Ekonomi ve FinansHaberler

Moody’s, Kamu bankalarını sevindiren açıklamayı yaptı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, kamu bankalarını sevindirecek bir açıklama yaptı. Açıklamasında hükümetin kamu kurumlarının devlet bankalarında tutulan mevduatlarına uygulanan faiz sınırının düşürülmesiyle birlikte fonlama maliyetinin düşürülecek ve bu nedenle de bu üç bankanın kredi notlarının pozitif olduğunu belirti.

FAİZ ORANLARI 10-15 BAZ PUAN DÜŞÜRECEK

Kredi derecelendirme kuruluşu tarafından yapılan açıklamaya göre, kamu kurumlarının devlet bankalarında bulunun mevduatları için uygulanan faiz oranlarına sınır getirilmesiyle Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın kredi notlarının pozitif durumda olduğu söylendi. Üç bankanında kamu kurumlarının mevduat faizi oranının %1 azalması değerlendirildi ve bu düşüşün lira mevduat maliyetlerinde 10 – 15 baz puan aralıdğında bir düşüş olacağına değindi.

KARLARIN YÜZDE 2’Sİ KADAR TASARRUF BEKLENİYOR

Kamu kurumlarına ait mevduatlara uygulaması muhtemel düşük faiz oranları sebebiyle, üç devlet bankasının toplam olarak 600 milyon lira ve geçen yıl elde edilen konsolide vergi öncesi karlarının yüzde 2′ seviyesinde taraffuh sağlanacağı bekleniyor. 

Kamu kurumlarının mevduatlarına uygulanan faiz sınırının, mevduatlarda en büyük payı alan Vakıfbank’a daha fazla fayda sağlayacağı da açıklamada yer aldı.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu