Yaşam - insan

Birinin Senden Hoşlandığını Gösteren 6 Beden Dili

Araştırmalara göre; iletişimde kelimelerin önemi %10, tonlamanın önemi %30, ve beden dilinin önemi tam %60. Peki biri sizden hoşlanıyor mu nasıl anlarsınız?

Beden dilinin önemi ile başlayalım. Özellikle son zamanlarda çok istenilen ve çok duyulan bir kavram oldu bu beden dili. Aslında hayatımızı da ciddi anlamda etkiliyor. Eğer başarılı ve güzel bir iletişim kurmak istiyorsanız, güzel bir iş bulmak istiyorsanız ve güzel bir ilişkiye başlamak istiyorsanız kesinlikle beden dilini iyi kullanmanız gerekmektedir. Şimdi, bildiğiniz üzere biz bir iletişim esnasında kelimeleri, tonlamayı ve beden dilini kullanırız. Kitap okurken kelimeleri, radyo dinlerken hem kelimeleri hem tonlamayı, tv izlerken veya birini canlı olarak izlerken hem kelimeleri, hem tonlamayı hem de beden dilini kullanırız. Araştırmalara göre; iletişimde kelimelerin önemi %10, tonlamanın önemi %30, ve beden dilinin önemi tam %60.

Aslında biz iletişimi sadece konuşmak zannediyoruz ama kelimeler sadece iletişimin bir aracıdır. Karşımızdaki kişi büyük oranla beden dilimize bakıp kim olduğumuz hakkında yorum yapar. Yani az ve öz konuşarak beden dilimizle ve mimiklerimizle kendimizi ifade edebiliyorsak başarılıyız demek. Aslında karşımızdaki kişinin bilinçaltı ilk önce istemsizce gözlerimize bakar, sonra ellerimize, bir bütünlük bir samimiyet arar. Yani kimse kelimelere odaklanmıyor aslında. Kısacası ön yargılar yani kötü düşünceler, ve ön fikirler yani olumlu düşünceler bu şekilde oluşuyor. Ve unutmayın sakın bu düşünceler o kadar hızlı oluşuyor ki, yani birisi ile karşılaştığınız ilk 3-5 saniye hemen karşınızdaki kişiyi bilinçaltınız tarar sizin onu sevip sevmeyeceğinize karar verir. Hani bazen olmuştur, birisini görürsünüz, işte çok samimiyetsiz gelir anında. Hiç bir şeyi yoktur, normal konuşur ama sizin hoşunuza gitmez, o kişiyi hemen fark edersiniz ve uzaklaşmaya çalışırsınız. Evet bir kızın sizden hoşlandığını nereden anlarsınız?

aşkın beden dili

Önce bakışlarına dikkat edin

Gizli gizli bakıyorsa veya omuz hizasından şöyle yandan yandan size bakıp kafasını çeviriyorsa, hoşlandığını gösteriyor.

Yüzüne dikkat edin

Bir erkekten hoşlanmış bir kadın, heyecanını gizlemek için yüzündeki mimiklerine daha çok yüklenir daha sık kullanmaya başlar. Ona bir şey sorduğunuzda veya anlattığınızda kaşlarına, dudaklarına ve gözlerine dikkat edebilirsiniz. Mesela kaşlarını kaldırıp gülümseyerek hafif başını salladığında yani sizinle konuşmaktan memnun olduğunu gösteriyor. Dudaklarıyla sürekli oynuyorsa veya sürekli ıslatıyorsa sadece kadınsı dürtülerini harekete geçirip dikkati dudağa çekmek değil aslında, kadınlar heyecanlandığında hemen dudakları kurur ve bu şekilde onu kapatmaya çalışırlar.

Oturuşuna dikkat edin

Oturuş pozisyonuna dikkat edebilirsiniz, genelde kadın hoşlandığı erkeğe yakın oturmak ister. Fakat eğer kollarını kavuşturup yaslanmışsa, ya muhabbetten sıkılmıştır ve gitmek istiyordur ya da o samimiyeti sizden almamış olabilir. O samimiyeti hissettirebilmeniz için hemen kendinizden bahsetmeyi kısa kesip onun, hayatla ilgili bakış açısını sorun, düşüncelerini sorun, neler yapmaktan hoşlandığını sorun yani onunla ilgilenmeye başlayın. Bu arada size çok önemli bir tüyo veriyorum; bir kadın tarafından erkeğin az konuşanı makbuldür. 🙂

Saçlarına dokunma biçimine dikkat edin

Bir kadın hoşlandığı kişi ile görüştüğünde, konuştuğunda istem dışı saçını lüle yapıp, tane tane ve nazik konuşur.

Ellerine dikkat edin

Bir erkekten etkilenen bir kadın genellikle konuşa esnasında kolyesiyle, küpesiyle oynamaya başlar. Ve aslında çok heyecanlandığı için boynuna dokunur ve sürekli o heyecanı bu şekilde atmaya çalışır. Bir de masanın üzerinde bir bardak varsa bardağın kenarına el gezdiriyorsa sizin dikkatinizi kendine ve kadınsı tavırlarına dikkat çekmeye çalışıyordur.

Bacaklarına dikkat edin

Sonuncusu ve çok ilginç bir olay, bacaklarına dikkat edin. Hoşlanan bir kadın genellikle bacaklarını üst üste atar. Üstte olan bacak (ayağın ucu) sizi gösteriyorsa, ilgilendiğini gösteriyor. Ama kapıyı gösteriyorsa gitmek istiyordur, artık sıkılmıştır. Bu tabi ki sadece sevgili olaylarında değil, iş görüşmelerinde veya bir şey satmaya çalıyorsanız birisine, ayaklara çok dikkat edin. Sizi gösteriyorsa sizinle ilgileniyor, daha fazla bilgi almak istiyor ama kapı yönünü gösteriyorsa gitmek istiyordur ve muhabbetten sıkılmıştır demek oluyor. Bir de topuklu ayakkabı giyen kadınlar ara ara topuğunu çıkarıp geri giyiyorsa dikkatinizi kadınsı tavırlarına çekmek istiyor ve sizden hoşlanmıştır demek oluyor. 🙂

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Bir Yorum

  1. bizde yaş geçti o işleri bıraktık yaş oldu 40 ama gençken oldukça hızlıydık günbegün biriyle tanışıyorduk. Nerede o günler dicem ama her yaşında ayrı bir güzelliği var :)))

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu