Faydalı BilgilerListeler

Baobab Ağacı Nedir? Kökleri Ters midir?

Bu ağacın kökleri yukarıya dönük mü?

Bu ağacın kökleri yukarıya dönük mü?

Madagaskar, Afrika , Avustralya ve Asya nın tropikal bölgelerinde öyle  bir ağaç var ki onu ilk görenler muhtemelen “Bu ağaç ters mi dikilmiş” diyorlardır. Bu ağacı “tepetaklak ağaç, şişe ağaç veya fil ağacı” gibi isimlerle de anıyorlar ki bu isimlerin herbiri bu ağaca yakışıyor. Özelliklerini öğrenince bana hak vereceğinizi umuyorum. Bu ağaç, baobab ağacı.

Baobap ağacı oldukça uzun bir ağaç. Baktığım kaynaklardan birinde boyunun 25 metreyi bulabildi söyleniyor. Diğer bir kaynak ise 18 metreyi bulabildiğini söylüyor. Her iki kaynakta gövde çapının 9 metreye ulaşabildiğini söylüyor. Fil ağacı demekte haklılar bence.

Yılın 9 ayında yapraklarını döken yalnız 3 ay yapraklarıyla görülen bu ağaç için tepetaklak ağacı demelerine şaşırmamalı .  Aşağıdaki fotoğrafta  Ağacın bir görünümü bulunmaktadır.

Şişe Ağaç denmesinin sebebi nedir?

Bu ağaca şişe ağaç dendiğini söylemiştim. Şimdide bunu açıklayalım. 9 metreyi bulabilen koca gövdesinin içinde bol su depolamaktadır. İçi su dolu bir şişeyi andırmaktadır. Gövdesi lifli ve süngersi bir yapıya sahiptir. Ateşe karşıda dayanıklı olan ağaç binlerce yıl yaşayabiliyor.  Hatta onu ölümsüz sanan ve hakkında söylenen efsanelere inan insanlar varmış.

Bu ağacın portakal büyüklüğünde meyveleri vardır. Meyveleri C vitamini yönünden zengin ve ekşidir.  Bu ağaç tropikal iklimlerde yetişmektedir.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu