HaberlerListelerSağlık

Çocuklarda bronşiolit neden olur? Belirtisi ve tedavi yöntemleri

1 yaşın altındaki bir çocuğun hastalığının hastanede son bulmasının en yaygın nedeni: bronşiolit. Hastalık kış aylarında zirveye ulaşma eğilimindedir. Semptomlar soğuk algınlığına benzer şekilde başlar ancak Mayo Clinic’e göre öksürük, hırıltılı solunum ve hatta zor nefes alma gibi ilerler. Şiddetli bronşiolit komplikasyonları çocuğun dudaklarını ya da cyanozu denilen cildin nemini ve dehidrasyonuna ve solunum yetmezliğine çeviren oksijen eksikliğinden kaynaklanabilir.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, ebeveynler ve klinisyenler, bir bebeğin iyi bakılmasını ve güvende tutulmasını sağlamak için ellerindengelen her şeyi yapmak isteyecektir. Neyse ki, çoğu durumda çocuklar böyle ciddi komplikasyonlar yaşamazlar. Dahası, doktorlar genellikle genç hastayı muayene ederek ve çocuğun akciğerlerini dinlemek için bir stetoskop kullanarak bir teşhis yapabilirler.

Buna rağmen, gereksiz testleri, tedavileri ve prosedürleri önlemek için bir diyaloğu teşvik odaklanan Wiscept inisiyatif seçimi gibi uyumlu çabalar , veriler, radyografi değil aslında rutin akciğer grafileri almak, bronşiolit ile 2 yaşın altındaki birçok çocuk gösterir. tipik olarak gerekli. “bronşiolit için gereksiz görüntüleme, sağlık hizmetlerimaliyetlerine, radyasyona maruz kalmaya ve antibiyotik aşırı kullanımına katkıda bulunmakta ve sonuç olarak, 2013 yılında Ulusal ” Bilinçli Seçme” önceliği olarak tanımlanmaktadır,” Amerikan Tıp Derneği Dergisi’nde Ekim ayında yayınlanan bir araştırma mektubuna dikkat çekmektedir .

2 yaşın altındaki bronşiolitli çocuklarda X-ışını oranı

Ancak çalışma, ABD’de hastane acil servislerine başvuran 2 yaşın altındaki bronşiolitli çocuklarda X-ışın oranının 2007 ile 2015 arasında azalmadığını bulmuştur. Veriler neredeyse yarısı veya ortalama yüzde 46 olduğunu göstermektedir. X-ışınları.

Çocuklarda bronşiolit tanısı için radyografinin azaltılması açısından çok fazla ilerleme kaydedilmemiş gibi gözüküyor” diyor Montreal Çocuk Hastanesi’ndeki pediatrik acil tıp doktoru Dr. Brett Burstein, merkezlerden gelen verilere dayanan araştırmayı yönlendirdi Hastalık Kontrol ve Önleme için. X-ışınları en sık genç hastaların çoğunluğunun görüldüğü pediatrik olmayan hastanelerde bronşiolitli hastalar üzerinde yapıldı.

Radyasyon maruziyetine ek olarak Burstein, bronşiyolit içinuygun bir akciğer grafisi ve bronşiolit için uygun olmayan antibiyotik reçete yazma arasında yüksek bir ilişki olduğuna işaret etmektedir. Uygunsuz antibiyotik reçetesini azaltmak Amerikan Pediatri Akademisi’nin en önemli önceliğidir. Araştırmacılar, “Çalışma sınırlamaları, hekim deneyimine bağlı olarak farklılık gösterebilen radyografik görüntülemenin uygunluğunu belirlemek için klinik veri eksikliğini içerir. Ancak, AAP kılavuzları sadece yoğun bakım gerektiren ya da ED-taburcu olan hastalar için hava yolu komplikasyonu olasılığını öne süren ciddi vakalarda görüntüleme yapılmasını önermektedir. AAP klinik uygulama kılavuzlarına göre, “İlk radyografi, solunum çabasının yoğun bakım ünitesinin alınmasını gerektirecek kadar şiddetli olduğu veya bir hava yolu komplikasyonu (pnömotoraks gibi) bulgularının olduğu vakalar için ayrılmalıdır.”  Burstein, pnömotoraksın göğüste hava sızıntısı veya akciğer ponksiyonu olduğunu açıklıyor.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu