Faydalı BilgilerListeler

Kızılcık Bitkisinin Faydaları Nelerdir

Mucizevi faydaları olan kızılcık bitkisi tam bir şifa deposu. C vitamini açısından oldukça zengin olan kızılcık meyvesi, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde ise tam bir şifa deposu. Kızılcık faydaları saymakla bitmez. Bu yazımızda hemen herkesin merak ettiği kızılcık faydaları konusunda detaylı bir yazı hazırladık. Kızılcık nedir? Kızılcık nasıl bir bitkidir? Kızılcık bitkisinin faydaları nedir? sorularının yanıtına dilerseniz hep birlikte bakalım:

Kızılcık Bitkisinin Faydaları Nelerdir

Kızılcık Nedir?

Kızılcıkgiller ailesinden olan kızılcık bitkisi yaprağı, meyvesi ve gövdesiyle tam bir şifa saçıyor. Bazı yörelerde Kiren olarak biliniyor. Kızılcık bitkisi 1 metre kadar boylanabilen bir meyvedir. Ağaç formundadır. Sarı çiçekler açar. Ancak meyvesi olan kızılcık kırmızı renklidir.

Birçok sektörde kullanılan kızılcık; gıda sektöründe reçel olarak da tüketilmektedir. En çok marmelat olarak tüketilmektedir.

Kızılcık Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Kalp Rahatsızlıklarını Önlemektedir.

Kızılcık içerdiği vitamin ve mineraller gereği kalp hastalıklarını önlemede faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Kızılcık bünyesinde bulunan bileşikler damar tıkanıklarını önlemede yardımcı olmakla birlikte kalp krizini de önleme konusunda yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Kötü kolesterolü azaltma özelliği bulunan kızılcık, kalp rahatsızlıklarını da azaltma konusunda oldukça faydalıdır. Kötü kolesterolü azaltmasının yanında iyi kolesterolü de artırdığı bilinmektedir.

Kızılcık İdrar Yolları Enfeksiyonunu Önlemektedir.

Kızılcığın halk arasında en çok bilinen faydalarından birisi idrar yolları enfeksiyonuna iyi gelmesidir. İdrar yolları enfeksiyonu halk arasında fazla ciddiye alınmayan bir hastalıktır. Ancak bu rahatsızlık önlem alınmadığında ya da önemsenmediğinde prostat rahatsızlığına kadar gidebilmektedir. Yapılan birçok laboratuvar sonucunda kızılcık meyvesinin idrar yolları enfeksiyonuna karşı iyi geldiği kanıtlanmıştır. Kızılcık suyunu kaynatarak düzenli olarak tüketmek idrar yolları enfeksiyonuna karşı oldukça faydalıdır.

Kızılcık Diş Çürümelerine Karışı Etkilidir.

Kızılcık faydaları arasında fazla bilinmeyen bir özelliğidir. Kızılcık meyvesinin suyu diş çürümelerini önleyici özelliktedir. Kızılcığın yapısında bulunan bileşenler dişlere yapışan zararlı bakterilerle mücadelede oldukça etkilidir. Bu bileşenler dişlerde meydana gelen plakları engellediği gibi yiyeceklerin zararlı asitlerini de azaltıcı özelliktedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken kızılcık meyvesinin tamamen doğal olmasıdır. Yani marketlerde satılan kızılcık meyvelerine güvenmemek gerekir. Tamamen doğal kızılcık meyvesi bulmanız gerek.

Kızılcık Meyvesi Kanseri Önlemede Yardımcıdır. 

Yapılan laboratuvar araştırmaları sonucunda kızılcık meyvesinin tümör gelişimini azalttığı ortaya çıkmıştır. Meme, yumurtalık, kolon, prostat, karaciğer gibi kanser türlerine karşı pozitif etki ettiği saptanmıştır. İçerdiği bileşenler kanserin gelişmesini ve büyümesini önlediği yönündedir. Ayrıca içerdiği asitleri sayesinde şişlikleri önleme ve tümörü küçültme özellikleri de vardır.

Böbrek Taşlarını Önlemede Etkilidir.

Kızılcıkta bulunan benzoik asit bakterilerin çoğalmasını engelliyor ve vücuttan atılmasını sağlıyor. Hazırlayacağınız kızılcık suyu veya şerbeti idrardaki asit miktarını artırır. Bu sayede börek taşlarının önlenmesinde faydalı olur. Ayrıca idrardaki ağır kokuların giderilmesini de sağlar.

Kızılcık Ne Zaman Alınmalı? Nasıl Saklanmalı?

Kızılcık meyvesinin hasat zamanı genelde Eylül – Ekim ayları gibi yapılmaktadır. Bundan dolayı kızılcık meyvesini sonbahar aylarında almanızı tavsiye ederiz. Buzdolabında rahatlıkla saklayabilirsiniz. Ancak bu sürenin en fazla iki ay olması gerekmektedir. Daha uzun süreli buzdolabında saklanmamalıdır.

Taze olduğunu anlamak için rengine bakmalısınız. Koyu kırmızı renkte ise tazedir. Ayrıca sert olup olmadığını kontrol edin. Zira sert olduğu taze olduğunun bir diğer kanıtıdır. Buruşuk, yumuşak yapıdaysa almayın.

Kimler Kızılcık Tüketirken Dikkat Etmesi Gerekir?

  • Kan pıhtılaşmasına karşı ilaç kullanan hastaların kesinlikle kızılcık tüketmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Kızılcık tüketenler eğer warfarin ilacı kullanıyorlarsa kesinlikle dikkat etmeleri gerekiyor. İkisinin bir tüketilmesi ciddi sorunlar ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu durumda kesinlikle doktora başvurulması gerekmektedir.
  • Böbrek taşı bulunan hastaların kızılcık meyvesini tüketmeden önce doktorlarına başvurmaları gerekmektedir. Bu hastaların doktor önerisinde kızılcık tüketmeleri daha sağlıklı olacaktır. Vücudun vereceği reaksiyonlar kişiden kişiye değişeceği için kontrol altında tüketilmesi çok daha sağlıklı olacaktır.
  • Kan sulandırıcı hastaların kızılcık tüketiminden kesinlikle uzak durması gerekiyor. Yine bu kişiler doktor kontrolü ve önerisine uymaları gerekmektedir.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu