Doğa - ÇevreListeler

Biyom Nedir? Biyom Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Biyom Nedir? Biyom Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir? Konu hakkında merak edilen tüm bilgileri detaylı bir şekilde yazımızda bulabilirsiniz.

Biyom aynı bölgede aynı iklimde farklı canlıları barındıran coğrafi konumdur. Biyom çok büyük coğrafi alanlardır ve içerisinde sayısızca ve çok çeşitlilikte canlı barındırmaktadır. Biyom denilince aklınıza gelmesi gereken tek şey canlıları ve yaşadıkları alanı içerisine alan coğrafi konum olmasıdır.

Biyom tek bir coğrafi bölge değildir çok sayıda Biyom çeşidi bulunmaktadır. her Biyom kendine ait bitki örtüsü, iklim ve canlı türüne sahiptir.

Biyomları ayıran tek farklı iklim koşullarıdır. İklim koşullarının farklı yaşanması farklı canlıları barındırmasına neden olmuştur. Çünkü her canlı her hava koşulunu kaldıramaz ve her hava koşulunda yaşamını sürdüremez. Bir biyomda bulunan canlı türünü o coğrafi konumdaki iklim şartları belirlemektedir.

Biyomları daha yakından inceleyecek olursak biyomu iki başlıkta ayırıp inceleyebiliriz. Biyomlara karasal ve su biyomları olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Biyom Nedir? Biyom Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Karasal biyomlar nedir ve özellikleri nelerdir?

Karasal Biyom denilince bilmemiz gereken tek şey bu Biyom çeşidinin bulunduğu coğrafi konumun iklim koşullarına ve fiziki özelliklerine göre çeşitli canlılar barındırmasıdır.

Karasal biyomlarda kendi arasında 3 gruba ayrılmaktadır;

Karasal biyomlar

Orman biyomları;

Ormanlar yeryüzünün büyük çoğunluğunu kapsar ve orman biyomları coğrafi konumdan coğrafi konumuna inanılmaz değişiklikler göstermektedir. Aynı bitki örtülerine sahip olsalar bile farklı iklimlere ve canlılara sahip olabilirler. Orman biyomları toprak çeşidine ve iklimine göre ılıman bölge ormanları, iğne yapraklı ormanlar, tropikal yağmur ormanları diye üç başlıktan oluşmaktadır.

A) Ilıman bölge ormanları; yağışın çok olduğu ve ağaçların sürekli yaprak döktüğü ormanlardır. Diğer ormanlara göre daha kısa boylu ağaçlara sahiptir. Amerika, Avrupa, Asya ve Avusturalya da bulunur. Ağaçlar kışın yaprak döker bahar geldiğinde ise tekrar yaprak açar. Bu orman bölgesinde bulunan ağaç türleri;

Meşe, kestane, kayın, ceviz, ıhlamur ve kavak ağaçlarıdır.

b) Tropikal yağmur ormanları; dünyanın en çok ve en fazla yağmur alan bölgeleridir. Yeryüzündeki hayvanların büyük çoğunluğunu içinde barındırmaktadır. Ağaçlar çok yüksektir ve neredeyse 70 metre boylarındadır. Yağışlar düzenli halde bulunmaktadır. Dünyanın en önemli oksijen kaynağı tropikal yağmur ormanlarıdır.

c) İğne yapraklı ormanlar; dünyanın en zor iklimine sahip orman türüdür. Kışın çok sert kar ve don olayları görülür. Dünya üzerinde çok fazla yer kaplamışlardır. Sibirya bölgesinde iğne yapraklı ormanlar çok fazla bulunurlar. İğne yapraklı ormanlarda bulunan ağaç türleri;

Çam, ladin, köknar ve karakteristik ağaçlarıdır. İğne yapraklı ormanlardaki ağaçlar insanlar tarafında çokça ve bilinçsizce kesilmektedir. Bu konuda insanlar kesinlikle bilgilendirilmelidir.

Çöl biyomları;

Çöl biyomu bitki örtüsü bulundurmayan bir biyomdur. Hatta bazı bölgelerde ara ara görülse bile çok seyrek bitki örtüsü vardır. Yağmur çok nadir görülmektedir. Düzenli bir yağmur yağışı mevcut değildir. Çöl biyomunun sevilmeyen bir diğer özelliği sıcaklık farkının çok yüksek olmasıdır. Çöl biyomlarında suya ihtiyaç duymayan ağaçlar vardır. Yağmur yağdığında vücudunda suyu depolarlar ve su olmadığında bu suyu kullanırlar. Çöl biyomunda bulunan ağaç türü kaktüslerdir.

Ilıman bölge çayır biyomları;

Yağış miktarının orantılı ve düzenli olduğu bölgedir. Ilıman bölgede yağış miktarı bitki oluşturacak yeterlilikte değildir. Çoğu açılan bitkilerde yağış miktarının az olmasından dolayı kurumaktadır. Çok hızlı büyüyen ve çabucak çürüyen bitkiler yetişmektedir. Humus olarak verimli toprağa sahiptir.

Su biyomları nedir?

Su biyomları nedir?

Su dünyanın büyük bir bölümünü kaplamaktadır. Su biyomları da içerisinde en çok canlı barındıran Biyom çeşididir.

Sucul biyomlar 2 ye ayrılır bunlar;

Tatlı su biyomları ve tuzlu su biyomlarıdır.

a) Tatlı su biyomları; suyun içerisinde %1 den az tuz bulunan su biyomlarıdır.

Bunlara örnek olarak göl biyomları ve akarsu biyomları söylenebilir.

b) Tuzlu su biyomları; içerisinde %3 ün üstünde tuz bulundururlar. En büyük ve en çok yer kaplayan su biyomları deniz ve okyanuslardır. Su biyomlarında yaşayan canlılar suyun derinliğine, biçimine, tadına göre de değişkenlik gösterebilmektedir.

Daha fazla bilgi için: https://tr.wikipedia.org/wiki/Biyom

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu