ListelerSağlık

Ani Yüz Kızarması Nedir? Neden Olur?

Yüzde Çıkan Ani Kızarma Nedir?

Ani yüz kızarması; Kişinin kendi kontrolünde olmayan durumlarda meydana çıkan sempatik sinir sisteminin bozukluğundan meydana gelen bir çeşit deri hastalığıdır.

Ani Yüz Kızarması Deri Hastalığının Meydana Gelen Belirtileri:

Bu deri hastalığının en önemli belirtilerinden bir tanesi yüzün bir anda ve aniden kızarma tepkisini vermesidir. Yüzde oluşan bu ani yüz kızarması, boyun kızarıklığı, baş ve kulak kızarıklığı şeklinde ortaya çıkıp yayılabilme ihtimali söz konusudur.

İlgili Makaleler

Ani Yüz Kızarmasına Sebep Olan Etkenler:

Temel olarak sinir sistemi içersinideki bir bozukluktan meydana gelen ve kaynaklanan ani yüz kızarıklığı hastalığı, durduk yere aniden ortaya çıkabileceği gibi, genelde sosyal ortamlarda içerisinde kendini daha çok ve etkili bir biçimde gösterir. Bu sebeple, ani yüz kızarıklığının sebebini daha çok psikolojik etken ve faktörlere dayandığını söyleyebiliriz. Zaten çoğu durumlarda, hastalığı yaşayan kişilerde sosyal fobi olarak görülmektedir. Sosyal fobi, ani yüz kızarıklığı hastalığına davetiye çıkarabilmekte, yüz kızarıklığı da sosyal fobiyi etkili bir şekilde tetikleyebilmektedir.

Ani Yüz Kızarmasına Sebep Olan Etkenler

Ani Yüz Kızarmasında Uygulanabilecek Tedavi Yöntemi:

Bu hastalığın tedavisi için öncelikle yüz kızarması hastalığına sebebiyet veren nedenler tespit edilmelidir. Eğer varsa ise, sosyal fobi etkenini ortadan kaldırıp yenmek, ani yüz kızarıklığı hastalığı tedavisinde önemli bir rol oynamaktadır. Şahıs kendisini sosyal ortamlarda rahat ve huzurlu hissettiğinde hastalığı da azalıp düşecektir. Ayrıca bu hastalıkta ameliyat ve klips tedavi yöntemi de uygulanmaktadır. Yüzdeki kızarıklığa sebep olan sinirlerin ameliyat operasyonu ile yakılması, çeşitli yan etkilere sebebiyet verdiği ve geri dönüşü de olmadığı için ameliyat genelde önerilmeyen bir tedavi yöntemidir. Klips tedavi şekli ise sinirleri baskı altında tutarak yüzde oluşabilecek kızarıklığın önüne geçmeye çalışır.

Tedavide Sosyal Fobiyi Yenmenin Önemi;

Uygulanan ameliyat ve klips tedavileri, yüz kızarıklığına neden olan etken ve unsurlara yönelik değil sadece sonuca dayalı tedavi şekillerine yöneliktir. Bu sebeple, tedaviye başlamadan önce varsa sosyal fobiyi yenmek daha önemli bir tedavi yöntemidir. Bu ani yüz kızarıklığı hastalığına yakalanan kişilerin en önemli sorunlarından bir tanesi de sadece kendilerinde böyle bir şikayetin var olduğunu hissedip düşünmeleridir. Oysa, pek çok kişi bu durum ile karşı karşıyadır. Bunu bilmek, hastalığa meyilli olan kişileri biraz olsun rahatlatmaya yardımcı olabilecektir.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu