Faydalı BilgilerListeler

Gözlük Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Güneş gözlükleri seçiminde daha farklı detaylara dikkat edilmelidir. Güneş gözlükleri artık sadece güneş için ihtiyaç olan bir gözlük çeşidi değil, modanın değişmez unsurlar arasında yer almaktadır.

Güneş gözlüğü seçimlerinde bu nedenle modaya uygun olması, tasarımı, logosu oldukça önemli etkenlerdir. Numaralı gözlüklerde ise modelin sağlamlığı ve rahatlığı oldukça önemlidir.

İlgili Makaleler

Numaralı gözlükler eğer gün boyu sürekli kullanılacaksa estetik görünmesi, hafif olması ve rahatlığı son derece önemlidir. Kullanılacak gözlüğün  en az dış görünümü kadar fonksiyonel özellikleri de fazla olmalıdır. Ucuza mal etme çabasıyla bazı gözlüklerde çerçeve kenarlarında gevşeklik olur ve bu sizi gün boyu rahatsız eder.  gözlük alırken maliyetten kaçırmak yerine kaliteye önem verilmelidir.

Buna göre gözlük alırken önem verilmesi gerekilen çeşitli ayrıntılar vardır.

Gözlük çerçevesi seçilirken yüzün büyüklüğüyle orantılı olması gerekmektedir.  Küçük ebatlarda yüz yapınız varsa büyük çerçeveli gözlüklerden mutlaka uzak durmalısınız.

Çerçeve yapısının yüz yapısının tersi olması en ideal gözlük seçimi olacaktır. Oval yüzler gözlük çerçevesi olarak hemen hemen her çerçeveyi seçebilirler. En çok yakışan çerçevelerden biri de yumuşak köşeli çerçevelerdir. Kare yüzlü olan kişilere en çok yakışan gözlük çerçeveleri ise yuvarlak çerçeveler dir. Köşe kısımlarını yumuşatmak üzere kıvrımlı olan çerçevelerle seçilebilir. Uzun yüze sahipseniz boyuna olarak uzun olan yuvarlak çerçeveleri tercih edebilirsiniz. Yüzü kısa göstermek için bu çerçeveler sizin için idealdir. Yuvarlak yüzlü olan kişiler ise; köşe kısımları dikdörtgen geniş çerçeveleri olan gözlükleri tercih etmelidir. Şakak kısımlarına doğru uzayan çerçeve şekilleri uzun bir profile sahip olmanızı sağlar. Üçgen yüzlü olan kişilerde yüzün alt kısmında yer alan vurgu arka plana atılmalıdır.  Üst hat kısımları düz olan çerçeve şekilleri uygundur.

Çerçeve rengi ile ten rengi oldukça uyumlu olmalıdır. Gözlük seçerken stilinizi de ön planda tutmayı unutmayın. Stilinize uygun olmayan bir gözlük seçerseniz komik görünebilirsiniz. 

Bir gözlüğü hem günlük olarak hem de spor esnasında kullanamazsınız. Her iki alan içinde farklı gözlükler kullanmak zorundasınız. Spor esnasında darbelere karşı olan bir gözlük seçilmelidir. Günlük gözlük tercihi ise; hava koşullarına uygun olarak seçilmelidir. Güneşli bir günde koyu camlar tercih edilirken, kapalı alanlarda açık renk camlardan oluşan gözlükler kullanılmalıdır. Güneş gözlüğü kullanırken aynı zamanda numaralı kullanıp kullanamayacağını merak eden birçok kişi vardır. Markalı olan bir güneş gözlüğü alarak cam kısımlarını numaralı olarak taktırabilirsiniz.

Güneş ışınlarının şiddetli olduğu zamanlarda polarize cam kullanabilirsiniz. Güneş gözlüğü tercihinde polarize olmaması göz için sorun teşkil etmez. Gözü bozan bir durum değildir. Uv koruması yoksa gözde kalıcı hasarlara neden olabilir.

Gözlük seçimini yaparken tarzını za uygun gözlük seçmeyi ihmal etmeyin. Klasik giyim stiline sahip erkek ve kadınlarda gözlükler çerçevesiz ve daha hafif yapılı olmalıdır. Tarzınızın önüne geçen bir gözlük stilinizi basit bir hale sokabilir. Spor giyinmeyi tercih ediyorsanız renkli çerçeveler den faydalanabilirsiniz. Renkli ve enerjik bir giyim stilini benimsiyorsanız leopar desenli modern spor tarzındaki gözlüklerde sizin için ideal olabilir. Gittiğiniz her ortama uygun olarak gözlük seçmek size biraz pahalıya mal olabilir. Bu nedenle gözlük alırken tarz olarak çok abartıya kaçmamasına dikkat edin.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu