HaberlerTürkiye

Emeklinin bayram ikramiyesi ne zaman yatıyor?

istanbul temizlik şirketi
Emeklinin bayram ikramiyesi ne zaman yatıyor?

Bu yılki Ramazan bayramı ikramiyesi için 1 Mayıs tarihine kadar emekli olmak için dilekçelerini verenler de bayramda ikramiye alabilecek. Aynı zamanda dul ve yetim maaşı alanlarda bayram ikramiyesi alıyor. Zor şartlarda yaşamaya çalışan emeklililer bayram ikramiyesi ile bir nebze olsun bayramları daha rahat geçirme şansı yakalıyor.  

3 AYDA TAM 2 BİN TL

2018 yılında Ramazan Bayramında ikramiyeler 8 Haziran’da ödendi. Bu yıl Ramazan Bayramı için alınacak ikramiyelerin tarihi netleşmedi. Ancak tahminlere göre 27 – 31 Mayıs haftası içerisinde yatırılacak. Bayram ikramiyeleri bayramdan önce yatırılıyor ancak yeni emekli olacaklar için 30 Nisan öncesinde emeklilik dilekçelerini verenler ikramiye alabilecekler. Sonraki tarihlerde emeklilik dilekçelerini verenler ve emekli olabilecek durumda olanlar ise Kurban bayramında ilk ikramiyelerini alacaklar.

İki dini bayramda emeklilere toplam 2.000 TL ikramiye ödenecek. Emekliler 3 ay içeçrisinde ek olarak 2.000 TL bayram ikramiyesi ile biraz daha rahatlayacaklar. 

BAYRAM İKRAMİYESİ ALACAK OLANLAR

Bayram ikramiyesinden yalnızca emekliler değil, SGK’dan gelir ve aylık alan bütün kişiler yararlanabiliyor. Maluller, dul ve yetim aylığı alan kişiler, iş kazası sonrası sürekli iş göremezlik geliri alan kişiler, iş kazası sonrası sürekli vefat eden kişilerin hak sahipleri, sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmış ülkelerde çalışması bulunan ve Türkiye’den kısmi gelir ve aylık alan kişiler…

HACZİ OLAN NE YAPACAK?

Emeklilerin emekli aylıkları nafaka ve SGK borcu dışında haczedilemiyor. Dolayısıyla Bayram ikramiyesinde de durum geçerli olacak. Haczi bulunan emeklinin maaşı haczedilemeyeceği gibi, bayram ikramiyesine de haciz konulamayacak.

DOĞRUDAN BANKAYA

Halen Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aylık alanların bayram ikramiyesi alması için başvuru yapmalarına gerek yok. Bu kişilere ikramiyeler herhangi bir başvuru olmaksızın ödenecek.

Ödemeler doğrudan emekli aylıklarının yatırıldığı bankalara yapılacak. Dolayısıyla bayram ikramiyelerini emekliler kendi bankalardan çekebilecekler.

KİME, NE ÖDENECEK?

Emekliler ve malulen emekli olmuş malullük aylığı alan kişiler Ramazan Bayramı öncesi 1.000 TL ikramiye alacaklar. Dul ve yetim aylığı alan kişiler ise ölüm aylığı oranında bayram ikramiyesi alabilecekler.

Örneğin kocasından dul aylığı alan ve çalışan kadın, yüzde 50 oranında ölüm aylığı alır. Bu durumda aylık alan eşe 500 TL bayram ikramiyesi ödenecek. Çalışmayan ve emekli olmayan dul eş aylık alan tek kişi ise yüzde 75 oranında ölüm aylığı alır. Bu durumda dul eşe 750 TL bayram ikramiyesi ödenecek. Diğer yandan babasından dolayı aylık almakta olan kız çocuk yüzde 25 oranında aldığı yetim aylığı nedeniyle 250 TL bayram ikramiyesi alabilecek. Dul ve yetim aylığı alan kişilerin ikramiyesi ölüm aylığı oranına göre belirlenecek.

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu