HaberlerListeler

Avrupa Birliği 5G konusuna şüpheli yaklaşıyor

Teknolojinin geldiği son noktalardan birisi olan 5G için tüm dünya artık geri sayıma girmiş durumda. Ancak bu yeni teknolojiye dair şüpheler ve soru işaretleri ne yazık ki tam anlamıyla giderilebilmiş değil. 5G teknolojisinin gerekli alt yapısını Avrupa ülkelerine kurması amacıyla anlaşılan firma olan Huawei için de akıllardaki tüm soru işaretleri halledilmiş değil. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri yönetiminin Çin merkezli firmaya, kendi devletine veri sızdırdığı yönünde yaptığı suçlamalar nedeniyle halk tabanında bir tedirginlik oluşmaya başladı.

Birkaç gün önce yapılan toplantıda masaya yatırılan 5G konusu hakkında önemli açıklamalar yapıldı. Özellikle söz konusu teknolojinin ne kadar güvenli olduğundan şüphe eden Avrupa Birliği, konu hakkında tedirgin davranmakta. Her ne kadar Amerika Birleşik Devletleri yönetimi tarafından bir baskı yapılsa da yetkililer Çin merkezli Huawei firmasına bir yasak koymayı düşünmüyor.

Her Devlet Huawei Konusunda Kararı Kendisi Verecek

Avrupa Birliği yetkilileri tarafından 5G teknolojisi kapsamında yapılan toplantıda çıkan karara göre her devlet kendi kararını verebilecek. Ülkesindeki 5G teknolojisini diledikleri firmaya emanet edebilme hakkına sahip olan devletlere Huawei ile anlaşma zorunluluğu koyulmuyor. Ancak ABD tarafından yapılan baskı tam anlamıyla olmasa da gücünü hissettirmiş gibi görülmekte. Toplantıdan bir süre önce tüm Avrupa Birliği üyesi devletlerin 5G teknolojik altyapısının emanet edilmesi planlanan Huawei firması durumundan etkilenmiş vaziyette. Potansiyel kazancında büyük bir düşüş beklenen firmanın yerine devletlerin kimlerle anlaşacağı ise merak konusu.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu