Gezi RehberiListeler

Ayvalık Gezilecek Görülecek Yerler

Kış aylarında az bir nüfusa sahip olan Ayvalık, yaz aylarında gelen turistler ile nüfusunu dörde hatta beşe katlamaktadır. Ayvalık kesinlikle gidilmesi ve görülmesi gereken bir tatil yeridir.

Ayvalık; Marmara Bölgesi’nde bulunan Balıkesir’in en batısında yer alan ve Ege Bölgesi içerisinde bulunan ilçedir. Kış aylarında az bir nüfusa sahip olan Ayvalık, yaz aylarında gelen turistler ile nüfusunu dörde hatta beşe katlamaktadır.

Ayvalık gezilecek görülecek yerler dedindiğinde, akla gelen ilk yer tabi ki Şeytan Sofrası’dır. Özellikle gün batımında muhteşem manzarası sayesinde ziyaretçi akınına uğrayan zirvede, şeytanın ayak izinin olduğuna inanılmaktadır. Ayvalık’a bağlı adaların tamamının görülebildiği bir noktada yer alan Şeytan Sofrası’nda ayrıca turistik bir tesis de bulunmaktadır.

Ayvalık
Ayvalık

Ayvalık’ta bulunan 22 ada arasında yerleşime açık olan tek ada Cunda’dır. Alibey ismiyle de anılan ada, Ayvalık seyahatlerinde görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda yer almalıdır. Çam ve zeytin ağaçlarının yoğun olarak bulunduğu adada, tarihi ve turistik mekanlar görülmeye değerdir. Ziyaretçilerini pişman etmeyecek bir değere sahip olan Cunda, ayrıca Ege Denizi’nin en büyük 4. adası durumundadır.

Saatli Camii
Saatli Camii

Ayvalık, tarihi mekanlar açısından da oldukça zengindir. Ayvalık merkezde Fevzipaşa’da bulunan Saatli Camii, önceden kilise olarak hizmet veren, günümüzde cami olarak kullanılan Hayrettin Paşa Camii, İsmet Paşa’da bulunan ve 1844 yılında inşa edilmiş olan Taksiyarhis Kilisesi, 1835 yılında yapılan ve Ayvalık’ın en yüksek tepesinde bulunan Profitis İlias Kilisesi, Cunda Adası’nda bulunan Evangelistriya Manastırı ve 1835 yılında yaptırılan Leka Panaya Manastırı ilçedeki tarihi ve dini mekanlardır.

Ayvalık Sarımsaklı Plajı
Ayvalık Sarımsaklı Plajı

Ayvalık’ın deniz turizmi açısından en meşhur yeri Sarımsaklı Plajı’dır. 4 kilometre uzunluğunda plaja sahip olan bölge, oteller konusunda oldukça zengindir. Çadır turizmi için de resmi olarak 6 adet kamp alanı bulunan Sarımsaklı, 60’ın üzerinde turistik tesis ve 160’ın üzerinde restaurant ve kafe ile bol alternatifli tatil imkanı sunmaktadır. Toplamda 22 adet plajı bulunan Sarımsaklı’daki bu plajlar, Türkiye’de başka örneği bulunmayan yerlerdir. Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırmalar sonucu, plajlardaki kum örneklerinin radyasyon etkileşimini azalttığı tespit edilmiş ve deniz suyunun arılığının Türkiye’de eşi benzeri olmadığı sunulmuştur. Bu yüzden Sarımsaklı Plajı’nın kumları, Türkiye’nin en değerli deniz kumu olarak kabul edilmektedir.

Ayvalık Bit Pazarı
Ayvalık Bit Pazarı

Deniz kenarından sıkılıp, biraz iç kesimlere girip, çarşının tadını çıkarmak isteyenler için ilk tavsiye Ayvalık Bit Pazarı’dır. Daha çok antika koleksiyonerlerinin ilgisini çeken bit pazarında antika eşyalar dışında, el yapımı ürünler ve çeşitli hediyelikler satılmaktadır. Buraların dışında, lezzetli ürünlerin satıldığı pastanelerin de bulunduğu bit pazarı, arta kalan zamanlarda gezilebilecek yerlerdendir.

Şeytan Sofrası
Şeytan Sofrası

Ege Bölgesi’nin diğer sahil beldelerine göre çok fazla alternatif sunmayan Ayvalık, az ama öz güzelliğe sahiptir. Özellikle Cunda AdasıŞeytan Sofrası ve Sarımsaklı Plajı, Türkiye’de benzeri olmayan ve mutlaka görülmesi gereken yerlerdir.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu