Faydalı BilgilerListeler

Kefirle Saç Maskesi Yapımı

Fermente bir ürün olan kefirin kullanım alanlarından biriside saç maskesi yapımıdır. İçerisinde barındırdığı protein, enzim vitaminler, mirellar ve amino asit sayesinde bir çok şekilde kullanım mümkündür. Kefir ve benzeri doğal ürünlerin içerisinde fazlaca yararlı bakteri yer almaktadır ve üreyebilemektedirler.  Aynı zamanda kefir en güçlü antioksidan ve probiyotiklerden birisidir.

Güzellik, saç bakımını da içerisine alır. Saç bakımında kefir aktif olarak kullanılabilmektedir. Özellikle saç dökülmelerine ve kafa derisi kuruluklarına iyi geldiği bilinmektedir. Kefir saça uygulandığında saç üzerinde ince bir tabaka meydana getirir. Böylelikle saç bakımında faydalı olur.

Kefir içeriğinde; organik asitler bulunur. Bu sayede de özellikle yağlı saçlar için kullanımı daha da önem arz etmektedir. Bunun dışında kefir saç maskesi yapımı herkesin evinde yapabilmesi bakımında da kolaylık sağlamaktadır.

Kefirle Saç Maskesi Yapımı

Kefir saç maskesi yapımı;

Kefir ürünü doğal pigmentli renk açıcı olması nedeni ile boyalı saçlarda kullanılmasına dikkat edilmelidir. Koyu renk saçlarda kefirin saç rengi açmasından ötürü olası renk solgunlukları görülebilir.

Malzemeler;

-İki çorba kaşığı soğan suyu
-Bir çay kaşığı yaş maya ve bir bardak kefir,

Hazırlanışı;

Soğanlardan bir tanesi rondodan geçirilir ve bir tülbent kullanılarak suyu tanelerinden ayrıştırılır. İkinci aşamada soğan suyu içerisine yaş maya ilave edilerek en son kefir eklenir. İyice karışımı gerçekleştirilen maske saç geneli uygulanır. Bekleme süresi 30 dakikadır. Şampuanla durulama yapılarak saçlar maskeden arındırılır. Maskenin en olumsuz yan etkisi soğan suyu kokusudur. Şampuanla durulama işlemi kokunun ortadan kalkmasını sağlar. Maske haftada bir kez uygulanmalıdır. Daha fazla uygulanması daha çabuk etki etmesini sağlamadığından ötürü kefirin içeriğindeki tüm maddelerin alerjik reaksiyonlar yaratmasına neden olabilir. Rutin aralıklar ile uygulanacak olan kefir saç maskeleri yağlı saçlarda saç bakımı için faydalı bir karışımdır.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu