EDİTÖR BAŞVURU
İlginç BilgilerListeler

Google Aramalarındaki En Popüler 7 ‘Türkler Neden?’ Sorusunun Yanıtı

Google aramalarında 'Türkler Neden' ifadesinin ardından otomatik olarak tamamlanan soruları sizler için yanıtladık. İlginç detaylar ortaya çıktı.

Google Aramalarındaki En Popüler 7 ‘Türkler Neden?’ Sorusunun Yanıtı

Google aramalarında ‘Türkler Neden’ ifadesinin ardından otomatik olarak tamamlanan soruları sizler için yanıtladık.

Türkler neden Müslüman oldu, Türkler neden esmer, Türkler neden İslamiyet’i kabul etmiştir, Türkler neden İngilizce öğrenemiyor, Türkler neden konargöçer bir yaşam tarzını tercih etmiştir, Türkler neden sevilmez, Türkler neden çekik gözlü… En çok da bu nedenleri merak etmişiz. Madem öyle, bu nedenleri, kısa ve öz cevaplarla açıklığa kavuşturalım.

Google Aramalarındaki En Popüler 7 'Türkler Neden?' Sorusunun Yanıtı

1. Türkler Neden Müslüman Oldu?

Türkler derken Türki lisanları konuşan bütün halklardan söz ediyorsak eğer, Türkler tanıştıkları-karşılaştıkları tüm dinleri benimsemişlerdir aslında. Fakat bilhassa bizden, yani Gagavuzlar hariç Oğuz Türklerinden söz ediyorsak, (Gagavuzlar Müslüman olmayan tek Oğuz Türkleridir) İslam’ın Türkler için elverişli olduğunu belirtebiliriz… Abbasiler zamanında ordu içinde gitgide güçlenen paralı (ve bir bölümü de köle) olan Türk askerler Müslüman’laşmaya başladılar. Abbasiler, Emevilere kıyasla Arap olmayanların da Müslüman’laşmasını teşvik eden bir hanedandı.

Türkler Neden Müslüman Oldu?

2. Türkler Neden Esmer?

Türkler karmaşık bir halk olmasına karşın, evet doğru, yaklaşık %80’i esmerdir. Bunun nedeni de içinde bulunduğumuz coğrafyanın iklimi ve karıştığımız yerli Anadolulu halklardır. Ama esmer derken kastedilen siyah saç değil sadece, çünkü Türkler genel manada çevre ülkelerde yaşayan toplumların çoğundan daha beyazdır ve Amerika’nın ‘beyaz’ tanımı içine girer.

Örneğin şu haritaya bakın. Türkiye’yle aynı boylamdaki ülkelerle aynı esmerliğe sahibiz.

Türkler Neden Esmer?

3. Türkler Neden İslamiyet’i Kabul Etmiştir?

Birinci sorunun aynısı, sadece soruluş biçimi farklı. Ekleyelim: Şayet Oğuzlar İslamiyet’ten evvel Hristiyan’lığı benimsemiş olsalardı, büyük olasılıkla İslam’a dönmeyeceklerdi. Zira Rahmani dinlerden birbirine geçiş, Rahmani olmayanlardan geçişten çok daha nadir görülen bir durumdur.

Türkler Neden İslamiyet’i Kabul Etmiştir?

4. Türkler Neden İngilizce Öğrenemiyor?

Maalesef dil eğitimimiz yetersiz. Ama tabii bunda, Türkçe’nin İngilizce’ye ters gelen bir dil olmasının da payı mevcut. Yani bir İsveçlinin İngilizce öğrenme süratiyle, kendinizi kıyaslayamazsınız. Fakat öyledir diye pes edecek halimiz de yok elbette! Bir lisan, bir insan. Farklı diller öğrenmeye devam…

Türkler Neden İngilizce Öğrenemiyor?

5. Türkler Neden Konargöçer Bir Yaşam Tarzını Tercih Etmiştir?

Yine Oğuzlardan söz edersek ve geleneksel tarihi baz alırsak, Türkler ancak Batı Asya’ya göçtükten sonra kitleler halinde yerleşik hayat düzenine geçmişlerdir. Ama hala o yaşam biçimini sürdüren Türkler de var tabii. Örneğin: Yörükler ve Gacallar.

Türkler Neden Konargöçer Bir Yaşam Tarzını Tercih Etmiştir?

6. Türkler Neden Sevilmez?

Kim sevmiyor? Türkler zannedildiği gibi sevilmeyen bir millet değildir. Ya da şöyle ifade edelim: Küçük bir alana sıkışıp kalmamış ve içe kapalı olmayan diğer tüm toplumlar ne kadar seviliyorsa, biz de o kadar seviliyoruz. Kaldı ki, sevilip sevilmeme konusuna kafa yormak da pek anlamlı değil. Dünyanın en sevilmediği söylenen ülkelerine bir bakın: ABD, Rusya, Çin, Avrupa ülkeleri vs. Sanırım anlaşıldı.

Türkler Neden Sevilmez?

7. Türkler Neden Çekik Gözlü?

Çünkü Asyalıların gözleri çekik oluyor da ondan. Niçin Anadolulu veya Oğuzların (Azerbaycan, Türkiye vs.) çekik gözlü olmadığını soruyorsanız da şayet, cevabı basit: Orta Asya’dan gelen Türkler yerel halkla kaynaştığı için.

Türkler Neden Çekik Gözlü?

Originally posted 2021-11-19 09:50:27.

İlginiz Çekebilir

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu