EDİTÖR BAŞVURU
Gezi RehberiListeler

İstanbul’da Gezilmesi Gereken 10 Yer

Bu yazımızda İstanbul'da gezilecek yerler içerisinde yer alan İstanbul'un tarihi ve en güzel yerlerinin listesini paylaşıyoruz.

Asırlar içerisinde ülkemizde oluşan tarihi eserler sayesinde ülkemiz bir çok turist akımına uğramaktadır. Bu tarihi yapıtların olduğu yerlerin en başında İstanbul’un tarihi yerleri bulunuyor. İstanbul’a yeni gelen birisinin İstanbul’da gezilmesi gereken yerler arasında kesinlikle İstanbul’un doğal güzellikleri ve tarihi yerleridir.

Mimar Sinan gibi bir çok ünlü mimarın yaptığı eserlerin İstanbul’un gezilmesi gereken yerleri arasında yer almaktadır. İstanbul turistlik yerler açısından oldukça zengin bir şehir olduğundan İstanbul’un tarihi ve turistik yerleri oldukça fazladır. Bu yazımızda İstanbul’da gezilecek yerler içerisinde yer alan İstanbul’un tarihi ve en güzel yerlerinin listesini paylaşıyoruz.

İstanbul gezilecek yerler

1. Ayasofya

Ayasofya

İstanbul’da gezilecek yerler arasında yer alan Ayasofya, Osmanlıların Bizans İmparatorluğundan aldıktan sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüştür. Ancak İstanbul’daki tarihi yerler arasında olan Ayasofya 1935 yılında müzeye çevrilmiştir.

2. Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı

İstanbul tarihi yerler arasında yer alan Topkapı Sarayı, İstanbul’da gezilmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. İstanbul Sarayburnu’nda bulunan Topkapı Sarayı 600 yıllık Osmanlı devletinin 400 yıl boyunca kullanılan padişahların yaşadığı ve idari merkez olarak kullanılan yerdir.

3. Sultan Ahmet Camii

Sultan Ahmet Camii

İstanbul’da gezilecek yerler listesi arasında yer alan Sultan Ahmet Camii, Osmanlı Padişahı I.Ahmed tarafından İstanbul yarımadasında Mimar Sedefkâr Mehmed Ağa’ya yaptırmıştır. Tarihe karşı ilgisi olan kişilerin İstanbul’da gezilecek yerler arasında olan Sultan Ahmet Camii, İstanbul’un Fatih ilçesinde yer alıyor.

4. Galata Kulesi

Galata Kulesi

İstanbul’un tarihi yerleri içinde yer alan Galata kulesi 528 yılında yapılarak İstanbul’un önemli sembolleri arasında yer almaktadır. İstanbul’un turistlik yerleri arasında yer alan Galata Kulesi bir çok turist tarafından ülkemizde ziyaret edilmektedir.

5. Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı

İstanbul gezilecek yerleri listesi içerisinde yer alan Dolmabahçe sarayı, Dolmabahçe Caddesi ile İstanbul Boğazı içerisinde yer alan 250.000m²’lik bir alan üzerine kurulmuştur. İstanbul’un en güzel yerleri arasında bulunan Dolmabahçe Sarayı İstanbul’da gezilmesi gereken yerler arasındadır.

6. Kız Kulesi

Kız Kulesi

İstanbul Anadolu yakası gezilecek yerler arasında bulunan Kız Kulesi, İstanbul’un ilçelerinden biri olan Üsküdar’da Marmara denizinin Salacak açıklarındaki küçük bir adada yer alıyor. İstanbul’da görülmesi gereken yerler arasında olan Kız Kulesi turistlik yerlerin arasındadır.

7. Rumeli Hisarı

Rumeli Hisarı

İstanbul Avrupa yakası gezilecek yerler arasında yer alan Rumeli Hisarı, Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un fethinden önce boğazdan gelebilecek saldırılara karşı önlem amacı ile Anadolu Hisarı karşısına yapılmıştır. İstanbul’un en güzel yerleri arasında yer alan Rumeli Hisarının özel bir anlamı olduğu söylenilebilir.

8. Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi Sarayı

İstanbul’da gidilmesi gereken yerler arasında bulunan Beylerbeyi Sarayı, Sultan Abdülaziz tarafından 1861-1865 yılları arasında Mimar Sarkis Balyan’a inşaat edilen saraydır. İstanbul’un tarihi yerleri arasında yer alan Beylerbeyi Sarayı İstanbul’un Avrupa yakasında gezilecek yerler arasında bulunan Beşiktaş ilçesinde yer alıyor.

9. Çırağan Sarayı

Çırağan Sarayı

İstanbul’da görülmesi gereken yerler içerisinde bulunan Çırağan Sarayı 1867 yılında İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde Çırağan caddesinin üzerinde bulunan saraydır. İstanbul’da gezilecek yerler arasında yer alan Çırağan Sarayının kullanım amacı saray ve oteldir.

10. Eyüp Sultan Camii

Eyüp Sultan Camii

İstanbul tarihi yerler açısından oldukça zengin bir şehir. İstanbul’un Haliç kıyısında bulunan Eyüp Sultan Camii 1458 yılında açıldı. Osmanlı mimarisi ile yapılan Eyüp Sultan Camii İstanbul’un gezilecek yerleri arasında.

İlginiz Çekebilir

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu