Gezi RehberiYaşam - insan

Yurtdışı Ülkelerinin Yaşam Maliyetleri

Yurtdışı ülkelerinin yaşam maliyetlerini sizler için inceledik!

Üzerinde yaşadığımız şu dünyada gezip görülecek o kadar çok yer varken bazılarımız gittiğimiz yere ait hissedip orada yaşamaya karar verebilir. Peki  körü körüne bu ülkelere yaşamaya gitmeli miyiz ? Yoksa geçimimizi sağlayabilecek şartlara ve ekonomiye sahip bir yere mi gitmeliyiz ? Sizin için bazı ülkelerin yaşam masraflarını ve maliyetlerini derledik.

Yurtdışı Ülkelerinin Yaşam Maliyetleri

 

1.ALMANYA

Tabii ülke kadar ülkenin içindeki şehirlerde masraflarınızı ve maliyetleri etkileyecek bir faktör. Almanya’ da yaşam maliyeti en yüksek şehirler Münih ve Stuttgart’tır. Stuttgart’ta 1 kişilik apartmanın 1 aylık ücreti ortalama olarak 859 euro , Berlin’de ise 810 euro’dur. Diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha uygun bir yaşam sürebileceğiniz Almanya’ da doğu şehirlerinde kira ücreti 1 kişilik apartmanda 1 aylık 500 euro olabilmektedir. Almanya’da asgari ücret haftalık toplam çalışma saatinize ve ailevi durumunuza göre değişmektedir ve ortalama brüt 1500€-1600€ arasındadır. Almanya sosyal bir devlet olmasından dolayı maaşınıza ek olarak sosyal yardımlar alabilirsiniz. Ancak Almanya’da bazı günler ( pazar günleri, tatil günleri ve her gün akşam 22.00’den sabah 07.00’ye kadar)  dairenizde sessiz olmanız istenir.Bunu Ruhezeit (dinlenme zamanı) diye adlandırırlar. Su faturaları ortalama 40- 80 euro. Elektrik faturaları 70-110 euro. Isınma ise 75-150 euro arasında değişir. Ortalama 1 çocuklu bir ailenin aylık mutfak masrafı 200€ – 400€ arası değişmektedir. Örneğin; 1 ekmek 0,69 euro, 1 kilo dana eti biftek 12,50 euro, 12 adet yumurta 1,49 euro, 1 kg muz 1,19 euro…

 

Yurtdışı Ülkelerinin Yaşam Maliyetleri

2.FRANSA

Fransa’da da yaşam koşulları yaşanılacak yere ve ekonomik durumunuza göre değişir. Yüksek kaliteli sağlık sistemlerine sahiptirler. Fransa, birçok ünlü marka ve şirketin sahibi olmasıyla da bir tanınırlığa sahiptir. Burada iş sahibi olabilmeniz diğer ülkelere nazaran çok daha kolaydır. Asgari maaş ortalama 1500-1600 euro arasıdır. Fransa refah düzeyi dünyanın çok üzerinde olan ekonomik ve kültürel açıdan oldukça gelişmiş olan bir Batı Avrupa ülkesiyken aynı zamanda hayat pahalılığıyla da maalesef yaşamı zorlaştıran bir ülkedir. Market fiyatları avrupa birliği ortalamasının üzerindedir.  Eğer Paris’te yaşayan 4 kişilik bir aileyseniz tahmini aylık gideriniz 3.512,3 euro olacaktır. Üniversite yurtları 400 euro, ortalama muhitte kiralanmış bir 2+1 daire için 1500 euro ödersiniz. Ufak bir daireniz varsa su,elektrik ve doğalgaz giderleri 1 kişi için 90 euro olacaktır. Bunlara karşılık Fransa’ da Birleşmiş Milletler Suç Eğilimleri Araştırması ekibi tarafından yayınlanan listeye göre en çok işlenen suçlar; tecavüz, cinayet, başkasının sahip olduğu bir mülke zorla girme teşebbüsü ve hırsızlık yapma gibi suçlardır.

Yurtdışı Ülkelerinin Yaşam Maliyetleri

3.YUNANİSTAN

Özellikle emekli inanların tercih etmesiyle de bilinmektedir. Yunanistan diğer ülkelere oranla özellikle de öğrenciler için oldukça uygundur. Yunanistan’da  iyi eğitim almış kişiler genellikle sınıfsal olarak daha değerli gözükmektedir. Anlayacağınız sosyal sınıf eğitim ve mesleğe dayanmaktadır. Ancak burada iş bulmanız diğer ülkelere göre çok daha zordur. Yunanistan, %16.85 işsizlik oranı ile Avrupa’da en yüksek işsizlik oranına sahip ülkeler arasındadır. Yunanistan’da yaşam masrafları ise ülke vatandaşları için yüksektir ancak küresel anlamda bakılınca düşüktür. Yunanistan’da asgari ücret 663 euro’dur. Şehir merkezinde 1 yatak odalı daire bir daire tutacak olursanız maliyeti ortalama 355 Euro olacaktır. Market fiyatlarına ise şunları örnek verebiliriz; ekmek 0,85 euro, 1 kg muz 1,50 euro, 1 paket sigara 4,60 euro, 12 li yumurta 3,15 euro,1 kg tavuk fileto 6,75 euro…

Yurtdışı Ülkelerinin Yaşam Maliyetleri

4.İTALYA

İtalya, birbirinden lezzetli ve çeşitli yemekleriyle, kültürüyle ve doğal güzellikleriyle en yaşanılası ülkelerden biridir. Burada yaşamanın maliyetleri Avrupa ülkelerine kıyasla ortalamadır. İtalya ‘da yurtta kalacak öğrenciler için aylık ücret 200-450 euro arası değişmektedir. Kiralık daireler ise 800 euro’dan başlamaktadır. Mutfak alışverişleriniz 100-150 euro arası tutacaktır. Örneğin, 1 kg pirinç 1,9 euro, 12 adet yumurta 2,8 euro, somun ekmek 1,5 euro, 1 kg tavuk 8,3 euro…  Eğer dışarda yemek yemek isterseniz ortalama 15 euro civarında bir ücret ödersiniz. Bunun dışında İtalya’ da her gün 16.00-20.00 arası İtalyan barlarında içecek ve açık büfe olarak sunulan ve ‘’ apperitivo ‘’ olarak adlandırılan yerlerden 8-10 euro arası bir ücret ödeyerek dilediğiniz kadar yemek alabilirsiniz. İtalya’da sosyal hayat oldukça canlı ve hareketlidir.Hemen her şehirde çeşitli konserler,müzeler ve değişik aktiviteler vardır. Tüm sosyal aktiviteleriniz için aylık 35-65 euro yeterli olacaktır. Ayrıca her ayın ilk Pazar günleri müzeleri ücretsiz gezebilirsiniz.

Yurtdışı Ülkelerinin Yaşam Maliyetleri

5.İSVİÇRE

Kültürü ve refah düzeyiyle anlatmadan geçemeyeceğimiz bir diğer ülke İsviçre. Unutmadan söyleyelim İsviçre şu anda İsviçre Frang’nı para birimi olarak kullanmaktadır. Gelelim daire fiyatlarına eğer merkezde bir daire kiralamak isterseniz metre kare başına 10.17 euro ücret ödersiniz. Bu daire ilçelerden birindeyse metre kare başına 7,11 euro. Ortalama bir dairede aylık  doğalgaz, su ve elektrik gideriniz 164,80 euro olacaktır. İsviçre’de 1 ekmek 2,58 euro, sigara 7,82 euro, 1 kg pirinç 2,55 euro, 12 li yumurta 5,14 euro, yarım kilo tavuk 14,19 euro…. Eğer yemeğinizi dışarda yemek isterseniz tek kişilik ortalama bir restoranda 22,94 euro öderken, iyi bir restoranda iki kişilik yemeğe 93 euro civarı ödersiniz.

Yurtdışı Ülkelerinin Yaşam Maliyetleri

6.KANADA

Kuzey Amerika kıtasında bulunan ve Dünya’nın en büyük nüfuslu ülkesi olan Kanada’da yaşam masrafları oldukça avantajlıdır. Para birimi olarak Kanada Doları’nı kullanırlar. Merkezde tek odalı bir daireyi ortalama 951 euro ödeyerek kiralayabilirsiniz. İdeal bir dairede ortalama doğalgaz, elektrik ve su giderleriniz ise 120 euro civarı olacaktır. Kanada’da dışarda yemek yemek isterseniz normal bir restoranda tek kişi 13 euro öderken iyi bir restoranda bu rakam iki katına çıkmaktadır. Yemeklerinizi evde yapmak isterseniz de ortalama market fiyatları şu şekildedir; ekmek 2 euro, 1 kg pirinç 2,59 euro, 1 kg tavuk 9 euro, 12 li yumurta 2,38 euro, sigara 10.60 euro….

Originally posted 2022-03-05 15:30:02.

İlginiz Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu