay gerçekten çok dikkat etmemiz gereken ve önem göstermemiz gereken bir şeydir. Paranoya hastalığı olan insan sayısı dünyada her 14 insandan 1’i iken ülkemizde her 15 insandan birisinde paranoya hastalığı bulunmaktadır. Peki dünyada ve ülkemizde bu kadar yaygın olan bir hastalık hakkında ne kadar şey biliyoruz ve onu ne kadar tanıyoruz. Bugün bu olayı sizlere anlatma sebebim de işte tam olarak budur. Hastalığın ne olduğu hakkında bilgiler vererek başlayalım o halde.

Paranoya Nedir ?

Paranoya kelime anlamı ile gerçekte var olmayan ve hayali olan nesnelerin görülmesine denir. Peki anlık olarak bir şey gördüm hissi de paranoya teşhisine eklenebilir mi ? Tabii ki hayır, rahat olabilirsiniz çünkü genel anlamda bu olay herkesin başına gelir. Ama eğer ki başkalarının o an görmediği bir şeyi ayrıntılı olarak görebiliyor ve hatta o şeyle (canlı yada cansız) konuşabiliyor iseniz gerçekten bir profesyonelden yardım almanız gerekir. Eğer yardım almaz ve kendiliğinden geçeceğini düşünüyorsanız gerçekten ama gerçekten çok yanlış düşünüyorsunuz. Çünkü eğer destek almaz iseniz hastalığınız daha da fazla ilerleyebilir ve belki de artık tedavi edilemeyecek boyuta gelebilir. Bu gibi sebeplerden dolayı hiç vakit geçirmeden bir doktora görünmelisiniz.

paranoya

Paranoya Teşhisi Konulan İnsanlar

Etrafınızda belki de bu tip insanlar mevcuttur. Lakin bu bilgi o insanların kötü olacağı anlamına gelmez. Farzedelimki etrafınızdaki bir insanın (Örneğin komşunuz) eğer bu bilgiyi öğrendikten sonra o insanla iletişimi keserseniz o insan ne olduğunu anlamaya çalışacak ve bu konu hakkında spekülasyonlar üretmeye başlayacaktır. Ve belki de işte o zaman korktuğunuz şey başınıza gelecek ve sizin ondan bir şey sakladığınızı düşünecek belki de size kötü bir şeyler yapacaktır. O insanlar da sizin benim gibi insanlardır bu yüzden o insanları toplumdan ayrıştırmaya hiç de gerek yoktur. Bu insanlarla beraber yaşamanın hiçbir sıkıntısı yoktur tabii o insanların hastalığının seviyesi tolere edilebilecek seviyede ise..

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu