ListelerSağlık

Hamilelikte Uzak Durmamız Gerekenler

Hamilelik süresince uzak durmamız gereken şeyleri bu başlıkta bulabilirsiniz.Hamilelik döneminde nelerden uzak durmamız gerekir.

Hamilelikte dikkat edilmesi gereken unsurlar bebeğin ve annenin sağlığı açısından çok fazla önem buluyor.Hamileyken yasak olan ve uzak durmamız gereken besinler, hayvanlar ve diğerleri.

Hamilelikte uzak durmamız gerekenler unsurlar

Hamilelik evresi bütün anne adayları için yaşamlarını bebeklerini korumak için değiştirmeye başladıkları evredir.Bir canlıyı dünyaya getirme sorumluluğuyla anneler evlatları adına en iyisini yapmaya bu dönem itibarıyla başlarlar.Hamilelik hem annenin hem de bebeğin sağlığı için kritik bir evre olduğundan annenin bazı besinlerden ve hareketlerden uzak olması gerekmektedir.

Bunları kısaca şu şekilde belirtebiliriz;

Hamilelikte Uzak Olmamız Gereken Besinler

Hamilelikte Uzak Olmamız Gereken Besinler

Pastörize edilmemiş sütten yapılan gıdalar

Pastörize edilmemiş yoğurt, peynir, kaymak gibi gıdalar erken doğum, düşük ve doğum anomalisi gibi sorunları ortaya çıkarabilen Lysteria isimli bakteriyi bulundurmaktadır.Bu sebeple hamilelikte bu gıdalardan uzak durulmalıdır.

Çiğ ya da az pişirilmiş et ürünleri

Sosis, salam, sucuk gibi fermente olan et ürünleri, karides, midye, istiridye gibi kabuklu olan deniz ürünleri bebeklerde sağırlığa, solunum sistemi sorunlarına, sarılığa, göz problemleri gibi çeşitli rahatsızlıklara neden olan Toxoplasma isimli parazitin taşıyıcısı olabilmektedir.Özellikle gebeliğin ilk aylarında bu gıdalardan kesinlikle uzak durulmalıdır.Ekstra olarak çiğ veya az pişirilmiş yumurta da Salmonella bulundurmaktadır.Bu sebeple kesin surette iyice pişirilip yenmesi önerilmektedir.

Çiğ ya da az pişirilmiş et ürünleri

Kafein içeren gıdalar içilmesi

Yüksek miktarda alınan kafein düşüğe ve erken doğuma neden olabilmekle beraber vücudun demir emilimini düşürdüğünden kansızlığa da sebep olabilmektedir.Bu sebeple kahve, çay, kafeinli gazlı içecekler ve çikolata gibi besinlerin günlük 300mg’dan daha çok kafein alınmasına sebep olmayacak seviyede yenmesi gerekmektedir.

Sigara ve alkol tüketimi

Sigara ve alkol yetişkin insanlarda bile çok kısa zamanlarda pek çok hastalıklara sebep olabilmektedir.Henüz gelişimini bitirmemiş fetüs üstündeki etkisi ise oldukça ciddidir.Sakatlık doğum anomalisi ve organ yetmezliği gibi pek çok ağır soruna neden olan sigara ve alkolde hamilelik süresince ve sağlıklı yaşam için emzirme süresince uzak durulması gerekmektedir.

Hamilelikte uzak durmanız gereken diğer faktörler

Hamilelikte uzak durmanız gereken diğer faktörler

Saç boyaları

Saç boyasıve deri üstünden emilip vücuda karıştığı gözlemlenen diğer kimyasal kozmetik malzemeler hamilelik boyunca kullanılmamalıdır.

Temizlik ürünleri

Özellikle kireç, çözücü, tuz ruhu, çamaşır suyu gibi oldukça yoğun kimyasal maddeler barındıran temizlik malzemeleri ve kokulu deterjanlar hamilelik evresinde anne ve bebeğin sağlığına ciddi zararlar verebilmektedir.

İlaç kullanımı

Hamilelik evresinde ilaç kullanımı mutlaka doktorunuza danışarak içilmelidir.Doktorun tavsiyesi olmadığı sürece vitamin dahi içilmemelidir.

Radyasyon yaydıran cihazlar

Radyasyon doğum sorunlarına sebep olduğu bilimsel olarak ortaya konulmuştur.Sürekli kullanılan cep telefonu, bilgisayar, mikrodalga fırın gibi cihazlar düşük seviyelerde de olsa radyasyonu yaymaktadır.Ekstra olarak röntgen cihazı ve X-Ray cihazlarından da mümkün olduğunca uzak durulması gerekmektedir.Sağlıklı doğumlar.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu