HaberlerListelerSağlık

Migren Hakkında Bilmeniz Gereken En Önemli Unsurlar

Migren bulguları genel şekilde bireyin kolay olan bazı görevleri yerine getirilmesine ya da çalışmasına tam anlamıyla engel olacak kadar yoğun ve başın bir bölgesinde seyredilebilen ağrı çeşididir. Baş ağrısı göz, alın ya da şakaklara dahi vurabilmektedir ve kişilerde mide bulantısı, kusma, görme sorunları ve ışığa karşı çok titiziyet benzeri sorunları ile getirebilmektedir.

Klasik Migren

Klasik Migren

“Klasik”migren görüş anlamında meydana gelmekte olan bazı farklılıkları benzeri auranın ağrının başlamasından tam anlamıyla yarım ila 1 saat öncesinde ortaya çıkması ile oluşabiliyor. Migren hastalarının ortalama şekilde %20’sinde bu benzeri klasik migren türleri görülebilmektedir.

Klasik auralar tüm hastalarda ortaya çıkmadığı benzeri migren hastalarının %25’inde bu haberci aşamada görülebilmektedir. Haberci aşama migren ağrısından ortalama şekilde 24 saat kadar önce ortaya çıkabilmektedir. Bu aşamada ise duygu ve durum farklılıkları, kötü kokular ya da tatları alamama, yorgun ya da kendini gergin hissetme benzeri bazı durumlar oluşabiliyor.

Migren nörolojik nedenleri ise tam anlamıyla bilinmediği benzeri gizliliğini de güvenliğini sağlamaktadır. Ancak beyin kimyasallarının beyin hücreleri ile etkileşim kurmasının migren rahatsızlığına sebebiyet verdiği düşünüle bilmektedir.

Migren Ağrısı Tetikleyiciler

Migren ağrıları genel şekilde bireylerin belirli bazı durumlara maruz kalmaları ile oluşabiliyor. En yaygın tetikleyicilerinden birisi de güçlü ve yanıp sönen bazı ışıklar şekilde bilinir. Örnek vermek gerek görülürse bazı lambalar, hızla değişmekte olan televizyon görüntüleri, deniz ya da göl üzerinde dalgalanmakta olan güneş ışıkları da migreni tetikleyebilmektedir.

Yemek ve uyku düzeninin düzgün olması da bazı insanlarda migren ağrılarını önleyebilmektedir. Özellikle belirtmek gerekirse uykusuzluk ve yeterli sıvı yada gıda alınmaması anında ya da yanlış diyetler migreni mutlaka tetikleyebilmektedir.

Çok kadında da migren adet döngüsüne bağlı şekilde meydana gelebilmektedir. Hormonlarda olan azalmalar ve yükselmelerin kadınlarda migreni tam anlamıyla tetikleyebildiği düşünüle bilmektedir. Ancak bu benzeri belirtiler kişiden kişiye göre de değişebilmektedir.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu