HaberlerListelerSağlık

Kabakulak Tedavisi

Günümüzde kabakulak vakıaları oldukça azalmış durumdadır. Hastalarda oluşan belirtilerden sonra doktor muayenesinde kabakulak şüphesi halinde kan tahlili ve virüs kültürü yapılır. Kan tahlilinde kabakulak virüsü teşhis edilir ve kabakulak tanısı konduktan sonra tedavi sürecine geçilir. Bulaşıcı bir hastalıktır olduğu için hastanın kullandığı eşyaları farklı kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Doktor bağışıklık sistemini güçlendirmek ve kabakulak virüsü ile mücadele etmiş için antibiyotik tedavisi uygulayabilir. Kabakulak hastasının ağız hijyenine çok dikkat edilmelidir. Bol istirahat ce boğaz bölgesini tahriş etmeyecek gıdalar tüketmelidir. Kabakulak virüsünün neden olduğu kabakulak hastalığın bazı yan etkileri mevcuttur. Hastalık ağır geçiyorsa ve tedavi edilmediğinde vücudun çeşitli yerlerinde komplikasyonlara neden olabilir.

Testis ve Yumurtalık İltihabı; Ergenlik öncesi çocuklarin %14-35 arasında görülme riski olan yumurtalı iltihabı Kabakulak hastalığının yan etkisidir. Tesislerde tıkanıklık olması durumunda kısırlık görülebilir.

Pankreas iltihabi;Kabakulak virüsünün etkisi ile pankreas iltihaplanabilir. Hastalığın ilk belirtisi üst karın bölgesinde şiddetli ağrılardır.

Göğüs İltihabı; Ergenlik döneminde geçirilen kabakulak hastalığı kadınlarda göğüslerde iltihaplanmaya neden olabilir. Kadınlarda yumurtalık iltihabına nesne olabilen kabakulak virüsü erken teşhis ile tedavi edilebilir.

Beyi  Zarı İltihabı; Kabakulak geçiren hastaların %1’inde görülen beyin zarı iltihabında şiddetli baş ağrısı ve boyun sertliği meydana gelebilir.Komaya girme de nöbet geçirme diğer belirtiler arasındadır.

Kabakulak Kaç Günde Geçer

Kabakulak virüsünün insan vücuduna girmesinin ardından kuluçka süresi yaklaşık 2 haftadır. Hastalığın tedavi edilmesi 1 hafta sürebilir ancak bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Kişi hayatı boyunca bir kez kabakulak geçirdiği zaman artık kabakulağa karşı bağışıklık kazanmış olur. Kabakulak aşısı çocuklarda %97 koruyuculuk sağlar.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu