ListelerSağlık

Kalp Hakkında Bilinmeyenler

Vücudumuzun en çok çalışan organı. Yazımız içerisinde kalp hakkında bilinmeyen bir çok ilginç ve muazzam bilgiyi sizlerle paylaşacağız

Vücut Sistemimizde Adeta Pompa Görevi Gören Kalp;

Vücudumuzun adeta kan pompa motoru görevini üstlenen kalbimiz hakkında bir çoğumuz, bu can damarımız niteliğinde olan organımızı ve çalışma şeklini merak etmişizdir. Vücudumuz içerisinde bizi rahatsız etmeden sessizce çalışan organımızın üstlendiği görevler nedir acaba? Yazımız içerisinde kalp hakkında bilinmeyen bir çok ilginç ve muazzam bilgiyi sizlerle paylaşacağız.

Kalbimizin Günlük Ürettiği Harika Enerji;

Evet, kalbimiz muazzam bir enerji üretimi yapmaktadır. Yani kalbimiz, her gün koca bir kamyonu tam 32 kilometre boyunca ilerletebilecek bir enerji üretir. Bu sayede küçücük yapıda olan bu organımızın ne denli güçlü bir yapıda yaratılmasına adeta şahit oluyoruz.

Kalbimizin Günlük Ürettiği Harika Enerji

Kalbimizin Hayatı Boyunca Ürettiği Enerji ve Sayısız Hücreye Pompaladığı Kan;

Muazzam ve kusursuz bir şekilde yaratılmış olan kalbimiz, yaşamı boyunca ürettiği toplam enerji ile Ay gezegenine gidip geri dönmeye yeten güçlü bir enerji üretir. Ayrıca insanın vücudunda yer alan ortalama 75 trilyon hücreye kanı kuvvetli bir şekilde pompalama yeteneğine sahip bir organdır.

Organlarımızın Fiziksel Olarak En Çalışkan Organı;

İnsan yaşamı boyunca vücutta aralıksız bir şekilde çalışan kalp, vücutta yer alan bütün kaslarımızdan fiziksel olarak daha çok iş yapma kabiliyetine sahip bir organdır. Ortalama hayatta var olduğu süre boyunca kalbimiz, yaklaşık 1.5 Milyon varil kan pompalayabilir. Bu miktardaki kan ile yaklaşık 200 tren vagonu kan doldurulabilir.

Kalbin İlk Hücresi 4 Haftalık İken Anne Karnında Çalışmaya Başlar.

Kalbin ilk hücresi olarak tanımlanan embriyo yaklaşık olarak yaratıldıktan 4 hafta sonra atmaya başlar. Yani biz anne karnında iken ilk hayat bulan organımız kalbimizdir. Tam 680 kg’lık kalbi ile suda yaşayan mavi balina en büyük kalbe sahip olan canlılardan bir tanesidir. Aldığımız eğitim arttıkça kalp hastası olma olasılığımız düşmektedir. Kalp krizleri noel ve yeni yıllar ile birlikte bu dönemlerde adeta zirve yapar. Ayrıca kalbimiz hakkında edinilen bir istatistiksel bilgi de, kalp krizi geçirenlerin özellikle pazartesi gününde bu krize yakalandıkları bilgisidir.

Kalp Vücuttan Ayrı Bir Şeklide Atmaya Devam Edebilir Mi?

Kalp kapakçığımız yaklaşık olarak 50 euro cent boyutu kadardır. Kalp organı, kendi enerjisini ürettiği için insan bedeninden ayrılsa bile oksijeni bitene kadar kendi kendine atmaya devam edebilme özelliğine sahip bir organdır. Bir tenis topunu avucumuza alıp sıkıca sıkıştıralım, kalbimizde vücuttaki kanı pompalamak için bu tarzda bir kuvvet uygulamaktadır. Genel olarak var olan bir diğer bilgi’de, kadınların kalbinin erkeklere oranla daha hızlı atmasıdır.

Dini İlahilerin Kalp Ritmindeki Etkisi;

İsveçli bilim adamlarının yaptıkları araştırmalarda, dini tarz ilahilerin kalp ritmini düzenlediği kanıtlanmıştır. İnsan vücudunda yaklaşık 5.5 litre kan yer almaktadır. İnsan vücudunda yer alan bu kan, kalp sayesinde vücut içerisinde yaklaşık dakikada 3 tur atar. İnsan kalbi günde yaklaşık olarak 100 bin, yılda ise 35 milyon defa atmaktadır.

Kalbin çalışmasını aşağıda izleyebilirsiniz:

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu