ListelerSağlık

Tech Neck Hastalığı Nedir? Kimlerde Görülür?

Tech Neck Hastalığı Nedir Kimlerde Görülür, Tech Neck nasıl tedavi edilir, belirtileri nelerdir? Bu yazımızda Çağımızın hastalıklarından biri haline gelmiş Tech Neck hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Öncelikle bu rahatsızlığın tanımını yaparak işe başlayalım.

Tech Neck Hastalığı Nedir?

Tech Neck Hastalığı Nedir?

Teknolojik gelişmelerin çok hızlı olması ve hayatımızın her alanında giderek yaygınlaşması birçok olumsuzluğa sebebiyet vermektedir. Teknolojiye bağımlılık yani belli bir süre telefon, tablet, bilgisayar, i-pod gibi elektronik cihazları kullanmadan duramamak ve bunlara bağlı vücut fonksiyonlarının aktivitelerini yitirmesi Tech Neck Hastalığının temelini oluşturmaktadır. Özellikle masaüstü bilgisayar kullanımlarında başın sabit bir konumda saatlerce burması ve vücudun da bu pozisyona zemin hazırlaması, sırt ağrısı, eklem bozukluğu gibi sorunların ortaya çıkmasına sebep olmuştur.

Hangi meslekten olursak olalım işyerlerinde, evde, arabada, yemek yerken daha sayabileceğimiz birçok yerde teknoloji cihazlarının kullanılması insan vücudunda çok olumsuz etkiler bırakabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre son 15 yıl içerisinde Tech Neck hastalığına yakalananların sayısındaki artış önceki yıllara göre iki kat gibi oranlara çıkmıştır. Vücudun bulunduğu açıya göre sırta ve boyna yük binmektedir. değişik pozisyonlarda 15 derecelik bir açı oluşumunda sırtımıza 25 kiloluk bir ağırlığın bindiğini var sayarsak, uzun sürede bu pozisyon sırt ve boyun bölgemizde kalıcı hasarlar bırakacaktır.

Tech Neck En Fazla Kimlerde Görülür?

Tech Neck En Fazla Kimlerde Görülür?

Son yıllarda genç nesli fazlasıyla tehdit etmeye başlayan Tech Neck rahatsızlığı, kadınların da iş hayatına yoğun olarak katılımı ile birlikte cinsiyet ayrımı yapmadan özellikle 15 ile 40 yaş arasındaki insanlarda çok daha fazla görülmektedir. Teknolojik bağımlılık yaşının düşmesi ile birlikte bu yaş aralığı daha fazla düşecektir. Gelişimini tamamlamamış çocuklarda bu tür eklem rahatsızlıkları çok daha büyük tahribatlar yapabilmektedir.

Tech Neck Hastalığına Bağlı Kırışıklıklar Hangi Bölgelerde Görülür?

Tech Neck hastalığına bağlı olarak oluşmakta olan vücut kırışıklıkları genel olarak alt çene bölgesinde görülmektedir. Bunun dışında çenenin pozisyonuna bağlı olarak gerdan bölgesinde yapışıklık olması, kararması, bozarması gibi deri hastalıkları da görülebilmektedir.

Tech Neck Hastalığından Ötürü Oluşan Kırışıklıklardan Nasıl Kurtulabiliriz?

Öncelikle Tech Neck rahatsızlığında kurtulmanın en kestirme yolunun, teknolojik ürünlerin kullanımını sınırlandırma ve minimal düzeylere çekmeniz olduğunu belirtmekte fayda var. Ancak Büro işlerinde ve işi gereği sürekli bilgisayar kullanmak zorunda olan kişiler, Vücudunun pozisyonunu sabit tutmak yerine sürekli değiştirme ve egzersiz çalışmaları ile Tech Neck etkilerini çok düşük hale getirebilirler. Tech Neck hastalığına bağlı oluşan kırışıklıklarda, sıklaştırıcı ve masaj etkisi olan kremlerin kullanılması gerekmektedir.

Tech Neck Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tech Neck hastalığının tedavisinde normal cilt tedavilerindeki basit ve yaygın yöntemlerden faydalanılmaktadır. Ciltte uygulanan mezoterapi, masaj, dolgu ve botoks gibi uygulamalar yapılabilmektedir.  Kırışıklık ve sarkma tedavilerinde HIFU ve Radyofrekans yöntemleri kullanılabilmektedir. Hastalığın boyutuna göre farklılıklar görülebilmektedir.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu