Yaşam - insan

Erkekler Kadınları Neden Anlamıyor?

Erkekler kadınları neden anlamıyor sorusuna kısa cevap vermeye çalıştık, bu yazıyı hazırlayan bir erkek olduğu için kadınların hak vermeyeceğine garanti verebilirim.

Zaman zaman erkeklerden; “Ya şu kadını hiç anlayamıyorum ya, çok konuşuyor.” Kadınlarsa; “Of ya şu adam beni bir dinlese, beni bir anlasa… ” Peki sizce bu kadar farklılık, bu kadar değişiklik, bu kadar sıkıntı ve çatışma neyden kaynaklanıyor? Kadın ve erkek beyninin farkından ortaya çıkıyor. Ve biz eğer bu farklılıkları anlamazsak hayatımızda toleranslar gösteremeyiz ve bu da sıkıntılara, çatışmalara yol açabiliyor. Peki ne yapmamız gerekiyor sizce?

Birinci adımımız anlayış. Anlayış için ilk olarak kadın beynini ve erkek beynini ele alalım. Şimdi ilk önce erkek beyninden bahsedelim. Erkek beyni çok güzel ve düz mantıklı çalışıyor. Erkek beyninde çekmeceler var ve o çekmecelerde kutucuklar yerleşmiş. Her bir kutucuk bir problemi ya da bir kutuyu temsil ediyor. Mesela erkeğin kafasına takılan bugünkü konu iş ise, iş çekmecesini açar, oradaki konuyu ele alır, düşünür, konuşur, çözer ve yerine geri koyar. Başka çekmecelere değmeden sakince kapatır. Yani anlayacağınız erkek konuları tek tek ele alır.

Peki kadınların beyni nasıl çalışır?

Peki kadınların beyni nasıl çalışır?

İlk etapta benzer yapıda çalışıyor. Yani onda da çekmeceler var, çekmecelerin içinde kutucuklar var. Fakat en büyük fark o çekmeceler sağlam kablolar ile birbiriyle bağlantılı yapıdadır. Nasıl mı? İş çekmecesini çekiyorsun çocuk çıkıyor. Çocuk çekmecesini çekiyorsun ev çıkıyor. Evi çekiyorsun eş çıkıyor, eşi çekiyorsun kayınvalide çıkıyor. Yani bunların hepsi birbiri ile bağlantılı. Bir süre sonra gerçekten hepsi birbiri ile karışıyor. Bunları çözmek baya zorlaşıyor.

Kadınlarda kronolojik hafıza çok güçlüdür. Kronolojik hafıza yani dönemsel hafıza. Bu hafıza sayesinde hem 5 yıl öncesini, 3 yıl öncesini, 5 dakika sonrasını hayal edebiliyor hem de hatırlayabiliyor. Kadınların her şeyi hatırlamasını sağlayan olay ise enerjidir. Burada bahsettiğimiz enerji de duygudur. Bu bağlantılardan birisi o enerjiye temas ettiği an hemen düşünmeye başlıyorlar ve geçmişte yaşanılan benzer olayları hemen o ana getiriyor, ilerisini düşünüyor ve bu şekilde depresyona giriyorlar. Artık bu farklılıkları öğrendiğimize göre eşimize daha toleranslı davranabiliriz. Mesela erkekler genellikle tek çekmeceli çalıştıkları için onlara birden fazla soru sorulduğunda, birden fazla bilgi yüklendiğinde hemen çekmeceler karışır, hemen öfkelenirler ya da kaçarlar o andan. Yani dediğim gibi erkekler ayrıntıları umursamaz, önemsemez ama kadınlar önemsiyor. Lütfen bu farklılıkların farkına varalım ki iletişimimiz, ilişkimiz hep sağlam kalsın.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu