EDİTÖR BAŞVURU
İlginç BilgilerTarih

Yaptıkları İcatlar Yüzünden Ölen Mucitler

Geçmişten günümüze uzanan bu süreçte yaptığı icatlar yüzünden hayatını kaybeden mucitleri sizler için bir araya getirdim.

Mucitler genelde insanlığa faydalı olsun diye bir şeyler icat ederler ve bunlardan para kazanırlar. Dünya genelinde bunu yapan binlerce insanlar var fakat bazıları bu konuda şanslı değiller. Bazı şanssız mucitler yaptıkları icatları kullanırken veya denerken hayatlarını kaybetmişlerdir. Geçmişten günümüze uzanan bu süreçte yaptığı icatlar yüzünden hayatını kaybeden mucitleri sizler için bir araya getirdim.

Thomas Midgley

Thomas Midgley

Amerikalı bir kimyager olan Thomas Midgley kurşunlu benzini ve kloro floro karbon gazını bulmuştur ve daha sonra kurşun zehirlenmesi yüzünden yatalak kalmıştır.

Daha sonra kendisini yatakta rahat hareket ettirebilmesi için ve kaldırması için bir yatak icat etmiş bu yatağın makarası tarafından boğularak hayatını kaybetmiştir.

Otto Lilienthal

Otto Lilienthal

Ünlü mucit Otto Lilienthal Planörlerin Kralı olarak ta bilinir. Planörün icadı ve havacılık sektörüne yaptığı katkılarla bilinmektedir. Yazdığı kitaplar birçok alanda havacılık sektörünün temeli olarak görülmektedir.

9 Ağustos 1896 tarihinde yaptığı kanat çırparak ilerleyen planörü denerken 17 metreden yere çakılması üzerine onu izleyenlerin gözleri önünde hayatını kaybetmiştir.

Franz Reichelt

Franz Reichelt

Avusturalyalı bir terzi olan Franz Reichelt paraşüt gibi açılabilen bir kıyafeti icat etmiştir. Fakat kendi yaptığı icadı Fransa’da denerken Eyfel kulesinin 60. metresinden atladı fakat dümdüz aşağı çakıldı.

Kendisini izleyenlerin gözleri önünde hayatını kaybetti.

Alexander Bogdanov

Alexander Bogdanov

Rus bilim kurgu yazarı ve devrimci olan Alexander Bogdanov aynı zamanda fizikçi, filozof, ekonomist olarak ta bilinmektedir.

O zamanlardan gençleşmeyi araştıran Alexander Bogdanov insanları kan nakliyle gençleştirebileceğine inanıyordu.

Lenin’in kız kardeşine bile kan nakli yaban mucit daha sonra kendin sıtma ve tüberküloz geçirmiş bir hastanın kanını naklettikten sonra enfeksiyon sonucu 1928 hayatını kaybetmiştir.

William Bullock

William Bullock

Mucit William Bullock 1863 yılında matbaa sektöründe çok ilerleme sağlayacak döner parçalara sahip basım cihazını keşfetmiştir. Böylece daha hızlı basım yapılabiliyordu. Fakat bu cihazlardan birini tamir etmeye çalışırken ayağı cihaza sıkılmış daha sonra tedavi de edilmesine rağmen hayatını kaybetmiştir.

Cowper Coles

Cowper Coles

Kaptan Cowper Phipps Coles Kırım Savaşı sırasında gemilerde kullanılması için dönen bir kule icat etti. Savaş bittiğinde ise bu icadın patentini alarak kendi gemisini yapmaya başladı.

Kendine ait bir çok gereksiz değişikliğin yer aldığı bu gemide  kasırga güvertesi dediği ve geminin ağırlık merkezini bozan bir icat yer alıyordu. Tarih 6 Eylül 1870 gösterdiğinde gemi içerisinde 500 mürettebatı ve kaptanıyla birlikte battı.

Henry Winstanley

Henry Winstanley

İlk deniz fenerini yapan İngiliz Henry Winstanley icadını Eddystone kayaları üzerine kurdu ve yaptığı fenerin sağlamlığını kanıtlamak için fırtınada oraya çıktı. İlk fırtınada yıkılan fenerde Henry Winstanley ve yanındaki 5 kişi hayatını kaybetti.

John Godfrey Parry

John Godfrey Parry

Galli yarışçı John Godfrey Parry dünya hız rekorunu kırmak için kendi arabasını geliştirdi. Bunun için motoru zincirlerle direk lastiklere bağlayan yarışçı 1926 da rekoru kırdı bir sonraki yıl ise 170 mile çıkardı. Daha sonra geçilen John Godfrey Parry bu rekoru tekrardan kırmak isterken zincirlerden biri kopuyor ve boynuna çarpması sonucu hayatını kaybediyor.

Li Si

Li Si

Li Si kendisi resimdeki işkence sandalyesinin mucididir. Bu icadı yaptıktan bir süre sonra vatan haini ilan edilerek bu sandalyede işkence edilirken kan kaybından hayatını kaybetmiştir.

Marie Curie

Marie Curie

Kimyager olan Marie Curie 1934 yılında radyum elementini bulmuştur. Yapmış olduğu çalışmalarla iki kere Nobel ödülü kazanan Marie Curie ayrıca nobel ödülü kazanan ilk kadın olarak ta tarihe geçmiştir.

Fakat bu elementleri araştırırken çok fazla radyasyona maruz kaldığı için hayatını kaybetti.

Karel Soucek

Karel Soucek

Profesyonel bir dublör olan Karel Soucek, Niagara şelalesinden atlamak için kendine kapsül geliştirdi. İlk atlamasında çarpmanın etkisiyle bir kaç ufak kanamayla başarılı oldu.

Daha 1985 yılında eksas’ta Houston Astrodome adı verilen bir alanda 180ft  yükseklikte atladı. Havuzun içi yerine kenarına çarpınca kapsül parçalandı ve hayatını kaybetti.

İlginiz Çekebilir

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu