EDİTÖR BAŞVURU
SağlıkListeler

Bebeklere Bardak Kullanmak Nasıl ve Ne Zaman Öğretilir?

Bebeklere bardak kullanmak için ne kadar süre geçmeli? Bebeklerde bardak ne zaman ve nasıl kullanılmalı bütün detaylarına değindik.

Bebeklere genelde 6 aylık civarında olduklarında bardak tutma alıştırmaları yaparak bunu öğrenmelerine yardımcı olmak gerekir. Çünkü bebekler genelde 6 aylık olduklarında bir cismi iyi bir şekilde tutabilirler, kendi kedilerine oturabilirler. Eğer sizin bebeğiniz de bu tür özellikleri edindiyse biberondan bardağa geçiş ( eğer biberon kullanıyorsa ) çalışmalarına başlayabilirsiniz. Özetle öncelikle bebeklere bardak kullanmak için ilk 6 ayın geçmesi önemli.

Biberondan bardada geçmek, bebeğe bardak kullanmayı öğretmek aslında bebeğin bağımsızlık duygusunu da geliştirir. Bardak kullanan bebek kendini daha bağımsız hisseder. Kendine güveni gelir. Üstelik bardak kullanmak biberona göre bebeklerin diş sağlığı açısından daha faydalıdır.

Peki bebeğinize bardak kullanmayı nasıl öğretirsiniz?

Peki bebeğinize bardak kullanmayı nasıl öğretirsiniz?

Aşağıdaki önerileri dikkate alarak bebeğinize bardak kullanmayı öğretebilirsiniz.

1. Öncelikle bu iş için bir bebek bardağına ihtiyacınız olacaktır. Bebekler için üretilmiş bardaklardan alın. Bu bardaklar iki kulpu ve bir emme başlığı olan bardaklardır. Bu bebek bardaklarına alıştırma bardağı da denmektedir. Tabi bebeğinize alacağınız bardağın taban kısmı geniş olmalıdır. Böylelikle kolayca devrilmesini önlersiniz. Ayrıca emme başlığının olduğu kapak kısmı da iyice kapatılmış olmalıdır. Farklı modellerde bebek bardakları bulmak da mümkündür.

2. Bebeğinize bardağı önce boş verin. Bu şekilde bebeğiniz bardakla oynayarak ona alışmaya çalışır. Bardağı nasıl tutacağını öğrenir. Nasıl içeceğini öğrenir.

3. Bebeğiniz bardağı tanırken siz de ona göstererek öğretmeye çalışın. Siz de bardaktan içerek bebeğinizin görmesini sağlayın. Bebeğinizin nasıl içtiğinizi gördüğünde bunu daha çabuk öğrenecektir.

4. Bebeğinizin bardağına ilk olarak önce su koyun. Su bebekler için daha uygun bir ilk içecektir. Suyu kaynatıp, soğutarak koyabilirsiniz. Su bebeğinizin elbiselerinde leke de bırakmaz. Fakat bebeğinize içinde su olan bardağı yemeklerden sonra verin. Böylelikle bebeğiniz acıktığında su ile karnını doyurmamış olur. Suyun içine biraz meyve suyu da katabilirsiniz. Fakat aşırıya giymeyin. Çünkü aşırı şekerli su eğer bebeğinizin dişleri çıkmaya başladıysa dişlerini çürütebilir. Gazlı içeceklerden ve hazır meyve sularından uzak durun. Taze sıkılmış meyve suyundan katın.

5. 6. Ay veya 6 aydan sonraki zamanlar bebeklere ek gıdaların verilmeye başlandığı zamanlardır. Siz de bebeğinize bardak tutmayı öğretirken bu zamanı da dikkate alabilirsiniz. Yani bardağa geçişle ek gıdalara geçiş zamanını aynı döneme getirebilirsiniz.

6. Bebeğiniz bardak tutmayı öğrenme sürecinde üstüne su dökebilir. Bunun için bebeğinize su geçirmez bir önlük takın. Böylelikle bebeğinizin üstünün daha az ıslanmasını sağlayabilirsiniz.

7. Bebeğinize bardak tutmayı öğretirken kendisine çok fazla yardım etmeyin, sık sık müdahalede bulunmayın. Sizi gözleyerek zaman içinde doğru bir şekilde tutmayı öğrenecektir.

8. Motivasyon bebeğiniz için önemli bir husustur. Bebeğinizi bu konuda motive edin. Bardağı doğru bir şekilde tutup su içtikçe onu övücü sözler söyleyin.

Bebekler için alıştırma bardaklarına https://www.trendyol.com/alistirma-bardaklari-x-c103756 adresinden ulaşabilirsiniz.

Bebeklere bardak kullanmak için gerekli detay ve sürelere yazımızda değindik ama siz doktorunuza danışmadan görüşmeden kesinlikle yazıya göre uygulama yapmayınız.

İlginiz Çekebilir

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu