Ekonomi ve FinansHaberler

Yerli Otomobilden İlk Fotoğraflar Ortaya Çıktı

Yerli otomobil üretim projesi için kurulan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu, beş büyük firmanın bir araya gelmesiyle kurulmuştu. Bu firmalardan birisi olan Zorlu Holding’in yerli otomobil için yaptığı tasarım tescil başvurusunda ortaya çıktı.

Habertürk’te yapılan bir haberde Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuru yapan Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. yeni bir otomobil tasarımı için tescil başvurusu yaptı. Otomobilin ilk görsellerininde yer aldığı başvurunun detaylarını aşağıda görebilirsiniz.

Vestel VEO Patenti

Vestel VEO Patenti

Vestel firmasının 7 Eylül 2018’de yaptığı tescil başvuruda yer alan ve yine 9 Ekim 2018 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumu’nun Tasarımlar Bülteni’nde yayınlanan bilgilere göre  Vestel’in üreteceği yerli otomobilinin adı ise “VEO” olarak belirlenmiş. Başvuruda 6 farklı görsel yer alırkenpaylaşıldığı VEO’nun tasarım ekibinde yer alan isimler ise şunlar: Burak Emre Altınordu, Kazım Doku ve Mehmet Kaya.

‘ZORLU GRUBU ELEKTRİKLİ’YE ODAKLANACAK

Zorlu grup şirketlerinden birisi olan Zorlu Enerji de dün yaptığı açıklamda elektrikli otomobil pazarına odaklanacaklarını, 2019 yılının sonunda Türkiye’nin her yeri elektrikli araçla dolaşılabilecek kadar yaygın bir sistem oluşturup, 200 farklı lokasyona elektrikli araçlar için  hızlı şarj istasyonları kuracağını ve bu yatırım için toplam 10 milyon dolarlık bir yatırım bütçesi ayrıldığını duyurmuştu.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ‘de Zorlu Holding’in, Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu ve Turkcell ile birlikte yüzde 19’arlık payı bulunuyor.

CEO koltuğunda Gürcan Karakaş’ın oturduğu grubun yerli otomobilin ilk prototipinin en geç 2019 yılının sonunda çıkarılması bekleniyor. Ayrıca yerli otomobil projesinde yer alan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’de ise projede yüzde 5’lik paya sahip.pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu