Haberlerİlginç Haberler

Dünyada Tüm Zamanların En Zengin İnsanı Mansa Musa


Tüm zamanların en zengin kişisi olarak bilinen Mansa Musa onuncu Mansa’dır. Melle Emir’i, Wangara Madenleri Efendisi ve Ghanata Fatihleri ​​Futa Jallon gibi diğer isimlerle bilinir.

Kral tarafından bir vekil olarak atanarak tahta geçti. Kral’ın Musa’yı vekili olarak atamasının nedeni ise Atlantik Okyanusu’na bir sefer yapmasıydı.

Musa, kendi dini görevlerini yerine getirme biçiminin yanı sıra, kendisini bir yolculuğa çıkardığında, peygamberlerin öğretileri hakkında daha fazla şey öğrenmeleri için liderlerini ve öğretmenlerinide yanına alırdı.

İlgili Makaleler

Sadık bir Müslüman olarak bilinen Mansa Musa 1324’te Mekke’ye yaptığı hac, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’da biliniyordu.

Mekke’ye yapıldığı söylenen yolculuk, geniş bir topluluğu hayretler içinde bıraktığı bir sürü görgü tanığıyla belgelenmiştir. 1324’te Mısırlı Memluk sultan El Nasır Muhammed ile birlikte ziyaret etti.

1325’te Mekke’den yolculuğuna döndüğünde ordusunun Gao’yu yeniden ele geçirdiği söylendi. Musa, şehri ziyaret etti ve Gao kralının iki oğlunu Niani’ye getirdi.

Timbuktu ve Gao’da camiler ve medreseler inşa etti. Saltanatı sırasında yaptığı binalardan bazıları Sankore Medresesi’ni ya da Sankore Üniversitesi’ni öğrenen antik merkezdi ve Niani’deki Seyirciler Salonu’ydu.

Ayrıca hükümdarlığı sırasında Timbuktu’nun bir ticaret, kültür ve İslam merkezi haline gelmesini sağladı.

Mali Mansa Musa I 1280’lerde doğdu. 1337’de öldü. İki oğlu var.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu