Yaşam - insan

Medya Kullanımı Çocukları Nasıl Etkilemektedir?

Meyda kullanımı çocukları nasıl etkiler? Dijital medya kullanımının risklerini ve faydalarını ve bunları aileniz için nasıl dengede tutacağınızı anlamak önemlidir.

istanbul temizlik şirketi

Günümüzün çocukları ve gençleri dijital medyaya dalmış bir şekilde büyüyor. TV ve videolardan sosyal medyaya, video oyunlarına ve çok daha fazlasına kadar uzanmaktadır. Üstelik hepsi birden fazla cihazda (bilgisayarlar, e-okuyucular, oyun konsolları, akıllı telefonlar ve diğer ekranlar) kullanılmaktadır. Medya, çocukların ve gençlerin nasıl hissettiklerini, öğrendiklerini, düşündüklerini ve davrandıklarını etkileyebilir. Bu nedenle, dijital medya kullanımının risklerini ve faydalarını ve bunları aileniz için nasıl dengede tutacağınızı anlamak önemlidir.

Çocuklar Ve Medya Kullanımı

Yakın zamanlardaki bir araştırmaya göre, 8-12 yaş ve 13-18 yaş çocuk ve gençlerin medya kullanımının pandemiden sonraki iki yılda dört yıldan daha hızlı arttığını göstermektedir. Araştırma, 8 ila 12 yaşındaki çocukların günde ortalama beş buçuk saatini ekranlarda ve medya tüketerek geçirdiğini öne sürmüştür. Bu oran gençler için günde sekiz buçuk saatin üzerine çıkıyor.

Gençlerin %79’u haftada en az bir kez sosyal medya ve çevrimiçi videolar kullandığını ve bunların %32’si YouTube’suz yaşamak istemediklerini söyledi. Araların yaklaşık üçte ikisi (%65) her gün TV izlediklerini, %64’ü çevrimiçi video izlediklerini ve %43’ü her gün akıllı telefon veya tablette oyun oynadığını söylenmektedir. Bir başka ankete göre, daha küçük (12 yaşından küçük) çocuğu olan ebeveynlerin %71’i, çocuklarının ekranların önünde çok fazla zaman geçirmesinden endişe duyduklarını dile getirmişlerdir.

Çocuklar Ve Medya Kullanımı

Çocuklar Ve Gençler Tarafından Medya Kullanımının Riskleri Ve Faydaları

Neden Dijital Medya Kullanılır?

Dijital medya kullanımı şunları yapabilir:

•    Kullanıcıları yeni fikirlere ve bilgilere maruz bırakır
•    Güncel olaylar ve sorunlar hakkında farkındalık yaratır
•    Topluluk katılımını teşvik eder
•    Öğrencilerin ödevler ve projeler üzerinde başkalarıyla çalışmasına yardımcı olur

Dijital medya kullanımının aşağıdaki sosyal faydaları da vardır:

•    Nerede yaşarlarsa yaşasınlar, aileler ve arkadaşlarla iletişim halinde kalınmasına olanak sağlar
•    Özellikle hasta veya engelli kişiler için değerli destek ağlarına erişimi geliştirir
•    Sigarayı nasıl bırakacağınız veya nasıl sağlıklı besleneceğiniz gibi sağlık ve sağlıklı davranışların teşvik edilmesine yardımcı olur

Medya Kullanımını Neden Sınırlandırılmalı?

Dijital medyanın aşırı kullanımı, çocuklarınızı aşağıdaki risklere maruz bırakabilir:

•    Yetersiz uyku: Medya kullanımı uykuyu etkileyebilir. Medyaya çok fazla maruz kalan veya yatak odalarında TV, bilgisayar veya mobil cihaz bulunan çocuklar ve gençler, gece geç saatlerde uykuya dalar ve daha az uyurlar. Bebekler bile ekranlar tarafından aşırı uyarılabilir ve büyümek için ihtiyaç duydukları uykuyu kaçırabilirler. Işığa maruz kalınması ve ekranlardan gelen uyarıcı sesler uykuyu geciktirebilir veya bozabilmektedir. Bu durumda okulu olumsuz etkileyebilir.

•    Obezite: Aşırı ekran kullanmak ve yatak odasında televizyon bulunması obezite riskini oldukça artırabilir. Günde 1,5 saatten fazla televizyon izlemek, 4-9 yaş arası çocuklar için obezite için risk faktörüdür. Günde 5 saatten fazla televizyon izleyen gençlerin aşırı kilolu olma olasılığı 0 ila 2 saat izleyen gençlerden 5 kat daha fazladır. Yiyecek reklamları ve televizyon izlerken atıştırmak obeziteyi teşvik edebilir. Ayrıca, medyayı aşırı kullanan çocuklar, sağlıklı, fiziksel oyunla aktif olmaya daha az eğilimlidir.

•    Öğrenme ve sosyal becerilerde gecikmeler: Bebekler veya okul öncesi çocuklar çok fazla televizyon izlediklerinde dikkat, düşünme, dil ve sosyal becerilerde gecikmeler gösterebilirler. Bunun bir nedeni, ebeveynleri ve aile üyeleriyle çok fazla etkileşim kurmamaları olabilir. Televizyonu açık tutan veya kendi dijital medyasında fazla zaman harcayan ebeveynler, çocuklarıyla etkileşime geçmek ve öğrenmelerine yardımcı olmak için değerli fırsatları kaçırıyor.

•    Okul performansı üzerinde olumsuz etki: Çocuklar ve gençler genellikle ev ödevi gibi başka şeyler yaparken aynı zamanda eğlence medyasını kullanırlar. Bu tür çoklu görev, okulda ne kadar başarılı oldukları üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

•    Davranış sorunları: Televizyon ve ekranlardaki şiddet içeriği, çocukların korktukları ve gördükleri karşısında kafaları karıştığı ya da ekrandaki karakterleri taklit etmeye çalıştıkları için davranış sorunlarına katkıda bulunabilir.

•    Sorunlu internet kullanımı: Çevrimiçi medyayı kullanarak çok fazla zaman harcayan çocuklar, sorunlu internet kullanımı adı verilen bir tür ek davranış için risk altında olabilir. Ağır video oyuncuları, İnternet oyun bozukluğu riski altındadır. Boş zamanlarının çoğunu çevrim içi olarak geçirirler ve çevrim dışı ya da gerçek hayattaki ilişkilere daha az ilgi gösterirler. İnternet kullanımının hem yüksek hem de düşük uçlarında depresyon için artan riskler olabilir.

•    Riskli davranışlar: Gençlerin sosyal medyadaki görüntüleri genellikle madde kullanımı, cinsel davranışlar, kendine zarar verme veya yeme bozuklukları gibi riskli davranışlar gösterir. Gençlerin medya aracılığıyla alkol, tütün kullanımı veya cinsel davranışlara maruz kalması, bu davranışlara daha erken başlamalarıyla bağlantılıdır.

•    Seks, mahremiyet kaybı: Sexting, bir akıllı telefon, bilgisayar, tablet, video oyunu veya dijital kamera kullanılarak müstehcen görseller, videolar veya metin mesajları gönderilmesi veya alınmasıdır. Gençlerin yaklaşık %19’u başka birine cinsel bir fotoğraf gönderdi. Gençlerin, içeriği başkalarıyla paylaşıldıktan sonra tamamen silemeyeceklerini bilmeleri gerekir. Çocuklar ayrıca gizlilik ayarlarını kullanmayabilir. Seks suçluları, çocuklarla iletişim kurmak ve onları sömürmek için sosyal ağları, sohbet odalarını, e-postayı ve çevrimiçi oyunları kullanabilir.

•    Siber zorbalık: İnternetteki çocuklar ve gençler siber zorbalığın kurbanı olabilirler. Siber zorbalık, hem zorba hem de hedef için kısa ve uzun vadeli olumsuz sosyal, akademik ve sağlık sorunlarına yol açabilir. Neyse ki, zorbalığı önlemeye yardımcı olan programlar siber zorbalığı azaltabilir.

Medya Kullanım Planı Yapma

Günümüz çocukları, son derece kişiselleştirilmiş medya kullanım deneyimleri çağında büyüyorlar. Çocuklarınız için özelleştirilmiş bir medya kullanım planı geliştirmek akıllıcadır. Bu, diğer sağlıklı etkinliklerle dengeleyerek çocuklarınızın medyayı aşırı kullanmaktan kaçınmasına yardımcı olur.

Bir medya planı her çocuğun yaşını, sağlığını, kişiliğini ve gelişim aşamasını dikkate almalıdır. Tüm çocukların ve gençlerin yeterli uykuya (yaşa bağlı olarak her gece 8–12 saat), fiziksel aktiviteye (günde 1 saat) ve medyadan uzak zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Etkileşimli Aile Medyası Kullanım Planımızla aileniz için özelleştirilmiş bir plan oluşturun. Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) tarafından geliştirilen bu araç, ailenizin değerleri ve yoğun yaşamıyla çalışır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu