iPhone Fotoğraf Düzenleme Programları (En İyi 8 Uygulama)

Sizce App Store uygulama mağazasında yer alan en iyi iPhone fotoğraf düzenleme programları hangileri? Kesin kullanmanız gereken iOS 8 fotoğraf uygulaması.

iPhone Fotoğraf Düzenleme Programları (En İyi 8 Uygulama)

Sizce App Store uygulama mağazasında yer alan en iyi iPhone fotoğraf düzenleme programları hangileri?

iPhone akıllı telefonlar kategorisinde en gelişmiş kameralardan birine sahiptir. Çift lens teknolojisinin gelmesiyle iPhone’un kamerası çok daha verimli bir hale geldi. Boke (arka planı bulanıklaştırma) efektiyle birlikte artık neredeyse DSLR kalitesinde fotoğraflar çekilebiliyor. Akıllı telefonlardaki bu paradigma kayması, fotoğraf düzenleme uygulamalarında bir devrim yaşanmasına yol açtı.

Artık iPhone için fotoğraf düzenleyici sayısında yaşanan kıtlık geride kaldı. Üstelik az sayıda bulunan fotoğraf uygulamalarının çok pahalı olduğu zamanlar da bitti.

Artık App Store mağazasında çok gelişmiş özellikler sunan kaliteli fotoğraf düzenleyiciler bulunuyor ve insanlar en iyisini seçme konusunda oldukça zorlanıyor.

Eğer App Store mağazasından yeni bir fotoğraf düzenleyici indirip denediyseniz ve sizi hayal kırıklığına uğrattı ise, daha fazla endişe etmeye gerek yok. Bu yazımda iPhone fotoğraf düzenleme programları arasından seçtiğim en iyi 8 uygulamayı tüm özellikleriyle birlikte detaylı bir şekilde tanıtıyorum.

En Gelişmiş iPhone Fotoğraf Düzenleme Programları Listesi

1- Snapseed

Google Snapseed tartışmasız en iyi iPhone fotoğraf düzenleme uygulamalarından biridir. Tonlarca özelliği, kullanması kolay bir arayüzle birleştirdiği için hazırladığım listede benim de favorim olmayı başardı.

Fotoğrafların renk, kontrast ve ışıklandırmasını ayarlamak için hazır filtrelerden beğendiğiniz birini seçerek tek dokunuşla fotoğrafa uygulayabilirsiniz.

Ayrıca seçeceğiniz ayarlamalarla resimlerdeki istenmeyen objeleri silebilir yani yok edebilirsiniz.

Snapseed Başlıca Özellikleri

Snapseed eksiksiz bir iPhone fotoğraf düzenleme uygulamasıdır ve sahip olduğu özelliklerin sadece bazıları nadiren rakiplerinde bulunur. Dahası, tamamen ücretsiz bir uygulamadır ve uygulama içi satın alma falan da yoktur. Kısacası tümüyle bedava!

Developer: Google
Price: Free

2- VSCO

Eğer pek fazla uğraşmadan kolay yoldan fotoğrafları düzenleyeceğiniz bir iPhone fotoğraf düzenleme programı arıyorsanız, VSCO tam anlamıyla sizin için dizayn edilmiş demektir.

Işıklandırma, doygunluk, ayırma tonu ve örtü gibi terimlerden haberiniz hiç olmasa bile, bu uygulamada yer alan çeşitli filtrelerle işinizi rahatça görebilir ve harika fotoğraflar elde edebilirsiniz.

VSCO Başlıca Özellikleri

Parlaklık, kontrast, renk balansı ve netlik gibi temel düzenlemeleri yapmanın yanı sıra, her bir ön tanımlı hazır ayarların da şiddetini kontrol edebilirsiniz.

VSCO’nun arayüzü ilk başta kafa karıştırıcı gelebilir ama temel özellikleriyle biraz uğraşırsanız, bu uygulamayla fotoğraflarınızı başka hiçbir uygulamanın yapamayacağı şekilde güzelleştirebilirsiniz.


3- Adobe Lightroom CC

Adobe Lightroom tam kapasiteli bir fotoğraf düzenleme uygulamasıdır.

Uygulamanın içinde varsayılan olarak gelen ön tanımlı ayarlar ve sahip olduğu en gelişmiş fotoğraf düzenleme araçlarından dolayı, hem yeni başlayanlar hem de ileri seviye fotoğraf tutkunları için ideal bir seçimdir.

Adobe Lightroom CC Başlıca Özellikleri

Eğer Adobe’nin fotoğraf düzenleme uygulamalarıyla daha önce tanıştıysanız,  Adobe Lightroom CC başlangıç için en iyi seçimdir. İçerisindeki ayrıcalıklı özelliklerin kilidini açmak için uygulama içi satın alım yapmak gerekebilir. Örneğin senkronizasyon, yapay zeka tabanlı otomatik etiketleme özelliği veya seçici ayarlamalar ücretli olarak sunuluyor.

Developer: Adobe Inc.
Price: Free+

4- Lens Distortion

Lens Distortion daha çok fotoğraflara eğlenceli hava durumu ve ışık efektleri vermek için can atan kişiler içindir.

Uygulama içerisinde çeşitli lens bozulması efektleri bulunuyor. Örneğin sis, yağmur, kar ve parıltı gibi efektleri tek dokunuşla kolayca resimlere uygulayabilirsiniz.

Üstelik katmanları kullanarak bir fotoğrafa iki veya daha fazla filtre uygulayabilirsiniz.

Ayrıca her bir efekt için bulanıklaştırma ve saydamlık ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Lens Distortion Başlıca Özellikleri

Lens Distortion uygulaması kırpma ve kontrast gibi özelliklerden dolayı basit bir düzenleyici değil. Aynı zamanda fotoğraflara bulanıklık ve parıltı efektini tek dokunuşla kolayca vermek için ön tanımlı filtrelere sahiptir.

Üstelik her bir efekti ayrı ayrı olarak kaydırma çubuklarını sürüklemek yoluyla kolayca kontrol edebiliyorsunuz.

Bu uygulamayı yüklemek ve kullanmak bedava. Ama daha fazla efekt ve filtre paketi isterseniz, ayrıcalıklı filtreleri satın almanız gerekiyor.


5- Photo Editor by Aviary

Photo Editor by Aviary uygulaması tüm işlemlerin otomatik olarak yapılmasını isteyen beleşçi kullanıcılar için idealdir.

Uygulamanın içerisinde çok sayıda efekt ve tek dokunuşla gerçekleşen fotoğraf güzelleştirme ve düzeltme seçenekleri bulunuyor. Bunlar sayesinde hiçbir teknik bilgi gerekmeden, saniyeler içinde profesyonel fotoğraflar elde edebilirsiniz.

Daha fazla filtre ve fotoğraf düzeltme (iyileştirme) seçeneği istiyorsanız, ücretsiz bir Adobe ID numarası alıp giriş yapmanız gerekiyor.

Photo Editor by Aviary Başlıca Özellikleri

Aviary sahip olduğu verimli seçeneklerle fotoğraflarınızı dakikalar içinde güzelleştiren ve kullanması oldukça eğlenceli bir iPhone fotoğraf düzenleme programıdır.

Fotoğraf kırpma, kontrast ayarlama, parlaklık ayarı, doyugnluk ayarı, vurgulamalar ve ısı ayarlarını yapabilirsiniz. Piyasadaki en iyi iPhone fotoğraf programlarından biridir.

Developer: LateNite Apps
Price: ₺199,99+

6- Darkroom

Darkroom iOS platformu için özel olarak geliştirilen bir fotoğraf düzenleme uygulamasıdır. En çok öne çıkan özelliği ise basit olması. Programın yapımcısı olabildiğince basit bir arayüz tasarlamaya çalışmış.

Kırpma, parlaklık, kontrast ve benzeri tüm araçlar tek bir ekrana yerleştirilmiş.

İyi bir iPhone fotoğraf düzenleme programından bekleyebileceğiniz tüm araçlara sahiptir. Üstelik işinize yarayacak güzel filtreler de bulunmaktadır.

Darkroom Başlıca Özellikleri

Eğer ileri seviye kullanıcılar için gelişmiş fotoğraf düzenleme araçları sunan uygulamalardan bıktıysanız, Darkroom sizin için idealdir. Normal bir kullanıcı için basitleştirilmiş bir araçtır.


7- Tadaa HD Pro Camera

Tadaa HD Pro Camera daha çok profesyonel fotoğrafçılar için uygun olan çok ileri seviye özellikler barındırır. Uygulamadaki entegre kamera tıpkı profesyonel bir kameradan çekilmiş gibi fotoğraflar çekebilir. Temel düzenleme özelliklerinin yanı sıra, maskeleme özelliği de eklenmiştir.

Tadaa HD Pro Camera Başlıca Özellikleri

Tadaa HD Pro Camera ücretsizdir. Fakat içindeki bazı profesyonel özelliklerin kilidini açmak için uygulama içi satın alım yapmanız gerekiyor.


8- Prisma Photo Editor

Yalnızca fotoğraf düzenlemekle yetinmeyip onu bir şahesere dönüştürmek isteyen tüm sanatsal zihinler için ideal bir fotoğraf düzenleme programıdır.

Prisma en iyi iPhone fotoğraf düzenleme programlarından biridir. Bu uygulama düzenlenen fotoğrafı kendi sunucusuna yollar, orada sanatsal efektler uygulanır. Böylece resimleriniz ön tanımlı ayarları tek dokunuşla uygulayarak tuhaf ve eşsiz sanat eserlerine dönüşür.

Prisma Photo Editor Başlıca Özellikleri

Programın içerisinde çok sayıda ücretsiz filtre bulunuyor. Eğer daha fazlasını isterseniz, ayrıcalıklı (premium) versiyonu satın almanız gerekiyor.


Peki en iyi iPhone fotoğraf düzenleme programı hangisi?

Bu listeyle birlikte sizlere en iyi iPhone programlarını ve tüm özelliklerini anlattım. Bu özelliklere bakarak kendi ihtiyaçlarınıza en uygun olan programı kendiniz seçmeniz gerekiyor. Onun dışında bu şundan daha iyidir diye kesin bir şey söylenemez. Hangisinin daha iyi olduğu daha çok bizim neye ihtiyacımız olduğuyla ilgilidir.

Tabii ki bu liste eksiksiz değil ve App Store uygulama mağazasında bunların dışında fotoğraflarınıza harika bir görünüm kazandıracak başka kaliteli iPhone fotoğraf düzenleme programları da bulunuyor. Ama bu listede sergilenen her uygulama bizzat tarafımca denenmiş, test edilmiş ve onaylanmıştır.

Umarım bu programlar sizler için faydalı olur. Eğer yazımı beğendiyseniz bana destek olmak için sosyal medya hesabınızda paylaşmanızı rica ediyorum.

Exit mobile version