Faydalı BilgilerListelerTeknoloji

En Önemli Google Adsense Kriterleri

Özgünlük, güncellik ve gerekli sayfaların bulunmuş olması, internet sitelerinin Google Adsense programına kabul edilebilmesi için en önemli kriterler arasındadır.

Google Adsense reklam ağına kabul edilebilmek için, en önemli Google Adsense kriterleri mutlaka uygulanması gerekmekte ve bunların uygulanmasında istikrarlı olmak gerekiyor. Özgünlük, güncellik ve gerekli sayfaların bulunmuş olması, internet sitelerinin Google Adsense programına kabul edilebilmesi için en önemli kriterler arasındadır. Bunlarla birlikte platforma kabul edilebilmek için gerekli birçok özellik bulunuyor.

Google Adsense Kriterleri Nelerdir?

En Önemli Google Adsense Kriterleri Nelerdir?

İnternet sitenizin Google Adsense platformuna kabul edilebilmesini istiyorsanız, web sitenizin şu özellikleri taşıdığına emin olun;

Özgün İçerikler

Web sitesinde yayınlanan içeriklerin özgün olmaması halinde, Adsense’ye başvurunuz %95 ihtimalle olumsuz yanıtlanacaktır. Google özgün sitelere önem vermekte ve tüm servisleri için bu şartı aranmaktadır.

Bir web sitesi özgün olmadan iyi bir sıralama elde etmesi mümkün olmadığı gibi, Google reklamlarını yayınlaması da mümkün değildir. Bazen kopya içerikler ile Google Adsense alındığını görebilmekteyiz. Ancak uzun vadede kopya içeriklerin her anlamda web sitenize zarar vereceğini unutmamanız gerekir.

İçerik Sayısı

Sitenizde yayınladığınız içeriklerin sayı olarak yeterli olması gerekmektedir. Bunun için herhangi bir ortalama bulunmasa da, genellikle 30 içerikten daha fazla yazının bulunması tavsiye edilmektedir. Google Adsense reddedilme nedenleri arasında içerik yetersizliği ve kalitesi ilk sıralarda yer alıyor.

Tüm Kategorilerde İçerik Olmalıdır

Platforma başvururken yapılan hatalardan biri de, kategorilerin bazılarında içerik sayısının yetersiz olmasıdır. Sitenizin toplamında 200 tane içerik olsa bile, bu içeriklerin sadece belirli kategorilerde yoğunlaşmış olması Google Adsense reddetme nedenleri arasındadır. Özellikle her kategoride en az onar tane içerik olmasına dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

İçerik Uzunluğu

Bunun içinde belirli bir açıklama bulunmamaktadır. Ancak sitede yayınlanan içeriklerin en azından 500 ya da 600 kelime uzunluğunda olması, sisteme kabul edilebilmek için tavsiye edilmektedir. Haber siteleri gibi kısa içerik yayınlayan web sitelerinde ise çeşitli blog yazıları uzun tutularak bu kriter sağlanabilir.

Önemli Sayfalar

En önemli Google Adsense kriterleri arasında, sitenizde önemli sayfalara yer vererek şeffaf olmak ciddi önem taşıyan konulardan biridir. Hakkımızda, iletişim, künye ve gizlilik politikası gibi sayfaların her web sitesinde bulunması gerekir. Google bu sayfaların bulunmasını şeffaflık kriteri olarak görmektedir.

Dolayısıyla Google’ın internet sitelerinde aradığı en önemli özelliklerden biri şeffaf yapıda olmalarıdır. Şayet bu sayfalar web sitenizde yoksa içerik sayınız yeterli olsa bile Google Adsense’den reddedilme oranınız bir hayli artacaktır.

Site Güncelliği

İnternet sitesinin güncel tutulması yine Google tarafından aranan kriterler arasındadır. Bir gün 5 tane içerik girip 1 hafta boyunca hiç içerik girilmemesi Google gözünde tutarsızlık olarak kabul edilebilir. En azından her gün bir tane düzenli olarak içerik girmeye özen gösterilmelidir.

Mobil Uyumluluk

Sitenizin mobil cihazlarla uyumlu olmasına önem gösterin. Mobil cihazlarla uyumluluk Google’ın news kaydı ve Adsense platformuna uygun olması için önemlidir.

Tüm istatistikler mobil cihazlardan internet kullanımının masaüstü cihazlara göre daha fazla olduğunu gösteriyor. Üstelik bunun her geçen gün artmaya devam etmesi, mobil uyumluluğu daha önemli kılmaktadır.

Web sitenizin Google Adsense onayı alması için, asgari düzeyde bu şartları mutlaka sağlıyor olması gerekiyor.

İlginiz Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu