Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıklıyor... Milli Eğitim Bakanı Selçuk, çocukların daha verimli öğrenmesini ve yaz tatili unutmasını azaltmak için ve öğretmenlerin dinlenmesi ve nefes alması için Nisan ve Kasım'da birer haftalık ara tatil olacağını açıkladı.
Bakan Selçuk Açıkladı: 'Okullara yeni yaz tatili düzeni!'

Millî Eğitim Bakanlığı, tatil ve okul zamanlarının verimliliğini arttırmak öğretmenlerin nefes almalarını sağlamak ve uzun yaz tatilini bir nebze bölebilmek için yeni bir eğitim-öğretim çalışma takvimi modeli hazırladıklarını söyledi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaptığı açıklamasında Nisan ve Kasım'da birer haftalık ara tatil olacağını açıkladı

Bu kapsamda Bakan Selçuk, yaz tatillerinin toplamda iki hafta kısalacağını, kısalan o iki haftanın ise ara tatil olarak uygulanacağını duyurdu. 

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: "18-22 Kasım 2019'da ilk ara tatil yapılacak. 6-10 Nisan 2020 tarihleri arasında ikinci ara tatil verilecek."

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: "Yapılandırılmış ara tatillerde çocuklara ve öğretmenlere dinlenme ve etkinliklere katılım imkanı sunulacak" dedi. 

YENİ EĞİTİM-ÖĞRETİM ÇALIŞMA TAKVİMİ MODELİNE GÖRE;

• 2019-2020 eğitim öğretim yılı 9 Eylül 2019’da başlayacak.
• 18-22 Kasım 2019’da ilk ara tatil yapılacak.
(Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün)

• 25 Kasım’dan 17 Ocak’a kadar birinci dönem devam edecek.
• Yarıyıl tatili 20-31 Ocak 2020 tarihleri arasında olacak.
(Hafta sonu tatilleri ile birlikte 16 gün)
• İkinci yarıyıl eğitim-öğretim dönemi 3 Şubat 2020’de başlayacak.
• 06-10 Nisan 2020 tarihleri arasında ikinci ara tatil verilecek.
(Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün)
• 13 Nisan’da başlayacak ikinci dönemin ikinci yarısı 19 Haziran’da tamamlanarak 11
haftalık yaz tatiline girilecek.

Yapılan değişikliliğin hem öğretmenler hemde uzun yaz tatili unutmalarını öğrenci üzerinde azaltabilmek için, bilimsel çalışmalara dayanarak ve öğretmenlerin ve okul idarecilerinin görüşlerini alarak bu düzenlemenin yapıldığını belirtti.