ListelerGezi Rehberi

Ülkemizde Bulunan ve Görmeniz Gereken 13 Anıt

Ülkemiz sınırları içinde birçok anıt bulunmakta. Bizde onlardan kesinlikle görmeniz gereken 13 tanesini seçtik. İşte o anıtlar.

1. Barış Heykeli – Ankara

Ülkemizde Bulunan ve Görmeniz Gereken 13 Anıt

1979 yılında heykeltıraş Burhan Alkar tarafından taştan yapılmıştır.

2. Büyük Utku Anıtı – Afyonkarahisar

Büyük Utku Anıtı - Afyonkarahisar

Ünlü heykelciHeinrich Krippel tarafından 1934-1936 yılları arasında yapılmıştır. Bu heykellerden ayakta olan, düşmanı ayakları altına almış Türk’ü; ayaklar altında yatan ise Türkiye’yi işgal eden düşmanları simgelemektedir.

3. Bilim Ağacı – Ankara

Bilim Ağacı - Ankara

1966 yılında müellifleri heykeltıraş Tamer Başoğlu ve mimar Ersen Gürsel tarafından yapılmıştır. Bu anıt, Türkiye’de Atatürk ve devrimlerini soyut olarak anlatan ilk heykeldir.

4. Su Perileri – Ankara

Su Perileri - Ankara

Su Perileri, cumhuriyetin ilk yıllarında (1924) İtalya’dan Ankara’ya getirilmiş olan ve günümüzde Cer Modern’in önünde sergilenen bronz heykeldir.

[irp]

5. Taksim Cumhuriyet Anıtı – İstanbul

Taksim Cumhuriyet Anıtı - İstanbul

Taksim Cumhuriyet Anıtı, İstanbul, Taksim Meydanı’nda bulunan anıt. İtalyan heykeltıraş Pietro Canonica’ya yaptırılan, iki genç Türk; Hadi Bara ve Sabiha Bengütaş’ın yardımlarıyla, anıt 1928’de tamamlanmıştır. 8 Ağustos 1928’de açılan anıtın, kaide ve çevre düzeni mimar Giulio Mongeri tarafından yapılmıştır.

6. Soykırım Anıtı – Iğdır

Soykırım Anıtı - Iğdır

1915-1920 tarihleri arasında bölgede yaşayan Ermenilerin Türklere karşı uyguladığı saldırıları sembolize etmektedir. 5 Ekim 1999 tarihinde hizmete girmiştir.

7. Hannibal Anıtı – Gebze

Hannibal Anıtı - Gebze

Heykeltıraş Nejat Özatay tarafından 1981 yılın yapılan Kartaca lideri Hannibal Anıtı.

8. Çanakkale Şehitleri Anıtı

Çanakkale Şehitleri Anıtı

Feridun Kip, İsmail Utkular ve Doğan Erginbaş tarafından tasarlanmıştır. Anıt 21 Ağustos 1960 günü açılmıştır. Çanakkale Savaşı sırasında ölen 253.000 asker anısına yapılmıştır.

9. Onur Anıtı – Samsun

Onur Anıtı - Samsun

Avusturyalı heykeltıraş Heinrich Krippel tarafından 1931 yılında yapılmıştır. Onur Anıtı, Samsun’un İlkadım ilçesindeki Atatürk Parkı’nda yer alan ve şehrin simgesi hâline gelen anıt. Mustafa Kemal’inSamsun’a çıktığı noktaya dikilen anıt Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı sayılan bu anı simgelemektedir.

10. Onur Anıtı – Samsun Onur Anıtı - Samsun

Henri Post tarafından 1941-1943 yılları arasında yapılmıştır. Barbaros Anıtı, Beşiktaş’ta ünlü Osmanlı amirali Barbaros Hayrettin Paşa’nın hatırasına 1944 yılında dikilen bronz dökümden yapılmış anıttır.

[irp]

11. Abide-i Hürriyet Anıtı – İstanbul

Abide-i Hürriyet Anıtı - İstanbul

1909’da yapımına karar verilen anıt için Mimar Muzaffer Bey’in projesi seçilmiştir. Anıtın altı da üçgen biçiminde bir cami olarak yapılmıştır. 23 Temmuz 1911’de ise Enver Bey’in hazır bulunduğu bir törenle açılmıştır. Anıtın yer aldığı alanda 31 Mart Vakasında ölen Kurmay Binbaşı Ahmet Muhtar, Deniz Binbaşı Salih, Üsteğmen Bekir ve 68 er defnedilmiştir.

12. Dünya Barış Anıtı – İzmir

Dünya Barış Anıtı - İzmir

Sivas’ta 1993 yılında yaşanan Sivas Katliamı yangınında hayatını kaybeden 33 aydının anısına yapılan anıttır.

13. İlk Kurşun Anıtı – İzmir

İlk Kurşun Anıtı - İzmir

İlk Kurşun Anıtı, 15 Mayıs 1919’da İzmir’in işgali sırasında öldürülen gazeteci Hasan Tahsin anısına İzmir’de Konak Meydanı’na 1974 yılında dikilmiş anıttır. Anıt heykeltıraş Turgut Pura tarafından yapılmıştır.

Originally posted 2021-11-19 09:40:18.

İlginiz Çekebilir

Martin Luther King

Martin Luther King, Jr., Afrikalı-Amerikalı Baptist papaz ve Amerikan yurttaş hakları hareketi önderi. Dünya genelinde şiddet karşıtı ve ırksal eşitlik görüşleriyle tanınmaktadır ve 1964 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu