ListelerYaşam - insan

Yoga Nedir? Yoganın Faydaları Nelerdir?

Yoga herkes içindir. Yaşı, kilosu, bedensel esnekliği veya sağlık durumu ne olursa olsun herkes yoga yapabilir.

Yoga sadece bir spor değildir aynı zamanda daha dingin bir zihne sahip olmak ve ruhunuzun arınarak kendi benliğinize ulaşmanızı sağlayan bir araçtır. Yoga yapmaya başladıkça zihniniz gereksiz ve olumsuz düşüncelerden arınmaya, bedeniniz daha sağlıklı olmaya ve ruhunuz daha huzurlu olmaya başlar. Araştırmalar, yoga yapan insanların yoga yapmayanlara göre hayata daha pozitif baktıklarını, daha mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürdüklerini göstermiştir.

5000 yıldan beri yapılan Hindistan kökenli Yoga birçok kişi için merak konusu olmaya devam ediyor.

Yoga Nedir?: Kelime anlamı “birleştirmek, bağlamak” olan Yoganın amacı; zihin, beden ve ruhun uyum içerisinde bir bütün olmasını sağlamaktır.

Yoganın faydaları nelerdir?

Yoganın faydaları nelerdir?

Asana denilen yoga duruşları,  vücudunuzdaki gerginliği ve negatif enerjiyi serbest bırakır, kaslarınızı gevşetir, dinçleştirir, iç organlarınızı esnekleştirir ve masaj etkisi yaratır.

*  Vücut fonksiyonları daha iyi duruma gelir ve zihin berraklaşır. Stres ve yorgunluk azalmaya başlar.

* Yoga bedensel duruşunuzu düzelterek, omurganızın esnek ve sağlıklı olmasını sağlar, kaslarınızın ve organlarınızın yaşlanmasını yavaşlatır.

* Yoga vücudun dayanıklılığını artırır ve forma girmesini sağlar. Aynı şey ruhunuz ve zihniniz için de geçerlidir. İrade gücünüz artar, zihniniz dinginleşir ve psikolojik olarak daha huzurlu olmanızı sağlar.
* Kan ve lenf dolaşımınızı düzenleyerek daha iyi hale getirir.

* Uyku kalitenizi yükseltir.

* Omurga, kalça ve kasıkla ilgili problemleri hafifletir.

* Yoga duruşları kalbinize spor egzersizlerinin sağladığı yararı sağlar ama çok önemli bir farkla: Yoga, aynı etkiyi kalbinizi yormadan yapar.

* Sigarayı bırakmada, madde bağımlılığından uzaklaşmada etkilidir.

* Kadınların adet öncesi sancılarını, menopoz öncesi ve menopoz dönemi belirtilerini ortadan kaldırır.

* Erkeklerin sert ve sıkışık kaslarını gevşetip uzatır. Lenf sistemini düzenler ve prostat sorunlarını azaltır.

* Cinsel yaşamınızı ve performansınıza olumlu etkileri vardır.

* Depresyonu hafifletir, farkındalığı artırır, stres yönetimiyle gevşemenizi ve içsel doyuma ulaşmanızı  sağlar. Duygusal olarak daha dengeli biri olursunuz. Dışarıda aranan çözümler genelde geçidir, asıl çözümler içten gelir.

*  Osteoporoz, obezite, kalp rahatsızlıkları, karpal tünel sendromu, eklem incinmeleri, sinüzit, artrit, sırt problemleri, baş ağrılarının etkileri düzenli yoga yapılarak hafifletilebilir.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu