Faydalı BilgilerListelerYaşam - insan

Saç Dökülmesine Karşı Faydalı Bitkiler

Saç dökülmesi birçok kişinin yaşadığı bir cilt problemidir. Saç dökülmesine karşı iyi gelen bitkileri ve faydalarını sizin için bir araya getirdik.

Saç dökülmesi birçok kişinin yaşadığı bir cilt problemidir. İlerleyen yaşla birlikte ortaya çıkan saç dökülmesinin altında aslında farklı nedenlerde bulunmaktadır.

Erkeklerde oldukça fazla görülen bir durum olan saç dökülmesi kadınlarında sıklıkla karşılaştığı bir problemdir.

Saç dökülmesinin altında yatan temel sebepler incelendiğinde genetik faktörlerin, stres, çevresel faktörler, yoğun iş yaşamı, hormonal değişiklikler, saç cinsi ve kullanılan ilaçların etkili olduğunu görmekteyiz.

Erkeklerde saç dökülmesi 50 yaşından itibaren başlarken kadınlarda ise 70 yaşından itibaren görülmektedir.

Asında günde 50 ile 100 arası saçın dökülmesi oldukça normaldir. Dökülen bu saçların yerine saç kökleri tarafından tekrar saç üretilir ve saçlar kendini yeniler. Ama bu durum sürekli devam ediyor ve gün geçtikçe saçların dökülme oranı artıyor ise işte o zaman saç kökleri görevini yerine getirmiyor ve saçlar ölüyor demektir. İşte bu durumda saçların dökülmesini önlemek için çeşitli tedbirler alınmalıdır.

Saç dökülmesini önlemek için çeşitli şampuanlardan, kozmetik ürünlerden ve doğal ürünlerden faydalanabilirsiniz.

Ama bunları kullanmadan önce saçların dökülmesine neyin neden olduğunu öğrenmek için bir uzman ile görüşmek en doğrusudur. Saç dökülmesini önlemek için kullanacağınız ürünler ile saç köklerinin temizlenmesini sağlayıp saç köklerini hareketlendirebilirsiniz. Bu sayede yeni saçlar çıkabilir.

Saç dökülmesine karşı faydalı bitkileri ile saçların dökülmesi önlenebilir. Bunun içinde düzenli kullanım önemlidir. Bizde bu yazımızda sizlere saç dökülmesine karşı faydalı bitkiler hakkında bilgiler vereceğiz.

Saç dökülmesine iyi gelen bitkiler

Aloe Vera

Aloe Vera

Aloe vera cilt sağlığı ve saç sağlığı üzerinde oldukça etkili olan ve birçok uzmanın önerdiği bir bitkidir. Tek başına kullanılabilen aloe vera çeşitli malzemeler ile birleştirilip maskeler haline getirilerek de kullanılabilir.

Saç derisinin sağlığını koruyan ve iyileştiren aloe vera saçların yıpranmasını da önler. Saçların dayanıklılığını arttırarak Ph dengesini korumaya da yardımcı olur. Saçların kaybettiği nemi kazanmasını sağlar ve kurumasını önleyip kırılmaların önüne geçer.

Bütün bunlarla birlikte saçların sağlıklı olmasını sağlayıp yeni saçların çıkmasına da yardımcı olur.

Aloe veranın bu özelliklerinden faydalanmak için kullanılan saç ürünlerinin içeriğinde mutlaka aloe vera olmasına özen gösterebilirsiniz. Birçok kozmetik firması şampuan, saç bakım kremi ve saç bakım yağları içerisine aloe verayı eklemektedir. Bunun yanında aloe vera jeli ile saçlarınıza direkt olarak masaj yapabilirsiniz.

Biberiye

Biberiye (Rosmarinus officinalis)

Saç dökülmesinin önlenmesi üzerinde oldukça etkili olan biberiye uzun yıllardır sağlıklı saçlar için kullanılan bir bitkidir. İçeriğinde bulunan antioksidan, antibiyotik ve rozmarinik asit ile birlikte saç köklerini korur ve saçların temizlenmesini sağlar.

Özellikle biberiye saçlara zarar veren kimyasalların etkisini azaltır. Saç derisinin temizlenmesini sağlayarak daha sağlıklı saç köklerinin oluşmasına yardımcı olur.

Biberiyeyi saçlara doğrudan uygulamak için 3-4 damla biberiye yağı içerisine bir yemek kaşığı zeytinyağı ekleyip karıştırın.

Bu karışımı saç köklerine ve saçlara masaj yaparak uygulayın. Bir saat boyunca saçınızda bekletip saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Bunun yanında içilen bir bardak biberiye çayının da saç için faydası oldukça fazladır. Biberiyenin saçlar için olan faydasından yararlanmak için içeriğinde biberiye bulunan saç ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Çörek Otu Yağı

Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Sağlık için faydası saymakla bitmeyen çörek otu saç içinde oldukça faydalıdır. İçeriğinde A, B1, B2, B6, E ve C vitaminleri ile birlikte Beta Karoten bulunmaktadır.

Saç için oldukça faydalı olan bu bileşenler saç köklerinin canlanmasına ve beslenmesine yardımcı olurlar.

Yemeklere katılarak da kullanılabilen çörek otu yağından direkt olarak faydalanmak için çörek otu yağı ile saç diplerine masaj yapıp saç kökenlerini canlandırabilirsiniz.

Nane yağı

Nane ve rezene yağı ile sağlıklı kilo verin

Ferahlatıcı özelliği bulunan nane saç köklerine uygulandığında saç köklerinin rahatlamasına ve saçların gürleşmesine yardımcı olur. Saçların parlamasını da sağlar.

Ayrıca kepek sorunu olanlar nanenin kepek önleyici özelliği ile bu sorunu ortadan kaldırabilirler. Nane yağının kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli detay nane yağının tek başına kullanılmaması gerektiğidir.

Badem yağı veya zeytinyağı ile karıştırılıp saçlara uygulanmalıdır. Bunun yanında şampuan ile inceltilerek de saç derisine de uygulanabilir.

Isırgan otu

Isırgan Otu Kökü

Saç dökülmesini önleyen bitkiler içerisinde en etkili olanlardan ve sıklıkla kullanılan bitkilerden biriside ısırgan otudur.

Pek çok şampuan ve saç kremi içerisinde bulunan ısırgan otu saçların dökülmesini önler ve yeni saç oluşumuna destek verir. A ve C vitamini, demir ve kalsiyum bakımından zengin olan ısırgan otu saç sağlığını korumaya yardımcı olur. Saçların parlamasını sağlar. Saçı güçlendiren ısırgan otu kepek sorunun çözümünde de oldukça etkilidir.

Avokado yağı

 

Özellikle vitamin eksikliği nedeniyle saç dökülmesi yaşayanların mutlaka kullanması gereken bir bitkidir. İçeriğinde bulunan A, B C, D ve E vitaminleri ve antioksidan özelliği ile derinin canlanmasını sağlayarak saç dökülmesinin önüne geçer.

Boyalı ve güçsüzleşen saçların bakımı için avokado yağı kullanılabilir. Avokado yağı saçlara masaj yapıp uygulandıktan sonra havlu ile sarılıp 2-3 saat bu şekilde beklenir. Daha sonra ılık su ve şampuan ile yıkanarak saçlar temizlenir.

Bunlar dışında; zeytinyağı, badem yağı, Hindistan cevizi yağı, argan yağı, kayısı yağı, üzüm çekirdeği yağı gibi yağlarında saç ve saç dökülmeleri üzerine oldukça faydası vardır.

Saç dökülmelerini önlemek için sağlıklı beslenmekte oldukça önemlidir. Taze meyve sebze tüketimine, süt, yoğurt, balık ve soya tüketimine özen gösterilmelidir. Şeker ve un tüketimi azaltılmalıdır.

Yeşil çay sağlık açısından faydalı olduğu gibi saç sağlığı için de oldukça faydalıdır. Günlük bir fincan içilecek yeşil çay saç sağlığını korumaya yardımcı olur.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu