HaberlerTürkiye

23 Nisan kutlamaları tüm yurt genelinde başladı

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan etmiş olduğu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları tüm yurt genelinde başlamış durumda. Yurdun her köşesindeki okullarda çocuklar çeşitli tören ve eğlencelerle 23 Nisan Bayramı’nı coşkuyla kutluyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışı sebebiyle Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara ve tüm gençliğe hediye edilen bu özel gün, ülkemizde her yıl 23 Nisan günü kutlanmakta. Dünyanın da büyük saygı duyduğu Atatürk’ün çocuklarımıza armağan ettiği bu gün, dünyanın çeşitli ülkelerinde Türk okullarında veya benzeri yerlerde de kutlanmaya devam ediyor.

23 Nisan 1921 tarihinden bu yana kutlanmaya devam edilen bu özel gün, tüm yurt genelinde çeşitli okullar ve tören alanlarında da kutlanacak.

İki maddeden oluşan kanunun birinci maddesinde, “Türkiye Büyük Millet Meclisinin ilk yevmi küşadı olan 23 Nisan günü milli bayramdır.”; ikinci maddesinde ise “Tarihi kabulünden muteber olan işbu kanunun icrasına Büyük Millet Meclisi memurdur.” sözleri yer alıyor.

1921 yılında Milli Bayram olarak ilan edilen bu özel gün, ilk olarak 23 Nisan 1929 gününde kutlanmaya başlanmıştır.

1981 tarihli Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun’da, 20 Nisan 1983’te yapılan değişiklikle, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı’nın adı, “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak değiştirildi.

Her yıl yapılan kutlamalara dünyanın dört bir yanından çocuklar da gelmektedir. İstanbul’da ve özellikle bu günü çocuklarımıza armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün huzurunda anma programları gerçekleştiriliyor.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu