Otomotiv

İmmobilzer Özelliğine Sahip Oto Anahtarı Nasıl Yaptırılır?

Bu içeriğimizde bu yeni nesil oto anahtarları ve bu anahtarlara bir şey olduğunda en uygun fiyata nasıl yaptıracağınızı anlatacağız.

Yeni nesil arabalarda artık anahtarları çok daha fonksiyonel iş yapmakta, immobilizer özelliğine sahip oto anahtarlarımızın başına bir şey geldiğinde yenisini yaptırmak eskisi kadar kolay değil ve servislerinde inanılmaz fiyatlarla yapılmaktadır. Bu içeriğimizde bu yeni nesil oto anahtarları ve bu anahtarlara bir şey olduğunda en uygun fiyata nasıl yaptıracağınızı anlatacağız.

İmmobilizer anahtarın özellikleri nelerdir?

İmmobilizer anahtarın özellikleri nelerdir?

Arabaların güvenliğini artırmak için kullanılan bu istem iki parçadan oluşmaktadır. Birincisi kontak anahtarımızın içerisinde bulunan bir parça diğeri ise arabamızın kontağında bulunan ve immobilizer anahtar özelliğine sahip kontak anahtarı ile ile eşleşen diğer parça. Bu ikisi bir birini tamamlamadan yeni nesil abaların çalışmasının imkanı yoktur.

İlgili Makaleler

Bu güvenlik sistemi aslında sanıldığı kadar yeni değil. 1958 yılında patentlenen bu sistem ile birlikte araba anahtarı daha güvenli hale geldiğinden artık arabaların düz kontakt yaparak çalıştırılma ihtimalini neredeyse sıfıra indirmektedir.

İmmmobilizer anahtar ne gibi bir güvenlik sağlamaktadır?

Bu güvenlik seçeneği arabaları üreten firmalara göre birkaç değişik şekilde uygulana bilemektedir. Piyasada bulunan arabalarda bunları üç farklı şekilde görmek mümkündür.

Bazı firmalar immobilizer oto anahtarı eşleşmemesi durumunda arabaların ateşleme sistemlerinin çalışmasını engellerler böylelikle araba hiçbir şekilde ateşleme yapmaz. Fakat üretici firmalar ise arabaların ateşleme yapmasına izin verirken araçların gaz çıkışlarını engeller böylelikle arabanın gitmesini de engellemiş olurlar.

İşini sağlama akmak isteyen markalar ise bu iki sistemi birden engellerler ve arabanın sahte anahtarla gitmesine kesin çözüm sunmak isterler.

Yukarıdaki seçeneklerin bir araya gelmesinden sonra immobilizer özelliğine sahip araba anahtarı sayesinde dünya genelinde oto hırsızlıklarında %75 gibi yüksek oranda azalma görüldüğü bilinmektedir.

İmmobilizer anahtar hangi arabalarda bulunmaktadır?

Yukarda da bahsettiğimiz gibi aslında çok eski olan bu teknoloji uzunca bir süre yayın olarak kullanılmamıştır. Ülkemizde artık Anadolu, Tofaş ve benzeri birkaç marka hariç neredeyse bütün arabalarda yer almaktadır.

İmmobilizer anahtar nasıl yaptırılır?

İmmobilizer anahtarın tarihinden ve çalışma prensiplerinden bahsettikten sonra asıl konumuz olan bu anahtarları nasıl yaptırırız konusuna geliyoruz. Zira arabamızın anahtarının başına kırılma, bozulma, kaybetme vaya suya düşme vb. bir hal geldiğinde servise giderseniz bu anahtarların fiyatının ne kadar yüksek olduğunu göreceksiniz.  Arabanızın kaskosu varsa evet anahtarı karşılıyor fakat bu sırada hem arabanıza hasar kaydı ekleniyor ki bu fiyatta yüksektir hem de kasko hasarsızlık indiriminiz bozulmaktadır. Bu durumda elimize sadece işini gerçekten iyi yapan ve güvenilir bir firma bulmak kalıyor. İşte orada yine biz devreye girdik ve İstanbul’da Sarıyer ilçesinde hizmet veren İstinye Çelik Anahtar firmasını bulduk.

İşinin ehli bu firmanın aşağıdaki internet sitesinde bir çok konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz ve kendileriyle telefon numarası üzerinden iletişime geçerek te aklınızdaki sorularınıza cevaplar bulabilirsiniz.

https://www.immobilizeranahtar.com

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir Yorum

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu