Faydalı BilgilerListelerSağlık

Pamukçuk (Aft) sebepleri nelerdir?

Pamukçuğun(aft)'ın vücudumuzda neden çıktığını bu başlıktan bilgi alabilirsiniz. Pamukçuğun nedenleri nelerdir?

Ağız içerisinde ve dilin üstünde oluşan pamukçuk diğer adıyla Candida Albicans adında bir mantar türüdür. Pekala bu mantar türünün ağız içerisinde ve dil üstünde çıkmasına sebep olan etmenler nelerdir? bu sorunun yanıtı ise;

Candida Albicans adında mantar türünün ağız içerisinde ve dil üstünde birikmesinden dolayı meydana gelen pamukçuk, genel olarak bebek ve yeni adım atmaya başlayan minik çocuklarda meydana gelen bir vakadır. Beyaz renkte ve şişlikler halinde belirtileri olan pamukçuğun nedenleri, bu soruna neden olan faktörler makalemizde özenle yazılarak sizlerle paylaşım yapıldı.

Pamukçuğun sebepleri

Pamukçuğun sebepleri

Pamukçuk ve diğer Candida enfeksiyonları bağışıklık sistemimiz düşünce yani bir hastalık ya da bir ilaç sebebiyle kilo verdiğinde veya antibiyotiklerin bedenimizin mikroorganizmalara karşı duran direncini düşürmesi nedeniyle görülebilir.

Normal olarak vücudun bağışıklık sistemi bakteri, mantarlar ve virüs gibi zararı olan mikroorganizmalara karşı bir savaş koruma halindedir ve bağışıklık sistemi kötü ve iyi organizmalar arasındaki çok güzel bir şekilde ayrıştırır.Ancak bazı rahatsızlıklar bu koruma görevi yapan mekanizmayı düşürerek birçok hastalığa yol açarken pamukçuk da bu hastalıklardan bi tanesidir.Bu hastalık nedenleri şunlardır.

HIV/AIDS: HIV AIDS’e sebep olan bir virüs çeşididir ve bağışıklık sisteminin hücrelerini yıpratarak veya yıkarak bedeni enfeksiyonlara karşı korumasız bir hale getirir.Devamlı tekrar eden pamukçuklar HIV virüsünün ilk uyarısıdır.

Kanser: Kanser hastalığınız bulunuyorsa bağışıklık sisteminiz rahatsızlıklardan ve kemoterapi ve radyasyon gibi tedaviler vasıtasıyla çok düşer.Hem bu rahatsızlar hem de uygulanan tedaviler pamukçuk gibi candida lezyonlarını çoğaltır.

Diyabet: Tedavi olmayan bir diyabetiniz var ise veya hastalık takip edilmiyosa, tükürüğünüz yüksek seviyede şeker bulundurur.Bu anda Candida mantarları bu şekeri kullanarak ağız içerisinde hızlı bir biçimde artar ve pamukçuğa sebep olur.

Vajinal Maya Mantarları: Vajinal maya mantarı lezyonları da pamukçuğa sebep olan aynı mantar sebebiyle meydana gelir.Bir maya mantarı tehlikeli olmamasına karşın, hamileyseniz mantarlar doğum sırasında bebeğe geçebilir ve yeni doğan bir bebekte pamukçuk görülebilir.

Pamukçuğun sebepleri

Pamukçuğu tetikleyen diğer riskler şöyledir:

  • Anemi diğer adıyla Kansızlık
  • Antibiyotik kullanımı ve Kortikosteroidler
  • Kanser ilaçları
  • Takma dişlerimiz
  • Ağız kurutucu rahatsızlıklar
  • Sigara kullanımı
  • Organ nakli
  • Aşırı kilo kaybı

Sağlıklı bir yaşam için tekrarlayan aft var ise doktorunuza danışınız.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu