Haberler

Amerika’da 3.000 yavru kedinin öldüğü araştırma ile ilgili karar verildi

Amerika Birleşik Devletlerinde toksoplazmoz araştırmasında uzun zaman içerisinde toplamda 3000 yavru kedinin öldüğü tespit edildi. Hastalığın geçmesi için kedilere verilen ilaç ve iğnelerin buna sebep olduğu düşünülüyor. 

Amerikan Tarım Dairesi (USDA), genelde kedilerden geçtiği tespit edilen ve hamile bireylerde düşüklere sebep olan toksoplazmoz  enfeksiyonunun tedavisi için yürütülen çalışmada artık yavru kedilerin kullanılmayacağını belirtti. Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerdeki halk tarafından büyük tepkilere neden olan araştırmada yavru kedilere parazitli et yedirilmekteydi. Deneylerde kullanılmak üzere parazitlerin yumurtaları alındıktan sonra ise yavru kediler iğneyle uyutuluyordu. 1982 yılında başlatılmış olan araştırmalarda bu güne kadar toplamda 3000 den fazla kedinin öldüğü belirtiliyor. 

Veterinerler ise hastalığın bir tedavisi olduğunu ve kedilerin sahiplendirilebileceğini belirtmişti. Araştırmada en çok tepki çeken de kedilerin tedavi edilmek yerine direkt olarak iğneler yardımıyla uyutulması olmuştu.

Amerikan Kongresi tarafından Şubat ayında alınan karara göre “Kedi yavrusu” yasasıyla uygulamayı yasaklamıştı.  Belirtilen yasada uygulama için “vergi mükelleflerinin parasıyla kedi yavruları katlediliyor” açıklaması da oldukça dikkat çekti.

Tarım Dairesi, yürütülen çalışmalar sayesinde doğmamış çocuklar ve bağışıklık sistemi zayıf kişiler için ölümcül olabilecek toksoplazmoz enfeksiyonu vakalarının yarı yarıya azaldığını belirtti.

Ayrıca araştırma amacıyla alanda tutulan 14 kedinin de orada çalışan kişiler tarafından sahiplenildiği de yine açıklananlar arasında.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu