Gezi RehberiListeler

Dünyanın En İlginç Festivalleri

1. Çamur Festivali

Çamur Festivali

Asıl adı Boryeong Mud Festivali olan ilginç festival ilk olarak 1998 yılında Güney Kore de Boryeong kentinde düzenlenmiştir. Katılımcıların kil çamurunu vücutlarına uygulayarak eğlendikleri festivalin adı artık Geleneksel Çamur Festivali olarak anılıyor. Her yıl katılımcı sayısı artan festivale dünyanın her yerinden yoğun ilgi oluyor. Bölgenin sahip olduğu mineral bakımından zengin çamur havuzu sayesinde piyasaya çıkan bu festival ilerleyen yıllarda daha büyük etkinliklere ev sahipliği yapacak gibi görünüyor.

2. Deve Güreşi Festivali

Deve Güreşi Festivali

Her yıl Ocak ayında düzenlenen bu festivalin asıl çıkış noktası İzmir ilinin Selçuk ilçesidir bugün birçok ege ilçesinde Ocak ayı içerisinde bu festivaller düzenleniyor. Türk geleneklerine uygun olarak insanlar eğleniyor güreşen develeri izleyerek vakit geçiriyorlar. Festival dâhilinde kurulan yiyecek içecek stantları sayesinde develer ile ilgili hediyelik eşyalar ve birçok güzelliklerle buluşma imkânı buluyorlar. Asıl adı dünyada Camal Wrestling Championship olarak bilinen deve güreşinin yerli turistler dışında yabancı turist ziyaretçileri de oluyor.

3. Eş Taşıma Festivali

Eş Taşıma Festivali

Her yıl 4 Temmuz günü düzenlenen festivalin temel konusu. Kocalar eşlerini sırtında taşıyarak yarışıyor ve yarışı birinci olarak tamamlayan koca eşinin ağırlığı kadar biranın sahibi oluyor. Eğlence amaçlı düzenlenen bu festivalin adı Wife carrying World Championships olarak geçiyor ve Finlandiya Sonkajarvi’de düzenleniyor. Eşlerini istediği şekilde taşıma lüksüne sahip olan yarışmacıların hırsı ve kazanma isteği ortaya ilginç komik görüntüler çıkmasına neden oluyor. Ufak tefek kazaların da yaşandığı bu küçük çaplı festivalde amaç insanlara eğlenceli vakit geçirtmek.

4. Domates Festivali

Domates Festivali

İspanya’nın köyünde gerçekleştirilen bu festival adını dünyaya duyurmayı başarmış ilgin festivallerden biri. İspanya’da Valencia bölgesinde bulunan Bunol Köyünde gerçekleşen festivale katılan katılımcılar tonlarca domates havuzunun içinde domates savaşı yaparak eğleniyor diyebiliriz. 1945 yılında Franco karşıtı gösterilerden yola çıkarak oluşturulan festivalin her geçen yıl katılımcısı artıyor. Dünyada tanınmış festivallerden olma yolunda ilerleyen domates festivalinin Latince ismi La Tomatina olarak anılıyor. Genellikle Ağustos ayında düzenlenen festivale kamyonlarca domates getiriliyor ve katılımcıların savaşı başlatılıyor.

5. Çıplaklar Festivali

Çıplaklar Festivali

Hadaki Matsuri olarak bilinen festivalin adından da anlaşılacağı gibi bir uzak doğu eğlencesi. Japonya sınırları içinde düzenlenen festival dahilinde Japon erkekler geleneksel Fundoshi ismi verilen iç çamaşırlarını giyerek sokaklarda dolaşıyor. Genellikle sumo güreşçilerinin giydiği bu ilginç iç çamaşırı farklı görüntüler yaşanmasına neden oluyor. Sokaklarda dolaşarak birbirlerine çamur atan ve nehirlerde sulara giren bu kalabalık Çıplaklar Festivalinin hakkını veriyor. Ülke dışından da katılımcıların olduğu bu festivalde bayanlar olmasa da erkekler arasında eğlenceli dakikalar yaşanıyor.

6. Ayak Parmağı Güreşi Festivali

Ayak Parmağı Güreşi Festivali

İngiltere kökenli olan bu festivalde katılımcılar baş parmaklarını birbirine kenetleyerek karşısındaki rakibinin parmağını alt etmeye çalışıyor. Her yıl düzenli olarak tasarlanan bu festival İngiltere Derbyhire bölgesinde Ashbourne kasabasında düzenleniyor. Turistlerinde ilgisini çeken bu festivalden elde edilen gelirler hayır kurumlarına bağışlanıyor. Gelirim hayır kurumlarına bağışlanması festivale olan katılımın biraz daha artmasına yardımcı oluyor denilebilir. İlginç görüntülere sahne olan ayak parmağı güreşi eğlenceli dakikalara sahne oluyor.

7. Şnorkelle Bataklığa Dalma Festivali

Şnorkelle Bataklığa Dalma Festivali

Adının çok ürkütücü olduğu bir gerçek. İlginç olması da buradan kaynaklanıyor olsa gerek. İngiltere kökenli olan festivale katılımcılar yaklaşık 2 metre derinliğindeki bataklığa şnorkelle dalarak hızlı şekilde geçmeye çalışıyorlar. Tehlikeli ve heyecan verici olan bu festival macera severlerin özellikle ilgisini çekiyor. World Bog Snorkelling Championships olarak bilinen festival çok yaygın olmasa bile katılımcılarının sayısı oldukça fazla.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu