Faydalı BilgilerListeler

Detoks’lar Gerçekten Detoksmu?

istanbul temizlik şirketi
Detoks'lar Gerçekten Detoksmu?

Yazıya başlamadan önce tam olarak Detoks nedir sorusunu cevaplamak daha doğru olacaktır. Uzmanlar tarafından verilen tarife göre Detoks, toksinleri vücudumuzdan arındırma ve temizlenme işlemidir. Öncelikle karaciğeri dinlendirmek ve varsa kronik bir durumu hafifletmek için tercih edilir. Ancak Detoks yaparken hayvansal kaynaklı gıdalara yer verilmez, aynı zamanda detoks tek başına bir zayıflama aracı değildir. Detoks suları içtikten sonra bir tam pizza yiyerek kimse detoks yapmış olmaz 🙂

Ancak günümüzde bu kavram maalesef farklı algılanıyor, herkes detoks yapıyor, Kalorisi düşürülmüş diyetler detoks olamayacağı gibi, sadece bazı bitki ve meyve karışımlarını suyumuza katarakta detoks yapamayız.  Örneğin sadece karbonatlı su içerek vücudunu alkali yaptığını düşünen insanlar var,  ancak bu yanlış bir düşünce.

Detoks suları herkes tarafından tercih ediliyor özellikle sıcak havalarda suyu daha kolay tüketmemize faydalı oluyor. Ancak bu suları tek başına içmek ve sonrasında sihirli değneğin dokunacağını düşünmek doğru bir düşünce değil. 
En çok önerilen detoks sularından bazıları;

  • Greyfurt-biberiye
  • Limon-kırmızı biber
  • Elma-tarçın
  • Karpuz-nane

Faydaları;

1.Suya aroma kattığı için daha çok su içilebiliyor, buda su içerek kilo kaybına yardımcı olur (tek başına değil )
2.Daha çok su içtiğiniz için sindiriminiz kolaylaşır.
3.Enerji seviyenizi arttırır, 
4.Bağışıklığınıza yardımcı olabilir, özellikle zencefil-limon vb.

Özetle herşey dikkatli ve kaliteli beslenmeden geçiyor, sadece detoks suyunun kimseye faydası olmayacağı gibi moralinizi bozmadan sağlıklı beslenmeye devam etmek en doğrusu…

Detoks'lar Gerçekten Detoksmu?

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu