HaberlerTürkiye

4.5 Büyüklüğünde Yalova’da deprem Oldu! İstanbul’da da hissedildi…


Son dakika Deprem haberi, Yalova’nın Çınarcık ilçesinde 4,5 büyüklüğünde deprem oldu. 09.30 civarında olan deprem İstanbul, Bursa gibi illerden hissedildi. 

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) web sitesinde verdiği bilgiye göre, saat 09.34’te merkez üssü Çınarcık olan 4,5 büyüklüğünde yer sarsıntısı kaydedildi. Depremin derinliğinin 7 kilometre olduğu verilen bilgiler arasında.

“ÖNCÜ DEPREM DEĞİL”

Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Barış, Çınarcık depremini hakkında şunları söyledi:

“Bu bir öncü deprem değildir. Çınarcık – Armutlu yarımadası, hem kuzeyinde hem güneyinde iki tane fay var. Sıkışmış bir bölge ve bunun gibi 4,4,5 deoprem üretecek onlarca fay var orada. Büyük bir depremin öncüsü değil bunlar.

Genellikle 39 Erzincan depreminden 99 depremine kadar bütün depremlerin öncü depremlerine baktığımızda, bugüne kadar öncü deprem aktivitesi yapmamıştır Kuzey Anadolu fayı. Tarihinde böyle bir şey yok. Bu depremin öncü olmadığını, aktif faylardan bir tanesinin daha kırıldığını söylüyoruz.

Öncü mü, bir sonraki depremi tetikler mi? Artık bizim bunları konuşmamamız lazım. Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu, mutlaka depreme hazırlıklı olması gerektiğini söylüyoruz.”

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu